Článek
Dům byl původně řadový. Vedle něj stál ještě jeden, který při rozšíření silnice padl, a na jeho místě je nyní parkoviště. Architekt dům navrhoval do prostředí, které je už architektonicky částečně definované ostatními stavbami, a to tak, aby ulice získala chybějící nároží. Díky tomu působí celá řada domů ucelenějším a upravenějším dojmem.
„Renovace trvala dlouho, mladá rodina s malými dětmi si dům stavěla svépomocí. Stavba probíhala od roku 2019 do roku 2023,“ uvedl pro Novinky.cz Jan Kopecký.
V přízemí se nachází obývací prostor, který je díky přesunutí vchodu k sousedovu plnému štítu prosvětlený ze tří stran a otevřený prosklenou stěnou do dvorku. Za velkým oknem nárožního vikýře je převýšená ložnice rodičů s mezipatrem, ze kterého je krásný výhled nad střechami sousedních domů do údolí.
Materiály byly zvolené jednoduché, ale krásné. Nechybí leštěný beton, světle mořené dřevo, bílá interiérová omítka, ale třeba i původní recyklovaná střešní krytina. Při bouracích pracích se pod dřevěnou podlahou našel starý korálkový náramek, jehož barva byla použita na vstupní dveře, aby duch tohoto místa zůstal zachován.
„Když se na místo občas vracím, přijde mi, že na fotkách působí mohutněji, než doopravdy je. Je to malá stavbička, která navíc docela věrně odráží životní postoj svých stavebníků,“ dodal Kopecký.
Stavba patří mezi loňská přihlášená díla do soutěže Česká cena za architekturu.