Článek
Tanec je způsob, jak se dostat do extáze, jak si zlepšit náladu a jak obohatit život něčím novým. Ubere vám roky a budete díky němu i v lepší kondici. A je úplně jedno, zda vám je sedmnáct, třicet, nebo dokonce přes sedmdesát. Stačí se podívat na nedávno probíhající televizní soutěž StarDance, která je důkazem, že i dámám na prahu sedmdesátky taneční parket sluší.
Tanec je i díky StarDance velmi vyhledávanou součástí společenského života. „Obliba tohoto pořadu vzbudila v mnoha lidech nadšení pro tanec a touhu si jej sami vyzkoušet. Když diváci sledují proměnu známých osobností na parketu, dodá jim to odvahu přihlásit se také a zkusit něco nového, být ve společnosti a učit se být s druhými. Reagovat na druhé je základem etiky,“ domnívá se odbornice na etiketu Iva Pluháčková.
Nikdo samozřejmě neočekává, že se naučí to, co vidí v televizi, ale spíše se naučí pozorovat, jak je pro tanec důležité vzájemné sladění s partnerem.
StarDance je vzrušující, intenzivní jízda na horské dráze, říká Oskar Hes
Taneční jako český fenomén
Zajímavé je, že přestože mají dnešní teenageři mnohem víc možností, jak trávit volný čas, baví je chodit do tanečních. V takové podobě a rozsahu jako u nás, kdy se konají po celé republice, jsou středoškolské taneční světovým unikátem.
Po sametové revoluci zájem trošku opadl, teď je ale o kurzy velký zájem. „Jejich návštěvnost ovlivňuje i demografická křivka, nyní chodí do tanečních populačně silné ročníky. Klíčem samozřejmě je, aby taneční byly pro mladé atraktivní a relevantní, na čemž má taneční mistr a taneční škola lví podíl,“ vysvětluje taneční teoretička Daniela Machová.
Obliba StarDance vzbudila v mnoha lidech nadšení pro tanec a touhu si jej sami vyzkoušet. Díky celebritám získají odvahu a inspiraci
Mnozí tvrdí, že absolvování tanečních a zvládnutí tance patří k povinnému všeobecnému vzdělání. S tím souhlasí i Daniela Machová. „Umět zatančit alespoň základní kroky nejběžnějších tanců opravdu považuji za výhodu, ne-li nutnost,“ říká.
Význam tanečních však zdaleka nespočívá jen v tanci. „Taneční jsou takovým mostem do společnosti. Právě zde si mladí osvojí vhodné chování a naučí se sebevědomě a přirozeně pohybovat ve společenském oděvu. Jsou v podstatě takovou další zkouškou dospělosti,“ domnívá se Daniela Machová. To poslední platí pořád a napříč generacemi. Důkazem je i široká nabídka nejrůznějších tanečních kurzů pro dospělé.
Kurzy pro dospělé
Spousta rodičů, kteří doprovází své děti do tanečních, si často uvědomí, že by si taneční kroky chtěli osvěžit. Jako třeba padesátníci Jan s Kateřinou, kteří nedávno oslavili dvacet let společného života.
Dalším impulzem byl pro ně právě televizní pořad StarDance, který oba pravidelně sledují. Nejdřív se trošku styděli, Jan se bál, že se ztrapní, ale nakonec se na kurz přihlásili a jsou nadšení.
„Ten večer je pro nás svátek. Hezky se oblékneme, jdeme na lekci, usmíváme se na sebe. Večer pak zakončíme skleničkou a doma si ještě povídáme. Náš vztah dostal najednou tolik potřebnou injekci.“
„Vždycky to pak mezi námi jiskří,“ říká Katka. A největší benefit tance pro dospělé? Na chvíli utéct z reality, zapomenout na problémy v práci nebo neuklizenou kuchyň. Stačí se uvolnit a nechat se unášet hudbou…
Když senioři tančí
Na tanec není nikdo moc starý. A pokud vás láká, zvládnete ho i po výměně kolene. Některé taneční školy dokonce nabízejí speciální taneční kurzy pro seniory, například taneční škola Plamínek. Věk v nich není nijak omezen, výjimkou tak nejsou ani páry kolem 75 či 80 let.
Taneční jen tak nezaniknou, mladé motivují zážitky rodičů
Proč je pro seniory tanec skvělou volbou? Díky němu se dostanou do kondice a budou flexibilnější. Tanec je i super výživa pro mozek, přece jen se musíte naučit nové věci, zkombinovat pohyby rukou, nohou a celého těla, a to není jen tak.
Vědecké studie prokázaly, že taneční kurzy pro dospělé jsou nejúčinnější prevence před demencí a vlastně je to takový elixír mentálního mládí.
„Tanec je pro starší generace příležitostí nejen k fyzické aktivitě, ale i duševnímu rozvoji. Navíc se při tanci uvolňují endorfiny, které zlepšují náladu a působí pozitivně na psychické zdraví,“ dodává Iva Pluháčková.
Sólo pro nezadané dámy
Nemáte partnera? Nevadí. Populární jsou nyní tzv. ladies kurzy latinskoamerických tanců. „Výhodou je, že ženy zde nepotřebují partnera jako ve standardních tancích. V lekcích se učí taneční kroky, techniku, figury a variace, které pak lektoři a lektorky spojují do krátkých choreografií,“ říká Daniela Machová.
Loni začala navštěvovat jeden takový kurz, protože jí chyběl tanec, ale děti jsou ještě malé, takže ještě nemůžou večer odejít oba.
„Byla jsem mile překvapená, když jsem zjistila, že z přibližně čtyřiceti účastnic je víc než polovině nad padesát let. Je to nesmírně inspirující vidět, jak si všechny pohyb užívají, jak zvládají v pokročilých kurzech i obtížnější choreografie. Troufám si tvrdit, že jim kurzy nepřinášejí jen radost z pohybu, ale i zdravé sebevědomí a nová přátelství,“ dodává.
Historie tanečních v Česku
Taneční kurzy se v českých zemích pořádají od roku 1830. Tanci se vyučovala dříve hlavně šlechtická mládež, neboť to patřilo stejně jako jízda na koni a šerm k základům vzdělání. Za první republiky už do tanečních hodin chodily i děti z bohatých měšťanských rodin a v průběhu staletí se staly dostupnými i pro ostatní vrstvy společnosti. První taneční školy vznikaly v Praze, taneční kurzy probíhaly i za první světové války, s roční přestávkou i za druhé. Za socialismu se taneční rozšířily i do těch nejmenších měst a vesniček.