Článek
Havajské košile se vrátily zpět do módy již zhruba před pěti lety jako součást tzv. „dadcore“ stylu, pro nějž je typické oblečení, které na první pohled nepůsobí módně a připomíná styl otců na přelomu tisíciletí. Veselý vzor tropických květin na barevném pozadí má ale i odvrácenou stránku.
„Havajské košile lze vnímat jako ztělesnění americké kolonizace, imperialismu a rasismu proti původním obyvatelům Havaje. Lidé by si měli dvakrát rozmyslet, jestli chtějí tento trend podporovat,“ říká Zara Anishanslinová z Davisova centra historických studií v Princetonu pro Guardian.
Havajské košile jsou navíc v současnosti spojovány s krajně pravicovým hnutím „Boogaloo“ řízené rasisty, kteří prosazují válku proti federální vládě. Přívrženci tohoto hnutí je kombinují s maskáčovými kalhotami, neprůstřelnými vestami a zbraněmi.
„Nejedná se o estetickou kombinaci, ale dobře promyšlenou strategii, jak poznat své přívržence v davu. Jakkoliv se to může jevit jako vtip, oni to myslí vážně a připravují se na občanskou válku,“ říká Anishanslinová a dodává, že módní návrháři by měli upozorňovat na tyto jedince, kteří zneužívají módu k dosažení politických cílů, které zahrnují násilí či rasismus.