Článek
„Spousta lidí sem chodí ochutnat pizzu připravenou na sopce,” řekl García agentuře AFP. Ve své improvizované kuchyni rozprostře těsto na kovový plech schopný vydržet teplotu až 1000 stupňů Celsia, potře ho rajčatovou omáčkou a poklade štědrou porcí kousků masa a sýra.
V ochranném oblečení pak položí plech s pizzou na lávu. „Už je hotová, jen necháme ještě trochu rozpustit sýr,” oznamuje o deset minut později. „Ta pizza vypadá skvěle!” potvrzuje jeden z turistů, jejichž chuť k jídlu povzbudil výstup k sopce Pacaya, která leží jen 25 kilometrů jižně od hlavního města Guatemaly.
In pictures: Garcia, a 34-year-old accountant, serves up "Pacaya Pizza" cooked on lava oozing down Guatemala's Pacaya volcano to awed tourists and locals pic.twitter.com/2Q9un7WqvY
— TRT World (@trtworld) May 13, 2021
García začal experimentovat s pečením pizzy na sopce už v roce 2013, kdy využíval malé sopečné kaverny mezi kameny. „Zpočátku jsem moc pizzy neprodal,” říká dnes, kdy se jeho sláva šíří díky sociálním sítím.
Během posledních týdnů, kdy Pacaya pravidelně chrlí roztavenou horninu, začal péct pizzu přímo na tekoucí lávě, jejíž jazyky se místy přiblížily až k obydleným oblastem.
Uvařil si snídani, kterou v životě ochutná jen hrstka vyvolených
Je to sice potenciálně riskantní podnik s ohledem na sloupce sopečného popela, které sopka vyvrhuje k nebi, ale jako turistické lákadlo funguje dokonale.
„Dát si pizzu upečenou na uhlících ze sopky je neskutečné a jedinečné na celém světě,” řekl turista Felipe Aldana. „Je to neuvěřitelné pomyšlení, že budeme jíst něco uvařené na lávě. To je něco, co můžete zažít jen tady v Guatemale,” přitakává nizozemský návštěvník Kelt Van Meurs.