Hlavní obsah

Tachovské náměstí je po architektonicky zdařilé obnově vlídným místem k posezení

Po mnoho let bylo Tachovské náměstí v Praze 3 nevzhledným místem, které mělo k naplnění názvu „náměstí“ daleko. Šlo spíše o prostor, v němž se člověk nechtěl příliš dlouho zdržovat. Po obnově od ateliéru OVA jde ale o místo, které láká k odpočinku.

Foto: Archiv České ceny za architekturu, Tomáš Souček, archiv architektů

Zleva: pohled na aktuální podobu Tachovského náměstí v Praze versus původní stav lokality.

Článek

Obnova Tachovského náměstí, pod níž jsou podepsáni architekti Jiří Opočenský, Štěpán Valouch a další, se vydařila. Dříve nevzhledné prostranství dostalo novou podobu a stalo se důstojnou spojnicí dolního Žižkova s architektonicky progresivním Karlínem.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Tomáš Souček

Prostranství teď působí vzdušným a upraveným dojmem.

Základní myšlenkou návrhu se stal pohyb z města na kopec a obráceně. Směr pohybu je jasně patrný v tělese tunelu, který na náměstí začíná, v chodnících podél domů a je podstatou všech vlastností místa. Architektům se tak podařilo náměstí vhodně a citlivě propojit s vrchem Vítkovem, na který návštěvníci mohou začít stoupat po výrazném schodišti.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Tomáš Souček

Vstup do průchodu je jednou z dominantních částí náměstí.

Každý z několika různých pruhů na náměstí má svou funkci. Komunikace podél domů střídají pruhy se stupňovitým sezením pro návštěvníky hospod a kaváren. Ve středu náměstí je místo zastavení, dlážděný plácek zastíněný stromy.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Tomáš Souček

Kultivací prošla i zeleň.

Opěrné stěny podél chodníku z tunelu jsou částečně navýšeny, aby se vyrovnaly terénní nerovnosti na náměstí. Náměstí je při severní straně ukončeno dvojicí schodů při stranách a příčným chodníkem, který bezbariérově vyrovnává rozdíl terénů mezi náměstím a cyklostezkou.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Tomáš Souček

Architektům se podařilo dát lokalitě důstojný a soudobý městský charakter.

Rampa u cyklostezky vytváří místo k zastavení. Středová plocha byla osázena na několika místech trvalkovými bylinami.

Stavba je přihlášena do soutěže Česká cena za architekturu. Zajímavostí je, že ve srovnání s loňským ročníkem v klání dvojnásobně narostl počet přihlášených krajinářských počinů, zejména úprav veřejných prostranství, čehož příkladem je i tato proměna.

Veřejné prostranství v Červeném Kostelci je skvělým místem pro aktivní odpočinek s dětmi

Tipy a trendy
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám