Hlavní obsah

Veřejné ztrapňování partnera a další návyky mizerných manželů, které vedou k rozvodu

4:15
4:15

Poslechněte si tento článek

Dostali jste se do fáze vztahu, kdy si nejste jistí, že má ještě smysl pokračovat? Zda dát další šanci partnerovi, se kterým si stále méně rozumíte? Než učiníte konečné rozhodnutí, podívejte se s námi na typické chování mizerných manželů, které jejich partnerky přivedlo k rozvodovým právníkům.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

1. Má potřebu poučovat a zdůrazňovat každé pochybení

Pokud se ocitáte pod neustálou kontrolou někoho, kdo vám stále připomíná, že vše, na co sáhnete, je špatně, každé vaše rozhodnutí je nesprávné, a jste důrazně upozorněni na každou chybu, pak těžko můžete být ve vztahu šťastní. Zvlášť když všechno toto poučování a kázání doprovázejí i záchvaty vzteku.

2. Své zájmy upřednostňuje před vztahem

Každý má nějaké sny, touhy či povinnosti. Zdravý vztah tak musí být postaven na vzájemném kompromisu. Jakmile začnou převažovat individuální přání či obavy jednoho z partnerů a druhý se ocitne na druhé koleji, začnou problémy.

Důležité je se snažit všechny tyto individuální záležitosti vyvažovat společně stráveným časem, v němž nejde o kvantitu, ale kvalitu. Potvrzuje to i studie z roku 2017, podle které nikdo netouží po partnerovi, který ho neustále odsouvá.

Šedý rozvod: Proč se starší páry častěji rozcházejí

Sex a vztahy

Ignorování potřeb jednoho z parterů, nevěnování se mu a neustálé upřednostňování jiných věcí vede jen k zášti, odcizování a následné nespokojenosti ve vztahu a k nedostatku intimity.

3. Rozčiluje ho řeč druhého

Pokud cítíte, že se před partnerem nemůžete svobodně bavit s druhými, jelikož vám neustále dává svou mimikou či gesty najevo, že říkáte, co nemáte, či že se jedná z jeho pohledu o nesmysly, nebo naopak předstírá, že vás raději neslyší, pak je to jasnou známkou toho, že vámi partner pohrdá. A kdo by byl šťastný ve vztahu s někým, kdo si ho neváží?

4. Pohlíží jen sám na sebe

Život se sobcem též není vůbec snadný. Jakmile váš partner mluví jen o sobě a myslí pouze na to, co on chce, bez ohledu na vaši společnou budoucnost, pak pro něj těžko budete někdy skutečně důležití.

I když se budete snažit bojovat o funkční vztah, pravděpodobně vše přehluší jeho sobectví.

To může pramenit z různých faktorů, včetně nedostatku empatie, nevyřešených konfliktů, skrytých nejistot, narcistických sklonů a špatných komunikačních schopností. Často vede k výraznému napětí ve vztahu a ovlivňuje spokojenost v manželství.

Podle vědců může v takový okamžik pomoci otevřená komunikace, stanovení hranic a také vyhledání odborné pomoci.

5. Veřejně vás ztrapňuje

Každý si jednou za čas může udělat z druhého veřejně legraci, ale vždy je důležité mít na paměti, aby se ten druhý kvůli tomu necítil ponižován nebo nerespektován.

„Jakmile se vás partner snaží záměrně uvést do rozpaků před ostatními, může se jednat o formu manipulace nebo neúcty,“ varuje koučka Karen Finnová.

6. Přivlastňuje si

Pro některé páry manželství znamená, že se ten druhý stává jejich majetkem. Ve skutečnosti však nikdo nechce být takto vlastněn a ovládán. Manželství má být o důvěře, kde má každý člověk také právo na svůj vlastní život, přátele, koníčky atd.

Pokud si jedinec druhého přivlastňuje, často je to dáno jeho nízkým sebevědomím či strachem z odloučení, případně špatnou zkušeností v minulosti. Přehnaná žárlivost, potřeba neustálého spojení a nejistota však do zdravých vztahů podle vědců nepatří. Fungující vztahy umožňují osobní prostor a nezávislé aktivity.

Tiché signály, které upozorní na nespokojenost ve vztahu

Sex a vztahy

Nejdůležitější věci, které si po rozvodu přejí děti od svých rodičů

Dítě a rodina
Související témata:

Výběr článků

Načítám