Článek
Hlavní představitel ve svých 29 letech teprve dozrává do Kristových let. Nejdřív si užíval přízeň davů, ale pak musel vydržet bití vojáky, bičování i trýznivou cestu na Golgotu a následné ukřižování.
„Dokonáno jest,“ pomohl si Špaček citátem z kříže při hodnocení představení.
V tu dobu už z něj spadlo všechno napětí. „Bylo to velké, všechno klaplo, jak bylo potřeba. Jsem vděčný všem, co se na tom podíleli, pokaždé je to náročné pro všechny. Ale zase jsme to dokázali,“ ocenil.
Žďárské pašije se hrají jedinkrát v roce, vždy v úterý večer před Velikonocemi. Tradice trvá už od roku 1998, kdy pašijovou hru inicioval tehdejší žďárský katolický farář Ervín Jansa, který dosud k divákům promlouvá z reproduktorů hlasem vypravěče.
Některé ročníky ovšem překazily rozmary počasí nebo proticovidová opatření.
Nevšední rozměr dodávají žďárským pašijím davové scény v podání farníků z obou místních římskokatolických farností i odjinud. „Letos se zapojilo 180 aktivních herců,“ spočítal režisér a hlavní organizátor Miroslav Keller.
Museli opravit kulisy
Neobešel by se bez pomoci řady pomocníků a techniků. Tentokrát si musel na poslední chvíli poradit s absencí Jana Křtitele, který na představení nečekaně nedorazil, přitom mu patří celý úvod.
„Letošní ročník byl výjimečný tím, že se nám povedlo provizorně opravit kulisy. Loni nám totiž před představením při náporu silného větru spadl Pilátův palác. Pro jistotu jsme letos stavbu vzhledem k počasí zajistili pomocí upínacích popruhů, aby se nikomu nic nestalo,“ zmínil Keller.
Obnova kulis tak bude nejspíš hlavním úkolem do dalších let. Organizátoři dokonce vypsali i sbírku na Doniu, aby tradice mohla pokračovat. „Při představení praskl kříž pod jedním z lotrů. Zase bude co opravovat,“ posteskl si režisér.