Článek
Kromě pokusu o zápis do zmíněné knihy rekordů chtěla dvojice podle serveru CNN svým činem inspirovat budoucí piloty a rovněž získat finanční prostředky pro neziskovou organizaci Veteran’s Airlift Command, která poskytuje bezplatnou soukromou leteckou dopravu pro válečné veterány.
Behnfeldtovi s Wilsonem se prozatím podařilo vybrat 30 tisíc dolarů (přes 650 tisíc korun).
Pilot letadla přistál jako první v historii na hotelu Burdž al-Arab
Nadto chtěli američtí piloti vzdát hold 120. výročí létání s motorovými letadly, které v roce 1903 započali bratři Wrightové.
A jak nápad obletět 48 sousedících zemí Spojených států amerických (vyjma Aljašky a Havaje, které s nimi nesousedí) vznikl? Myšlenka započala po konverzaci Behnfeldta, který pracuje pro Deltu už 24 let, a jeho kolegy, rovněž pilota.
„Jednoho dne jsme se s kolegou bavili a on mi řekl o pilotovi, který se tento rekord kdysi pokusil překonat. Vyvolalo to ve mně zájem,“ sdělil Behnfeldt, který se následně s nápadem svěřil Wilsonovi.
„Letět přes celou zemi v malém letadle je něco, co mě vždycky lákalo, takže jsem s tím okamžitě souhlasil. Vůbec jsem neváhal,“ přiznal Wilson, který rovněž pilotuje letadla u americké aerolinky Delta.
Přestávky trvaly maximálně půl hodiny
Dvojici nakonec doplnil ještě Thomas Twiddy, který plnil roli technika. Tým svoji cestu dlouhou 5008 mil (přes 8000 kilometrů) započal 4. června v Berrien Springs v Michiganu a ukončil ji po 44 hodinách a 7 minutách ve městě Maine v Portlandu.
Během své výpravy, kterou absolvovali s jednomotorovým letounem Piper Saratoga, nenavštěvovali žádné hotely, odpočívali vždy za letu, když se střídali v pilotování. Přestávky na jednotlivých letištích trvaly 10 až 30 minut a motor vypínali pouze během doplňování paliva.
Behnfeldt s Wilsonem věří, že se jejich husarský kousek zapíše do Guinnessovy knihy rekordů. Jak ale uvedl mluvčí světových rekordů, na potvrzení si budou muset počkat ještě několik týdnů, píše server CNN.