Hlavní obsah

Z květin, dřeva a pryskyřice vyrábí originální stolky. Naplňuje ji dělat radost jiným

4:15
4:15

Poslechněte si tento článek

Hukvaldy

Život plný kontrastů má Tereza Šnoblová (34) z Hukvald-Dolního Sklenova na Frýdecko-Místecku. Přes den se věnuje PR a marketingu v jedné ze společností v Ostravě, po večerech a po nocích vyrábí konferenční stolky ze sušených květů, dřeva a pryskyřice.

Tereza Šnoblová vyrábí stoly s pryskyřicí. Video: Tereza Šnoblová

Článek

„Inspiroval mě instagram, kde se mi to moc líbilo. Původně jsem chtěla vyrobit stůl sama pro sebe, ale zjistila jsem, že to je z mého pohledu nákladná záležitost, která je navíc poměrně složitá na výrobu, že je to spíš kouzlo chemie obsahující spoustu věcí okolo, které se musí povést,“ popisuje usměvavá blondýnka své začátky.

Aby se naučila s pryskyřicí pracovat, začala nejprve s menšími věcmi, jako jsou brože či podtácky.

„Pomohlo mi hledání informací o procesu tvorby na internetu a startovací sady od prodejců pryskyřice, díky kterým jsem trénovala základy. Až poté jsem se pustila do těch velkých věcí. Specializuji se na zalévání svatebních květin do stolových desek, květin k výročí a výroby stolů pro radost,“ sděluje.

První pryskyřicový stůl vyrobila před dvěma lety. Jeho deska byla tenká, na výšku měla do dvou centimetrů. „Dneska se u mých stolů bavíme zhruba o pěti centimetrech,“ doplňuje Šnoblová s tím, že kulaté stoly, které tvoří, mají v průměru 30 až 40 centimetrů.

Foto: archiv Terezy Šnoblové

Do pryskyřice, respektive stolků, kde hraje tato složka hlavní roli, se Tereza Šnoblová zamilovala.

Zatímco videa šířená na internetu ukazují, jak je práce s tekutou pryskyřicí jednoduchá, skutečnost je zcela jiná.

„Není to legrace, je to chemie, u které člověk musí znát vlastnosti pryskyřice i materiálu, který jí zalévá. Musím být pokorná k tomu procesu, aby se to podařilo,“ poukázala a dodala, že příprava pryskyřice je časově náročnější než její rozlévání.

„Míchá se ze dvou složek, pryskyřice a tvrdidla. Stůl se nezalévá najednou, mně se osvědčilo jej vrstvit,“ objasňuje Šnoblová.

Nezapírá, že i jí samotné připadala práce s pryskyřicí jednoduše. „Velmi rychle jsem pochopila, že si zahrávám s něčím, na co potřebuji mít nějaké znalosti. A záhy mi došlo, že pryskyřice je chemický materiál, který může způsobit i popáleniny, takže pro práci s ní jsou potřeba rukavice. Já si je napoprvé nevzala a vypěstovala si alergii. Když mi dnes ukápne na předloktí, tak se nejen popálím, ale osype se mi i celá ruka,“ prozrazuje drobná žena, která při práci s tekutou pryskyřicí doporučuje i ochranu úst a očí.

Jak dlouho trvá výroba jednoho stolu, nejde podle Šnoblové jasně říct. „Tvrdne několik hodin i dní, záleží, jak je stůl vysoký a jakou pryskyřici používám. Zpravidla čím vyšší tvrdost nebo silnější tvrdidlo, tím je delší doba na vytvrdnutí,“ vysvětluje a upozorňuje, že kompletní výroba stolu, včetně přípravy, jako je sušení květin, který má čtyři až pět vrstev, trvá asi měsíc.

Při vzpomínce na svůj první stůl se dnes Šnoblová rozesměje. „Nebyl to stůl, ale stolová srandovní deska,“ připouští.

Ačkoli zpočátku chtěla tvořit s pryskyřicí jen pro sebe, dnes vyrábí stoly i další produkty s pryskyřicí komukoliv.

„Začalo to tím, že jsem dělala podtácky a obdarovávala jimi rodinu. Když to pak chtěli známí známého, tak jsem si řekla, že si založím instagram a budu tam dávat postupy i výrobky. A najednou mě začali oslovovat z celé republiky. To mě moc potěšilo a nakoplo,“ uvádí Šnoblová, která tvoří pod názvem Hukvaldská víla.

Že by tzv. sekla se zaměstnáním a věnovala se jen pryskyřici, odmítá. „Baví mě obojí. Každý ten svět je totiž úplně jiný. V práci přicházím hodně do kontaktu s lidmi, hodně s nimi komunikuji, píšu, většinu času s někým hovořím. U pryskyřice jsem ale úplně sama. V tichu a klidu. Navíc dělám něco, co dělá radost jiným. A to mě naplňuje,“ uzavírá Šnoblová.

Výběr článků

Načítám