Hlavní obsah

Uběhla maraton za polárním kruhem. V převleku ledního medvěda a za svitu polární záře

2:46
2:46

Poslechněte si tento článek

Uběhnout maraton (42,195 km) není nic jednoduchého. Čtyřiapadesátiletá učitelka Gill Puntová z britského Essexu to v norském Tromsu zvládla v teplotách hluboko pod bodem mrazu a ještě ke všemu v převleku ledního medvěda. S časem 4 hodiny, 58 minut a 29 sekund tak překonala světový rekord (nejrychleji zaběhnutý zimní maraton v převleku savce v ženské kategorii).

Foto: Guinnessova kniha rekordů

Gill Puntová v převleku ledního medvěda při maratonu v norském Tromsu

Článek

Puntová se zúčastnila maratonu PolarNight Marathon v norském městě Tromsu, které se nachází zhruba 350 kilometrů nad severním polárním kruhem. Teploty při běžeckém závodu, který se konal v lednu, se pohybovaly okolo minus deseti stupňů Celsia.

Důvodem pro převlek ledního medvěda bylo získání finančních prostředků pro charitativní organizaci Cancer Research UK (CRUK), jež se zaměřuje na výzkum rakoviny. Právě ledního medvěda má organizace jako svého maskota.

„Bylo mi velkou ctí běžet prestižní PolarNight Marathon v Tromsu. Na největším norském zimním závodě jsme všichni čelili nepřátelským, tvrdým a náročným podmínkám, ale bylo velkým dobrodružstvím běžet tak úžasnou scenérií se spřízněnými dušemi a zároveň shánět peníze na dobrou věc,“ uvedla Puntová pro Guinnessovu knihu rekordů.

Foto: Guinnessova kniha rekordů

Polární záře byla třešničkou na dortu.

S časem 4 hodiny, 58 minut a 29 sekund překonala světový rekord jakožto nejrychleji zaběhnutý zimní maraton v převleku savce v ženské kategorii. Odměnou jí byl výhled na polární záři v posledním úseku závodu, která se na určitou chvíli objevila na obloze.

Na výzkum rakoviny vybrala už 60 milionů

Na dobrou věc se jí díky závodu podařilo vybrat 21 tisíc liber (přes 63 tisíc korun). S organizací CRUK Puntová ovšem spolupracuje již téměř 27 let. Od té doby již na výzkum rakoviny sehnala 1,96 milionu liber (takřka 60 milionů korun).

Foto: Guinnessova kniha rekordů

Gill Puntová se charitě věnuje už téměř 27 let.

„V mladém věku jsem kvůli rakovině žlučovodu přišla o otce a to odstartovalo mé dobrodružství při získávání finančních prostředků pro CRUK. V Británii, nebo možná na celém světě patrně neexistuje rodina, která by nebyla touto strašlivou nemocí zasažena. Budu proto i nadále dělat vše, co je v mých silách, abych organizaci podpořila v její důležité práci,“ uzavřela.

Severní Evropa láká i na oblast s nejčistším ovzduším na světě

Cestování

Výběr článků

Načítám