Článek
Ze závěrů studie, kterou vedl doktor Anthony Wayne Orr z univerzity v Louisianě, vyplývá, že u lidí, kteří ve věku okolo 20 let často holdovali nekončícím večírkům plným alkoholu, cigaret a drog, je až devětkrát zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Výzkum byl prováděn na základě dat od zhruba milionu pacientů ze Spojených států, kteří v různé míře konzumovali návykové látky. Po srovnání dat vyšlo najevo, že ti, kteří za mlada častěji „pařili”, se vystavili až devětkrát vyššímu riziku srdečního selhání.
Zmar, rezignace, jede se na setrvačník. Odvykací kliniky v korona krizi praskají ve švech
Z milionu lidí se zdravotní problémy spojené se srdečním selháním objevily u více než 140 tisíc, častěji navíc u žen před dovršením 55 let. Uživatelé kokainu se vystavili dvojnásobnému riziku onemocnění, podobně jako kuřáci tabáku a marihuany.
Příznivci metamfetaminu pak až trojnásobnému riziku, při častém popíjení alkoholu stoupalo nebezpečí o 50 procent. Pochopitelně nejhůře na tom byli lidé, kteří si rádi dali „od každého trochu”.
„Chápu, že člověk je mladý jenom jednou, ale měli bychom dělat všechno proto, abychom vydrželi mladí co nejdéle,” komentoval výsledek studie Orr. „Další studie naznačují, že návykové látky kombinuje každý pátý mladý člověk a vystavuje se tak riziku zhoršeného zdraví v pozdějším životě. Tito lidé si musí být vědomi dlouhodobých následků,” varuje Orr.
Za pravdu mu dávají i statistiky z České republiky, kde mají podle dat ČSÚ srdeční onemocnění dlouhodobě podíl na zhruba třetině všech úmrtí. Ale ruku na srdce, přemýšleli jste někdy během rozjetého večírku, že s každou další skleničkou jste blíž infarktu?