Článek
Designéři i zástupci nábytkových firem se pouštějí do objevování umu umělé inteligence. Navržené kousky jsou často velmi fantaskní a neobvyklé. Vznikla tak třeba tapeta inspirovaná slavnou renesanční sochou Davida od Michelangela Buonarrotiho. Jak by asi socha vypadala, kdyby Damien Hirst, Gerhard Richter a Jackson Pollock viděli Davida ve Florencii svýma očima? Na to umělá inteligence dala jasnou vizuální odpověď.
Italská společnost Kartell zase rozvinula svůj vizionářský přístup k plastovým materiálům ve spolupráci s návrhářem Philippem Starckem. První model židle AI byl vytvořen umělou inteligencí na základě algoritmů a designérských principů. V kolekci vznikly jídelní a barové židle, stoličky, křesla i konzolový stůl v řadě barevných provedení.
Barvou roku 2025 je odstín s názvem Mocha Mousse, inspirovaný hřejivými nápoji, kávou a čokoládou
Některé společnosti vyvíjejí i vlastní nástroje umělé inteligence, které jim slouží k navrhování specifických produktů. Do našich domácností se tak pravděpodobně budou v budoucnu dostávat nové tvary a motivy i nevšední barevné kombinace.
Na trhu jsou i generátory, které umožní navrhovat nábytek za pomoci umělé inteligence i naprostým laikům. AI také pomáhá řadě firem a mění způsoby, jakým provozují, skladují a dodávají nábytek od návrhu až po výrobu.
Pomocí algoritmů strojového učení mohou nábytkářské značky dnes předvídat spotřebitelské trendy a preference, aby zajistily odbyt nábytku a vytvářely pouze ty nábytkové kousky, které jsou aktuálně trendy. Pokročilá robotika a stroje poháněné AI pak umožňují vyrábět zakázkový nábytek s mnohem větší přesností a rychlostí.