Hlavní obsah

Vada páteře, o které jste asi neslyšeli. Včasná diagnostika může zabránit nesnesitelným bolestem

Praha

Existují velmi speciální vady páteře, které se projevují už v dětství. Jejich diagnostika ale bohužel bývá náročná a velmi často nesprávně stanovená. Takto nemocné děti tak v dospělosti řeší velké potíže spojené s bolestí páteře, která výrazně ovlivňuje jejich každodenní život. O Scheuermannově kyfóze a idiopatické skolióze přišel do podcastu Neklepat promluvit sám pacient Tadeáš Řáha, který se snaží na tato málo známá onemocnění upozorňovat nejen odbornou veřejnost, ale především rodiče všech dětí.

Neklepat: Scheuermannova kyfózaVideo: Novinky

Článek

Témata dnešního dílu:

  • Jak tyhle dvě nemoci vznikají? (4:45)
  • Proč tyto nemoci více postihují chlapce? (10:25)
  • Jakými bolestmi pacienti trpí? (14:01)
  • Jaká je léčba? (18:25)
  • Existuje operace, která by pomohla? (22:50)

Scheuermannova kyfóza je strukturální vada páteře, která se projevuje nadměrným zakulacením zad a předčasným stárnutím páteře. Pokud není tato choroba včas podchycena, pacienti mohou mít v dospělosti páteř, jejíž degenerace je srovnatelná s o mnoho starším člověkem.

Idiopatická skolióza je charakteristická zakřivením páteře do strany a asymetrií páteře, kdy jsou lopatky, kyčle a ramena v rozdílné výšce.

K určení skoliózy se využívá tzv. Adamsův test. „Je to test v předklonu, který se používá právě pro Scheuermannovu kyfózu i idiopatickou skoliózu. Pacienti se sehnou dolů ke špičkám a zvýrazní se tak vada páteře. Nicméně není to stoprocentní metoda, protože někdy vady páteře nemusí být výrazné a nemusí se v tomto testu snadno objevit, ale i tyto je třeba včas diagnostikovat,“ řekl v úvodu podcastu Tadeáš Řáha.

Darováním ledviny se váš život nezmění, ale jiný tím zachráníte

Neklepat

Nejdůležitější je včasná diagnostika a léčba

„Scheuermannova kyfóza je dědičná asi ze 74 %, idiopatická skolióza z 56 %. To znamená, že tato onemocnění mohou postihnout i děti, které mají dobrý životní styl,“ vysvětluje Řáha, kterému byla Scheuermannova kyfóza diagnostikována až v dospělosti.

Scheuermannova kyfóza je často zaměňována se špatným držením těla, včasná diagnostika je přitom naprosto klíčová pro další pozitivní vývoj jedince. Pokud mají rodiče nějaké pochybnosti, je dobré odpovědět si na tři základní otázky: Má dítě potíže se narovnat? Je v rodině blízký příbuzný, u kterého je podezření na vadu páteře? Trpí dítě opakovanou bolestí a diskomfortem v oblasti zad?

Foto: Novinky

Pacient se Scheuermannovou kyfózovou Tadeáš Řáha.

Pokud rodič alespoň na jednu z těchto otázek odpoví kladně, měl by se obrátit na dětského lékaře nebo zajít na některé ze specializovaných pracovišť, kde je největší šance, že pacient bude správně diagnostikován.

„Bohužel u idiopatické skoliózy i Scheuermannovy kyfózy se stává, že dostat se k diagnóze je velmi těžké. Ozývají se nám pacienti, kteří diagnózu zjistili až po desítkách let, kdy už někteří z nich mají velké bolesti a jsou v invalidním důchodu,“ dodává Řáha s tím, že tyto choroby nastupují nejčastěji mezi devátým a dvanáctým rokem věku dítěte.

Nejčastější mýty

Obecně je jeden z nejčastějších mýtů to, že strukturální vady páteře nebolí. Část pacientů sice může být asymptomatických, většina ale nějaké bolesti pociťuje. Pokud není choroba včas diagnostikována a léčena, pacienti mohou v dospělosti trpět velkými chronickými bolestmi a v důsledku toho celý život užívat léky proti bolesti.

Dalším mýtem je to, že děti bolí záda, protože celý den sedí u počítače nebo se dívají do telefonu. Scheuermannova kyfóza je ale významně ovlivněna genetikou jedince, naopak sezení dětí u počítače nebylo prokázáno jako příčina této choroby.

Příčiny vyhřezlé ploténky? Profesor Chomiak varuje před prací na chalupě a popisuje průběh léčby

Podcasty a pořady

„Posluchačům bych rád vzkázal slogan: čím dříve se podaří zachytit, tím lépe se podaří zaléčit. Zároveň bych chtěl říci, že ani dospělí pacienti se nemusí cítit sami. Protože jsme na facebooku založili pacientské skupiny, a kdyby se kdykoliv chtěli na cokoliv zeptat nebo se s něčím svěřit, tak ať klidně najedou na naše webové stránky,“ dodává Řáha.

Více o tom, jaká specializovaná pracoviště máme v Česku, jak probíhá léčba Scheuermannovy kyfózy a idiopatické skoliózy a zda ji proplácí pojišťovna, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku.

Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.

Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Související témata:
Scheuermannova nemoc
Idiopatická skolióza

Výběr článků

Načítám