Hlavní obsah

Zákeřné rakoviny slinivky přibývá mezi mladšími ročníky. S operacemi pomáhají roboti

Praha-Vinohrady

Někdy se jí říká „tichý zabiják“. Rakovina slinivky břišní o sobě totiž dlouho nedává vědět a lékaři ji tak odhalí až v pokročilém stadiu, kdy už bývá prognóza pacienta špatná. Česko patří k zemím s nejvyšším výskytem tohoto karcinomu v Evropě, odborníci proto rozjíždějí screeningový program. Ohroženým skupinám má zajistit včasnou operaci. Jak takový zákrok za pomoci robotů vypadá, natočila kamera Novinek.

S operacemi ve FNKV pomáhají i robotiVideo: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

Kdysi porotcoval ve StarDance, letos v televizní soutěži tančí jeho syn Oskar. Richard Hes už mu ale fandit nemůže, před lety podlehl karcinomu pankreatu. Bylo mu padesát let.

Zemřela na něj i řada dalších známých osobností – herec Vladimír Dlouhý, ministr Pavel Dostál, hollywoodský herec Patrick Swayze nebo zakladatel firmy Apple Steve Jobs, který s nemocí bojoval dlouhých sedm let.

Rakovina slinivky patří mezi onkologická onemocnění s největším počtem úmrtí a pro mnohé, především starší ročníky, je strašákem. Každý rok v Česku onemocní přes dva tisíce pacientů, což je zhruba třetí nejvyšší počet v Evropě, a téměř stejný počet na nemoc umírá.

Foto: Envato Elements

Model slinivky břišní

Agresivním karcinomem trpí spíše muži, počty ale rostou i mezi ženami. „Bylo to onemocnění lidí typicky nad 60 let, dnes už se posouváme ve výskytu i do mladších věkových skupin,“ upozorňuje na další neblahý trend přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) v Praze Zdeněk Šubrt.

Jde navíc o velmi těžkého soupeře, kterého jen malé procento nemocných porazí. Nádor totiž lékaři často odhalí až v pokročilém stadiu, kdy už jsou výsledky léčby obecně špatné.

„Onemocnění se neprojevuje úplně jednoznačně a většinou je to bagatelizováno ve smyslu nějakých neurčitých trávicích obtížích. U nádorů v oblasti levé poloviny slinivky bývá typickým projevem třeba bolest zad. To bývá sváděno na to, že to je dáno věkem a degenerací v oblasti páteře,“ vysvětluje přednosta zákeřnost nemoci.

Mezi její další příznaky patří únava, hubnutí, nevolnost, bolest břicha, náhlý rozvoj diabetu nebo zežloutnutí očního bělma a kůže.

Co je slinivka

  • orgán, který je součástí trávicího systému našeho těla
  • je uložený za žaludkem u zadní stěny břišní dutiny
  • měří 12–16 cm, váží 60–90 g
  • v organismu má různé důležité funkce - hormonální (produkce např. inzulinu) a trávicí (produkce trávicích enzymů)

Nejste riziková skupina?

Bez léčby je průměrná délka přežití zhruba 6 měsíců a déle než pět let od stanovení diagnózy přežívá v tuzemsku v průměru jen mezi deseti a 14 % nemocných. Objevit problém včas je tedy pro dobré vyhlídky pacienta zásadní.

„Čím dřív operace přijde, tím je ta prognóza nemocných lepší. Přežití je samozřejmě dáno především stadiem nemoci. Nemocní, kteří jsou diagnostikováni brzy a operováni rychle, mají pětileté přežití skoro 50 %,“ uvádí Šubrt. Lékaři se proto rozhodli více zaměřit na vyhledání pacientů s ranými nádorovými stadii.

„V současné době se v Česku rozjíždí screeningový program pro nemocné v rizikové skupině, které jsme schopni cíleně vyhledat, abychom jim chirurgickou léčbu nabídli co nejdřív,“ potvrzuje Šubrt.

Foto: Michaela Bartošová, Novinky

Operace pomocí robota se čtyřmi rameny

Do programu by se měli přihlásit například nemocní s chronickým zánětem slinivky, ti, kteří mají výskyt karcinomu v příbuzenstvu nebo nemocní s objevenou genovou mutací, jež je spojena s vysokými výskyty zhoubného nádoru.

Objevit se však může i u jiných lidí, primární je proto prevence, zdravý životní styl a vyhýbání se běžným rizikovým faktorům - kouření, obezitě a alkoholu.

Revoluce v diagnostice rakoviny slinivky. Pardubický chemik vynalezl speciální krevní test

Věda a školy

Roboti se hlásí na sál

Základem léčby je radikální výkon a chirurgické odstranění celého nádoru, někdy v kombinaci s onkologickou léčbou.

„Ukazuje se, že čím více výkonů dané pracoviště provádí, tím lepší má výsledky, co se týká dlouhodobého přežití pacienta i komplikací po operacích,“ vysvětluje chirurg Šubrt. Ministerstvo zdravotnictví proto vyvíjí snahy k centralizaci péče o nemocné s karcinomem pankreatu.

FNKV provedlo v minulém roce téměř sto resekcí slinivky, řadí se tak k větším českým centrům. Operace jen zhruba 15 centimetrů dlouhého orgánu patří podle odborníků k nejobtížnějším výkonům v břišní dutině.

Foto: Michaela Bartošová, Novinky

Operatér ovládá nástroje v robotických ramenou pomocí konzole.

Foto: Michaela Bartošová, Novinky

Operatér ovládá nástroje v robotických ramenou pomocí konzole.

„Je to dáno především anatomickou lokací slinivky, je v sousedství velkých cév, které jsou důležité k zachování výživy tenkého střeva a jater a odvodu krve z tenkého střeva do jater,“ popisuje lékař.

S operacemi ve FNKV pomáhají i roboti. Jak taková chirurgie s využitím nejnovější technologie vypadá, se můžete podívat ve videu Novinek. Robotický sál otevřeli na Vinohradech na jaře tohoto roku, odvedli na něm už kolem dvou set zákroků a chtějí ho vytěžit ještě víc.

„Robotika přináší do operace lepší detail, lepší přehlednost operačního pole. Ten výkon je spojený většinou s lepší rekonvalescencí pacienta a s nižší krevní ztrátou. Na druhou stranu se dá říct, že onkologické výsledky robotické operace jsou stejné nebo srovnatelné, jako když se operuje otevřeně,“ srovnává přednosta.

A pro zajímavost - na celém světě si lidé nebezpečí této nemoci připomínají ve čtvrtek 21. listopadu, na kdy připadá Světový den boje s rakovinou slinivky.

Foto: Michaela Bartošová, Novinky

Robotická ramena

Změna barvy stolice může upozornit na problémy s játry, žlučníkem či slinivkou

Zdraví

Výběr článků

Načítám