Článek
„Často jste slyšeli, že pacient má nějakou odchylku, úchylku. Moderně mluvíme o parafilii,“ uvedl Libor Zámečník, primář Sexuologického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Parafilie je přetrvávající sexuální preference, která se odchyluje od obvyklých vzorců a toho, co je považováno za normální. Tyto sexuální odchylky uvedlo 8,8 procenta respondentů, více mužů (11,3 procenta), méně žen (6,4 procenta). Průzkum vyzpovídal 6669 respondentů, z toho 4660 odpovědí přišlo online a 2009 odpovědí zaznělo tváří v tvář.
Biastofilie, frotérismus
Nejčastější zjištěnou parafilní preferencí mezi Čechy je biastofilie, tedy preference pro znásilnění a znehybnění sexuálního objektu. Tu uvedlo 4,5 procenta respondentů. Tři procenta pak uvedla frotérismus, tedy preferenci pro nenápadné dotýkání se nebo otírání o intimní partie neznámé a nic netušící osoby ve veřejných prostorech, například v městské hromadné dopravě.
Kniha herečky Gillian Andersonové o ženských sexuálních fantaziích vyšla česky
Na třetím místě pak byl nekonsensuální sadomasochismus, tedy preference pro fyzické či psychické podrobení partnera či partnerky, působení bolesti nebo mučení bez souhlasu (2,7 procenta).
Pedofilní a hebefilní preference, tedy sexuální náklonnost k dětem nebo dospívajícím, pak zmínilo 0,9 procenta populace.
Třetina přiznává problém
Pokud by se čísla z výzkumu přepočetla na celou českou populaci, mělo by mít nějakou parafilní preferenci 930 tisíc Čechů. „Třicet procent osob, které parafilii uvedly, zmínilo, že je jejich preference trápí. Jen sedm procent ovšem vyhledá pomoc,“ konstatovala Kateřina Klapilová, vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence Národního ústavu pro duševní zdraví. Právě Národní ústav za průzkumem stojí spolu se Sexuologickým ústavem.
Anketa
Zmínila web parafilik.cz, kde tyto osoby mohou najít pomoc. Dá se tak předejít tomu, aby preference přešla ve škodlivé jednání. Pokud jedinci způsobuje odchylka potíže v duševním zdraví nebo zahrnuje osobu, která ke styku neposkytla souhlas, jedná se o parafilní poruchu.
Klapilová upozornila, že parafilik rozhodně není člověk, který páchá sexuální trestné činy. Parafilie podle ní zvyšuje pravděpodobnost, že se člověk dopustí problematického sexuálního chování, pokud nedostane potřebné vzdělání a péči, i proto je důležitá osvěta.
Sexuoložka Kateřina Klapilová: Znehybnění partnera je častá fantazie
Například 5,61 % respondentů uvedlo, že se pokusili někoho dotýkat se sexuálním záměrem. Z těchto lidí jen 24,5 procenta zmínilo svoji parafilní preferenci, 75,5 procenta parafilní preferenci nezmínilo. I z toho je zřejmé, že nelze parafilika zaměňovat s pachatelem problematického chování.
Nevyžádané intimní fotografie
Průzkum se ptal i na pozici oběti. Zkušenost s tím, že by obdrželi nevyžádaná videa či fotografie s intimním obsahem, má 39 procent lidí
Naopak 31 procent osob někdo požádal o jejich intimní snímky a 5,1 procenta osob uvedlo, že jejich nahou fotografii či video někdo zveřejnil online.