Hlavní obsah

Výroba pětimetrového krojového doplňku trvá hodiny. Kroj dělá zdobnějším, říká výrobce

Pořádný šohaj má mít pořádný řemen. Toho se drží Jan Studénka ze Vnorov na Hodonínsku, který vyrábí krojové řemeny. Od těch klasických se liší délkou. Zatímco běžné krojové řemeny z obchodu dosahují délky přes tři metry, Studénka dělá čtyři až pět metrů. Podle něj se pak dá vícekrát omotat kolem pasu a dělá celý kroj zdobnějším.

Foto: Lenka Horáková, Novinky

Výroba pětimetrového pásku trvá i šest hodin.

Článek

„Děda dostal před 80 lety ve svých 14 letech krojový řemen. Potom ho měl můj otec a dva bratři a teď ho mám já. Měří pět metrů a můžu ho mít několikrát kolem pasu. Proto mi bylo líto, že všechny pásky, které se teď prodávají, mají tři, maximálně tři a půl metru,“ vypráví Studénka, jak se k netradičnímu řemeslu dostal.

Pokud má majitel kroje sto kilo, třímetrový řemen dá kolem pasu jedenapůlkrát. „Přišlo mi to škoda, protože pásek může být mnohem zdobnější, ale musí být delší. Proto jsem si koupil lis a začal dělat pásky nejméně čtyřmetrové,“ upozorňuje Studénka.

Pásky z kůže jsou 2,5 až tři centimetry široké. „Každý region má trochu jiný styl zdobení, co se týče druhu nýtků a průchodek. Nejčastější barva je bílá, ale může být i červená nebo staromosaz. Já se snažím sbírat vzory ze starých řemenů,“ dodává vývojový technik, který má výrobu pásků jako zálibu a do dílny utíká ve volné chvíli.

Schindlerova pletárna v Krásné Lípě funguje už 170 let. Obléká i švýcarské pošťáky

Móda a kosmetika

Až 500 ozdob

Výroba jednoho pásku zabere i šest hodin. „Když dělám pětimetrový řemen, potřebuju mít pásek dvakrát až třikrát spojovaný. Čím je delší, tím více je tam ozdob. Může jich být 300 až 500 a nejvíce časově náročné je děrování. Potom je i cena vyšší,“ vysvětluje bývalý člen folklorního souboru Radošov.

Foto: Lenka Horáková, Novinky

Nejpracnější je děrování, pásek může mít až 500 ozdob.

Počáteční cena řemenu začíná pod hranicí 3000 korun. „Je to ale opasek na celý život. Dědí se pak z generace na generaci,“ říká Studénka. Dbá i na ošetření hran pásku a jejich zakulacení. „Kupované pásky mají jen zaříznutou hranu a zdá se mi to řemeslně nedotažené. Zakládám si na ošetření hran a správném připevnění přezky, aby to bylo ručně šité,“ dodává Studénka.

Foto: Lenka Horáková, Novinky

Nejčastější barva ozdob je bílá, ale může být i červená.

Peněženku i kabelku

Šití už má v ruce. „Šiju sedlářský steh dvěma tupými jehlami. Je potřeba to dostat do ruky, ale to jsem se už naučil. Šiju i obaly na diář, peněženky, malou dámskou kabelku a dělal jsem třeba i kapsu na hřebíky pro řemeslníka nebo pouzdro na grilovací set,“ uzavírá Studénka.

Kroj je napojení na domov, říká Češka žijící v Austrálii. Její sbírka nadchla i módní návrháře

Lifestyle

Výběr článků

Načítám