Článek
Témata dnešního dílu:
- Co z krve a moči lékař zjistí? (5:25)
- Co je to screening a jak se do něho mohu zapojit? (10:55)
- Co se vám může stát při zanedbání prevence z pohledu záchranáře? (16:30)
- Je dostatek praktických lékařů? (21:40)
V České republice je střední délka života, tedy předpokládaný věk dožití, u žen 83 let a u mužů 77 let. Dožíváme se sice stále vyššího věku, mnohdy ale s různými zdravotními komplikacemi. Kromě špatného životního stylu je na vině také zanedbávání pravidelných preventivních prohlídek.
„Je to dáno tím, že Češi a Češky zanedbávají jednak prevence, mají nezdravý životní styl, daný zvýšenou konzumací alkoholu, kouřením, vyšší konzumací nezdravého jídla, tzv. fast foodů, masa, mají malý příjem ovoce, zeleniny a nedostatečný pohyb,“ řekl v úvodu podcastu lékař Miroslav Urban.
Počet pacientů s rakovinou krve stoupá. Včas ji odhalí pouze preventivní prohlídky
Součástí preventivních prohlídek není pouze návštěva praktického lékaře, ale i stomatologa, urologa a u žen také gynekologické ordinace. Přesto, že jsou preventivní prohlídky zcela zdarma, navštěvuje je pouze 30 % obyvatel.
Proč chodit na preventivní prohlídky?
Pravidelná návštěva lékaře je přitom naprosto klíčová k včasnému odhalení onemocnění, která nám nemusí způsobovat viditelné potíže.
„Při prevenci můžeme odhalit onemocnění v prvopočátcích, ještě než se rozvine, v časném stadiu ho zachytit, eliminovat, případně zastavit. Spousta nemocí se nemusí vůbec nijak projevovat a lidé třeba vůbec netuší, že mají vysoký tlak,“ vysvětluje lékař.
Vysoký krevní tlak může přispět ke vzniku cévní mozkové příhody, k infarktu a následně až k srdečnímu selhání. Právě kardiovaskulární nemoci patří dlouhodobě mezi nejčastější příčiny úmrtí.
Preventivní prohlídky hrají také významnou roli u včasné diagnostiky onkologických onemocnění. Například rakovina tlustého střeva a konečníku je každý rok nově diagnostikována sedmi tisícům pacientům, ročně jich zemře více než tři tisíce. Na pravidelné preventivní vyšetření ale dochází pouze 30 procent obyvatel (u karcinomu prsu je to zhruba 50 procent).
Nová preventivní vyšetření
Od začátku letošního roku je novinkou preventivní screening karcinomu děložního hrdla u žen ve věku pětapadesát let, pro ženy v pětatřicátém a pětačtyřicátém roce života je toto vyšetření hrazeno již od roku 2021. U mužů je nově hrazeno vyšetření časného záchytu karcinomu prostaty, tedy laboratorní rozbor krve, který stanoví hladinu takzvaného PSA (prostatický specifický antigen). Screening je určený pro muže od 50 do 69 let.
Tichý zabiják. Vysoký tlak mnoho lidí neřeší, přitom může vést k poškození mozku, ledvin i k infarktu
„Prevence může doslova zachránit život. Základ je přijít včas, podchytit nemoc v raném stadiu, zahájit léčbu. Posluchačům bych chtěl vzkázat, aby fakt mysleli na prevenci a nezanedbávali to,“ dodává Urban.
Více o tom, co je to screening a jaká vyšetření jsou zahrnuta v preventivní prohlídce u praktického lékaře, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty: