Článek
Stavba Ndarja bude podle titulu Archilovers sloužit jako obytná budova, ale budou v ní i restaurace, kanceláře i komerční prostory. Budovu navrhli v architektonickém studiu Ooda, ve kterém působí více než padesátka architektů různých národností, kteří pracují na široké škále projektů od malých soukromých domů až po velké veřejné budovy.
Mezi roztrženými budovami vznikne náměstí
Dva podobné, fragmentované tvary stavby budou mít uprostřed prázdné místo, které má zvát návštěvníky na náměstí – městské útočiště pro shromažďování, kde se lidé mohou odpojit od neúprosného tempa města. Veřejný prostor bude obklopen bujnou vegetací a nebude chybět osvětlená reflexní vodní hladina. Otevřená plocha pak začlení zeleň z okolních ulic, náměstí a balkonových zahrad a vytvoří příjemné mikroklima pro okolí.
Vegetace byla podle titulu Designboom promyšleně vybrána tak, aby byla vhodná k umístění v budově. Naleznout v ní máme rostliny, které mají vysokou odolnost vůči větru a slunečnímu záření. Architekti se budou snažit o vytvoření zdravých zelených ploch, a projekt tak podporuje harmonickou integraci přírody do městského prostředí.
Budova se bude nacházet na ulici Myslym v centrální čtvrti Tirany, kde se střetává stará a novodobá architektura. Fasáda se svou paletou zemitých tónů propojí budovu s okolím tak, aby nepůsobila rušivým dojmem.
Stavba bude rozlehlá a její interiérová plocha má podle World Architecture čtyřicet jedna tisíc čtverečních metrů. V přízemí a prvním patře se budou nacházet komerční prostory, které mají těžit z blízkosti a viditelnosti z ulice, zatímco v horních patrech budou umístěny různé typy apartmánů a prémiový hotel, který bude těžit z krásného výhledu na město. Stavba má mít tzv. brise soleil, architektonické prvky, které snižují tepelné zisky v budově odkláněním slunečního světla. Dokončena by měla být v roce 2029.