Článek
Máte ve svém okolí někoho, kdo radost a štěstí vyzařuje, a vy si myslíte, že díky tomu má, na rozdíl od vás, šťastnou rodinu, peníze, zdraví… Že má zkrátka štěstí, pokud jde o štěstí? Není tomu tak. Být šťastný vyžaduje pořádnou dřinu. Jste na ni připravení?
Jak vysvětluje psycholog Robert Puff, štěstí mnoho lidí vidí ve hmotných statcích. „Přitom to není pravda. Nejšťastnější lidé nutně nemusejí být ti nejbohatší, nejkrásnější či nejúspěšnější. Šťastní jsou zkrátka lidé, kteří vypadají, že se jim daří, navzdory všemu, co jim život postaví do cesty. A když se jich zeptám na zlomový bod v jejich životě, na okamžik, který vedl k jejich současnému stavu pohody, odpověď je vždy stejná. Nebojí se překonávat výzvy. Pořád dokola, zas a znova.“
Odborník dodává, že všichni lidé čelí v životě výzvám. Jenže ti, kteří působí šťastně, se s nimi umějí vypořádat. Místo toho, aby byli poraženi životem, učí se a rostou ze svých zkušeností. Nenarodili se šťastní. Jen si umějí aktivně vytvářet šťastný život. Jak tedy na to?
Sebeklam a další mentální chyby, které nám komplikují život
Pokud chcete mít v životě štěstí, naučte se vědomě rozhodovat tak, aby k tomu skutečně docházelo, praktikujte každodenní mentální cvičení a brzo se váš život zlepší. Lidé, kteří na vás působí jako šťastní, chápou, že vnější faktory, i když jsou potenciálně zásadní a život ovlivňující, v konečném důsledku štěstí neurčují.
Štěstí není o tom, že máte všechno
Všichni známe lidi, kteří vypadají, že „mají všechno“, ale jsou hluboce nešťastní, a naopak ty, kteří čelí významným výzvám, ale vyzařují radost. Psycholog pokračuje: „Skutečné štěstí přichází zevnitř – z neustálého toku myšlenek a emocí v mozku. Ale pozor: Tento vnitřní svět je utvářen dvěma základními silami. Znáte je?“
1. Vnější vlivy: Tedy to, čemu jsme vystaveni pravidelně. Sledování zpráv, čtení knih, informací ze sociálních sítí. To vše přispívá vnitřnímu rozpoložení člověka.
2. Vnitřní dialog: Pokračující proud myšlenek v mysli člověka významně ovlivňuje jeho pocity a celkovou pohodu.
„Šťastní lidé jsou neuvěřitelně disciplinovaní ohledně těchto dvou faktorů. Jsou si vědomi toho, co vpouštějí do své mysli a jak mluví sami se sebou. Místo toho, aby pasivně přijímali jakékoli myšlenky a emoce, aktivně pěstují pozitivní vnitřní prostředí,“ popisuje vliv dvou základních aspektů odborník.
Pokud chcete být spokojení a šťastní, přemýšlejte o tom, čím své myšlenky „krmíte“. Stejně jako přemýšlíte nad tím, čím živíte tělo, dělejte to stejně i u duše. Informace a zkušenosti, kterými „krmíme“ svou mysl, ovlivňují vaši duševní a emocionální pohodu. Takže oddávat se negativitě, ať už prostřednictvím médií, toxických rozhovorů, nebo setrvávání v negativních myšlenkách, je jako jíst nezdravé jídlo. Může poskytnout dočasné uspokojení, ale v konečném důsledku se nebudete cítit dobře, ale naopak vyčerpaní a unavení.
Na druhou stranu vyživovat mysl pozitivními zkušenostmi, povznášejícími rozhovory a konstruktivními myšlenkami je jako zásobovat tělo zdravým jídlem. Nemusí to být vždy ta nejzajímavější možnost, ale může vést k dlouhodobé pohodě a štěstí.
Strava bohatá na tryptofan, sex a další tipy, jak přirozeně zvýšit hladinu serotoninu v krvi
Nehledejte okamžitá uspokojení
Rozvíjení disciplíny štěstí začíná uvědoměním. Věnujte pozornost tomu, jak na vás působí vaše prostředí a myšlenky. Všímejte si toho, co vám zvedá náladu a co vás unavuje, štve a rozesmutňuje. Toto uvědomění vám dá sílu činit vědomá rozhodnutí. Umožní vám vypnout negativní film, odmítnout návštěvu, která vás vždy naladí depresivně. Jakmile si výše uvedené uvědomíte, nebudete se úmyslně vystavovat zprávám, které podněcují úzkost, a přesměrujete svou pozornost, když se ocitnete ve spirále negativních myšlenek.
„Jednou z největších překážek štěstí je lidská tendence hledat okamžité uspokojení, i když je spojeno s dlouhodobými následky. Kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo trávení hodin procházením sociálních médií mohou poskytovat dočasné potěšení, ale v konečném důsledku podkopávají celkovou pohodu,“ varuje odborník.
Identifikujte činnosti, které poskytují prchavý pocit potěšení, ale v konečném důsledku se po nich cítíte hůř. A těch se vyvarujte. Jakmile rozpoznáte vzorce a volby, které přispívají k vašemu štěstí nebo ho zhoršují, je čas jednat. Jednoduchým, ale mocným nástrojem je vytvoření seznamu:
1. Věci, které budu dělat: Zařaďte činnosti, které vyživují vaši mysl a duši – to může zahrnovat trávení času v přírodě, zapojení se do smysluplných rozhovorů, věnování se koníčkům nebo praktikování vděčnosti.
2. Věci, které nebudu dělat: Sepište si aktivity, kterým se chcete vyhnout, jako je nekonečné scrollování na sociálních sítích, sledování násilných filmů nebo negativní samomluva.
Pravidelně si tento seznam prohlížejte, zvláště když se cítíte v pokušení vrátit se ke starým návykům. Konkrétní připomínka vašich pozitivních závazků vám může pomoci zůstat na správné cestě a činit rozhodnutí, která jsou v souladu s vašimi cíli v oblasti štěstí.
Lidský život je tvořený stereotypy a opakováním již zažitých návyků. Nahrazení negativních pozitivními vyžaduje úsilí a disciplínu. Trvá to sice nějakou dobu, ale změna možná je. „Štěstí není něco, co se děje náhodou. Je to dovednost, kterou lze kultivovat povědomím, disciplínou a úsilím. Tím, že budete věnovat pozornost vnitřním a vnějším faktorům, které utvářejí vaši mysl, budete konat vědomá rozhodnutí a rozvíjet zdravé životní návyky. Kombinací výše uvedeného bude váš život spokojenější a vy se budete cítit šťastnější,“ uzavírá Robert Puff.