Článek
Útulně zařízený protijaderný bunkr z 50. let v anglickém Wormhillu je nyní k mání za necelých 450 tisíc Kč. Prodej však proběhne v závěru září formou aukce, a není tak vyloučeno, že se konečná cena vyšplhá mnohem výše.
Do krytu se vejdou maximálně tři lidé. Je vybaven úložným prostorem, lůžkem, novou chemickou toaletou a kamny na dřevo.
Místo známé jako ROC Nuclear Bunker (Royal Observer Post) bylo postaveno pro zajištění úkrytu a přežití během jaderného útoku. Pozorovatelé zde měli zásoby jídla a vody na čtrnáct dní a jejich úkolem bylo hlásit jaderné výbuchy po válečném útoku.
Pobyt ve starém krytu evokuje život ve sklepě. I takový prostor si však šikovný kutil dokáže přizpůsobit svým potřebám. Holé zdi bez oken lze snadno zakrýt závěsy, podlahy zútulnit huňatými koberci nebo kožešinami s dlouhým vlasem a okna mohou opticky nahradit zrcadla.
Cena bunkrů nebývá vysoká
Před časem se na trh s nemovitostmi dostal i podobně velký protiatomový bunkr ze šedesátých let v anglické vesnici Ashwell. Původní majitel za něj požadoval v přepočtu zhruba 600 tisíc Kč.
Pokud máte někdy chuť se v podobném typu objektu na chvíli zašít, vězte, že v tuzemsku jsou podobné bunkry často k mání za nižší desítky tisíc korun. Jsou však zpravidla v dezolátním stavu, takže čekají na nové využití někým, kdo z nich zvládne vytvořit nevšední, ale účelný prostor.