Článek
Témata dnešního dílu:
- Přesah umění (10:37)
- Co dokáže tělo (18:00)
- Umělecké terapie (27:10)
Anděla se k tanci dostala jako dítě a brzy zjistila, že není jen fyzickou aktivitou, ale i způsobem, jak se vyrovnávat s emocemi. „Jako malá jsem prošla řadou zdravotních komplikací, a i když se kolem mě řešily samé diagnózy, v tanečním sále mi bylo vždycky dobře. Jako kdyby všechno zůstalo za dveřmi a já byla jenom já,“ popisuje svou cestu k tanečně-pohybové terapii.
Dnes pomáhá klientům znovuobjevit jejich tělo a emoce skrze pohyb. A to i maminkám, které po porodu hledají cestu zpátky k sobě. „V mateřství se všechno mění, včetně toho, jak vnímáme svoje tělo. Najednou nám třeba přestanou fungovat techniky, které nám dřív pomáhaly zvládat stres. I já jsem to zažila,“ vysvětluje Anděla a dodává, že právě tanec může být nenásilnou cestou, jak se v novém životním období zase najít.
Lilia Khousnoutdinova: Ženských hlasů je slyšet málo. Je důležité, aby ženy nemlčely
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kObgaqJNMnDx7wrWuCL7y6x/850e/lilia-pms-host.png?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Stačí pár minut denně
„Někdy stačí jen pustit oblíbenou písničku a začít se hýbat. Jakýkoliv pohyb je správný,“ tvrdí Anděla a vyvrací tak obavy těch, kteří si myslí, že tančit vlastně neumí. Tanec podle ní není o dokonalosti, ale o prožitku. A když do pohybu zapojíme i děti, stane se z něj přirozená součást každodenního života.
„Mám malou dcerku a někdy je to ona, kdo mě k tanci přitáhne. Pustíme si hudbu a tančíme spolu. A když vidím, jak ji to baví, uvědomím si, že tanec je nakažlivý, v tom nejlepším slova smyslu,“ usmívá se Anděla.
Když mámy tančí: Kateřina Bartuněk Hrstková o ambicích ve StarDance i životě v USA
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m3_A/nPt0vAiT3tBfkeuSfBpYIet/0b76/katerina-bartunek-stardance.png?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Mnoho dospělých má z tance blok, který si nesou už od dětství, nebo se zkrátka tancovat stydí. „Pořád se bojíme hodnocení. Jak asi vypadáme? Jestli to není trapné? Ale co když se nikdo nedívá a je to úplně jedno?“ ptá se Anděla. Jedním z tipů, jak se zbavit studu, je začít tančit se zavřenýma očima nebo si představit, že jsme někde, kde je nám dobře.
„Tanec je pro všechny. A když si ho dovolíme, můžeme se díky němu nejen uvolnit, ale i lépe poznat sami sebe,“ říká Anděla. Jedním dechem ale dodává, že tanečně-pohybová terapie není úplně pro každého, a je proto skvělé, že uměleckých terapií je takové množství, aby si v nich každý vybral tu svou. Zmiňuje například dramaterapii nebo již více rozšířenou muzikoterapii či arteterapii.
Jak se dá propojit tanec s mateřstvím? Může pohyb pomoci zpracovat emoce? Proč se jako dospělí často stydíme tančit? A jaký vliv má tanec na psychiku maminky i dítěte?
Celý rozhovor s Andělou si můžete pustit výše v přehrávači nebo v podcastových aplikacích.
Podcast o mateřství s Terezou Rakoušovou a Žanetou Stratílkovou a jejich hosty. Dříve známý jako Pandemické matky sobě. I nyní rozebírá taje a záhady rodičovství. Vydejte se po stopách mateřství každou středu na Novinkách.cz.
Poslouchejte každou středu na Novinky.cz, Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts nebo jiné oblíbené podcastové aplikaci.
Také nás můžete sledovat na instagramu.
Poslechněte si také naše další podcasty: