Článek
Úsek Ťien-kchou, nacházející se 80 kilometrů severně od Pekingu, je podle agentury Reuters mezi turisty známý také jako „wild wall“, tedy divoká zeď. Tento přívlastek si zasloužil především díky tomu, že byl postaven na hřebenech se strmými útesy na každé straně, a také proto, že prozatím nebyl na rozdíl od jiných úseků kompletně zrestaurován.
Čchen Jü-ťiang v blízkosti těchto míst vyrůstal a odjakživa zde trávil velké množství času. Jinak tomu není ani dnes, neboť v rizikovém úseku novodobého divu světa pracuje jako strážce. „Znám tu skoro každý kámen,“ říká s tím, že na Velké čínské zdi tráví dva až tři dny v týdnu. Moc dobře tedy ví, ve kterých částech je třeba dbát zvýšené opatrnosti.
„Nejdelší část Ťien-kchou jsem šel z východu na západ. Trvalo mi to asi osm až deset hodin. Záleží na fyzické zdatnosti. Pokud na tom nejste dobře, nezvládnete to,“ dodává muž, jehož povinností je dávat pozor, aby na úsek nelezli turisté, a rovněž monitorování historické stavby a hlášení těch míst, na nichž dochází k řícení.
Restaurátorské práce zahájeny
Bezpečnost úseku Ťien-kchou, který byl dle serveru China Highlights postaven během dynastie Ming (1368–1644), se však postupně zvyšuje, neboť zde byly v posledních letech zahájeny restaurátorské práce, což Čchen Jü-ťiang velmi vítá. „Je naší zodpovědností Velkou čínskou zeď chránit, aby ji budoucí generace stále mohly vidět. Jde o důležitou kulturní památku,“ uvedl.
Jak uvádí server deníku Global Times, ačkoliv úsek Ťien-kchou dosud nebyl zpřístupněn pro účely turismu, v nemalé míře přitahuje návštěvníky, kteří sem vstupují bez povolení. Výjimkou dle zmíněného serveru nejsou ani případy, kdy u těchto jedinců dojde ke zranění.