Hlavní obsah

Z papíru stvořil vesmírné koráby, historické postavy i třeba Predátora

Už jako malého kluka jej zaujaly papírové modely v časopise ABC, které si vystřihoval a skládal. Psala se ale 90. léta minulého století, frčely sci-fi filmy, v nichž létaly desítky vesmírných lodí, ale jejich modely nebyly k sehnání. A tak si je začal Roland Havran navrhovat a vytvářet sám. Od té doby uplynulo skoro třicet let a tvoří je dodnes.

Z papíru stvořil vesmírné koráby i PredátoraVideo: Blanka Freiwilligová, Novinky

Článek

Jako většina dětí i on si tehdy vystřihoval modely v časopise ABC, ale koráby ze sci-fi filmů nikdy nevycházely.

„Existovaly plastové modely, na které jsme se jezdili dívat do západního Německa, ale všechno bylo hrozně drahé. Zvlášť ty filmové. Když chtěl člověk něco ze Star Treku anebo Hvězdných válek, tak si musel hodně připlatit, a ještě mít štěstí. Tak jsem si jako malý řekl, že bych si mohl zkusit vytvořit ty modely sám, když jsem viděl v Ábíčku, co všechno jde z papíru udělat. A začal jsem je doslova patlat,“ vzpomíná tvůrce modelů z Jablonce nad Nisou.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Roland Havran a jedna z lodí z legendární ságy Star Trek

Na začátku kreslil tužkami, počítač v té době nebyl běžnou součástí domácnosti. A při tom všem piplání objevil, že ho modelařina baví.

Ruličky od toaletního papíru nevyhazujte. Vyrobte si z nich jednoduché sadbové květináče

Zahrada

Papír a grafika dostaly přednost před profesí ochranky

„Plastové modely jsem chvíli zkoušel, ale neoslovily mě. Je tam spousta chemie, člověk potřebuje k sestavení hodně věcí. Mě papír lákal z toho důvodu, že stačí papír, nůžky, věci, co nosím v základní sadě, kde je nožík, pár párátek, lepidlo. Penál si zabalím s sebou na cesty, vezmu pár vytištěných modelů a jedu na chalupu, kde strávím víkend modelařením a nepotřebuji žádné spreje, žádné airbrushe a podobné věci,“ popsal Havran.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

K tvorbě papírových modelů stačí jen pár pomůcek.

Ač by se nabízelo, že svou dětskou zábavu a výtvarný talent vybrousí k dokonalosti třeba studiem grafické či výtvarné školy, nestalo se. Zlákaly ho ozbrojené složky, tak v Plzni studoval obor ochrany osob a majetku – a tam po čase zjistil, že ho to sice baví, ale jako práci by to dělat nechtěl.

Modelář představí v Brně unikátní kolekci papírových ferrari

AutoMoto

„A tak v době, kdy jsme ve škole klikovali, lezli po horách a učili se právo, já začal víc kreslit. Už tam jsem si hledal zakázky. Přepnul jsem se do umělce a našel si po škole úplně jinou práci,“ vzpomíná. Věnoval se grafice, což je jeho další srdcová záležitost, kterou dělá dodnes a ve volném čase tvoří modely, komiksy nebo třeba grafiky na trička.

Návrh modelu zabere pár hodin i dlouhé týdny

Havranovy modely si teď stříhají děti ze současných vydání časopisu ABC, ale hlavně modelář stále tvoří pro radost, sci-fi zůstává věrný. Při navrhování modelu do ruky už nebere obyčejnou tužku, ale využívá počítačové programy. Ač by neznalý člověk mohl myslet, že tvůrce modelu potřebuje hlavně dobrou představivost či fantazii, je to prý především o znalosti geometrie.

„Já jsem dysnumerik, mám problémy i s malou násobilkou. Ale geometrie a tvary mi vždycky ve škole šly, což mi hrozně pomáhá u modelů,“ řekl Havran a popsal cestu vzniku modelu.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Predátor je jednou z postav ze sci-fi filmů, které nechybí ve sbírce modelů.

„Podstatné je najít si téma, to, čeho model si chci vytvořit. Čím kulatější, tím je to těžší. Hranatá technika je proto nejlepší. Najdete si předlohu, ideálně fotografie a pohledy dané věci ze všech stran, i když chybějící strany lze dopočítat a odhadnout. Pokud jedna strana chybí, je to hodně těžké, a ne vždy to dopadne dobře,“ poznamenal modelář.

Následně obrázky nahraje do grafického programu. Obkreslí si základní tvary, a pokud tam jsou nějaké složitější úhly, přenese je do 3D editoru. Překresluje a ladí do nejmenších detailů tak dlouho, dokud není spokojený, aby si předlohu vytiskl a slepil. Každý z modelů lepí i několikrát, než je spokojený.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Historické postavy, které vycházejí v „Ábíčku“.

„Některý model se dá udělat za odpoledne. Naposledy jsem tvořil ornitoptéru z filmu Duna a ta mi dala zabrat. Trvalo mi to přes čtrnáct dní,“ podotkl Havran při ukázce papírového galaktického stroje, který má i celou řadu pohyblivých částí.

Lodě z filmových ság doplňuje i známými stavbami

Cizí modely nesestavuje, výhradně jen své návrhy. Dodnes jich vytvořil a slepil přes pět stovek. Ve své pracovně má řadu modelů vystavených, třeba miniaturní v měřítku 1:250, nebo figurky historických postav, kdy ke každé načetl nejprve odbornou knihu, aby měl správně všechno do detailu. Děti si figurky pak v naučné sérii vystřihují v časopise ABC. Velkou část exponátů samozřejmě tvoří různé vesmírné koráby anebo stroje ze sci-fi ság a populárních filmů, věrný je i třeba model Predátora.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Model radnice v Jablonci nad Nisou

„Lidé si ale většinou nechtějí hromadně lepit něco z Hvězdných válek, ale rádi si slepí třeba budovu ze svého města. Když jsem žil dříve v Aši, udělal jsem například zdejší rozhlednu. Teď žiji s rodinou v Jablonci nad Nisou, a tak jsem udělal například model zdejší radnice, ze sousedního Liberce model někdejšího obchodního domu Ještěd anebo knihovny. V plánu mám pustit se i do liberecké radnice, která je ale poněkud náročnější vzhledem ke stylu architektury,“ doplnil Havran.

V současnosti má řadu modelů rozdělaných a spoustu nápadů nosí v hlavě.

„Modelářů, kteří dělají budovy, je víc. Já se spíš soustředím na sci-fi, protože to nedělá skoro nikdo, jen v Čechách kolega Honza Rykr, který se specializuje na Vetřelce,“ dodal.

Modely od Rolanda Havrana si může složit každý, například ty ze sci-fi filmů jsou fanouškům dostupné ke stažení zdarma. Některé modely se dají pořídit třeba v knihkupectvích a samozřejmě v již zmiňovaném „Ábíčku“.

Hrady a zámky z papíru mu učarovaly. Modelář a sběratel má unikátní sbírku

Lifestyle

Výběr článků

Načítám