Hlavní obsah

Uvolnění tlaku, zlepšení nálady a další důvody, proč si občas všichni potřebujeme zakřičet

2:58
2:58

Poslechněte si tento článek

Máte někdy pocit, že pokud ze sebe okamžitě nedostanete všechen tlak a naštvání, zblázníte se? Pak vězte, že v tom nejste sami. Uvolnit napětí jednou za čas potřebuje každý a jde to hned několika způsoby. Jedním z nich je pořádně si zakřičet.

Foto: Profimedia.cz

Křik může mít z pohledu duševního zdraví celou řadu pozitiv (ilustrační foto).

Článek

Křik jako způsob léčby duševního zdraví je známý již od 60. let minulého století. Tehdy jej psycholog Arthur Janov zařadil do své primární terapie, jak zpracovat trauma. Své pacienty vedl k tomu, aby křičeli a uvolnili tak veškeré negativní emoce.

Podle psychiatričky Ashwini Nadkarniové emoce jako hněv a frustrace aktivují limbický systém v mozku, který hraje důležitou roli v tom, jak vyjadřujeme a prožíváme emoce. V okamžiku rozrušení se v těle zvýší hladina hormonu adrenalinu, který napíná hlasivky, což způsobuje, že hlas je silnější než v klidu.

„Tento příval adrenalinu nás tak vede do zvýšeného stavu vzrušení a připravuje na to, abychom se buď situaci postavili, nebo z ní utekli. Výsledkem je, že křik se stává přirozenou reakcí, která se snaží instinktivně vypudit zdrcující pocity,“ vysvětluje sociální pracovnice a odbornice na traumata Samantha Silvermanová.

Jaké jsou výhody křiku?

1. Uklidňující účinek

„Křik zapojuje bloudivý nerv, který pomáhá regulovat nervový systém,“ říká Silvermanová. Zároveň zpomaluje srdeční tep, snižuje krevní tlak a potlačuje stresovou reakci nebo reakci „bojuj nebo uteč“, což má na tělo uklidňující účinek.

Známky, které odhalí pasivně agresivního partnera

Sex a vztahy

2. Snižuje hladinu stresových hormonů

Podle odbornice může vyjádření emocí prostřednictvím křiku pomoci snížit hladinu stresového hormonu kortizolu a dočasně tak ulevit od úzkostí a napětí.

3. Uvolňování endorfinů

Stejně jako cvičení i křik uvolňuje endorfiny, přirozené chemické látky, které v těle vyvolávají dobrou náladu.

Pozor na stinné stránky

Křik může mít celou řadu pozitiv, ale to neznamená, že nemá také své stinné stránky, zejména pokud ho využíváte příliš často. Mezi ně patří poškození hlasivek, což může vést k problémům, jako je laryngitida, zánět či únava hlasivek, nebo k dlouhodobým potížím, jako jsou uzlíky na hlasivkách nebo polypy.

Proto Silvermanová doporučuje, aby křik nebyl jediným způsobem, který nám pomůže vypořádat se s životními nesnázemi. Z dlouhodobého hlediska je lepší naučit se zvládat emoce jinak než jen křikem, např. rozhovorem s terapeutem, který navíc dokáže odhalit pravé příčiny problému.

Když mají hlavní roli obyčejní lidé, vyhrocené emoce a napětí

Sex a vztahy

Účinné způsoby, jak zmírnit vlastní podrážděnost

Zdraví
Související témata:

Výběr článků

Načítám