Článek
V ošetřovatelském kurzu Českého červeného kříže, který mu dal potřebné znalosti, navíc nyní působí jako instruktor.
„Vlastně to vyplynulo ze situace okolo covidu, kdy jsem částečně přišel o práci a chtěl jsem svůj volný čas využít ve prospěch společnosti a pomáhat lidem,“ zmínil Novinkám třicetiletý Lukáš Klazar.
„Pracoval jsem dlouho v gastronomii, už od školy. Při druhé vlně covidu, kdy se to zase zavřelo, jsem se přihlásil na kurz a dostal jsem se díky tomu do pražského domova seniorů, kde vypomáhám dodnes,“ dodal.
Byl jedním z prvních, kteří prošli intenzivním osmihodinovým kurzem Základy moderního ošetřovatelství, který na podzim 2020 spustil pro zájemce zdarma Český červený kříž. Kurzem vyškolení dobrovolníci následně mohli v nemocnicích vypomoci vyčerpaným zdravotníkům.
Lukáš se během největšího náporu koronaviru loni na jaře dostal i na covidová oddělení. „Pomáhal jsem v rámci projektu M-72 Českého červeného kříže. Tehdy se nasazovali dobrovolníci vždy na 72 hodin v různých nemocnicích nebo zařízení. Byla to zajímavá práce,“ zmínil.
Do práce i s pozitivním testem. Uherskohradišťská nemocnice se chystá na omikron
V současnosti, kdy tlak na nemocnice postupně opadá, vypomáhá Klazar nadále v pražském domově seniorů. V rámci Českého červeného kříže navíc školí další dobrovolníky, působí jako lektor kurzu, který jemu samotnému pomohl najít nový smysl života.
„Dělám pracovníka přímé ošetřovatelské péče, takže se starám o lidi a dělám veškeré věci, které se učí na kurzu, což jsou například přesuny pacientů nebo pomoc s hygienou či jídlem,“ zmínil s tím, že v novém oboru plánuje už zůstat.
„Kdyby mě to nenaplňovalo, tak bych to nedělal,“ dodal Klazar.