Článek
Skrytá toxicita je podle odborníků často stejně nebezpečná, ne-li škodlivější než samotné násilí, protože oběti často ani nepoznají, jak moc jim je ubližováno.
Takové vztahy postupně ničí jedince zevnitř – zpomalují jejich růst, oslabují sebeúctu a odpojují je od jejich vlastního já. A to vše skrytě, aniž by si toho byli vědomi. I proto jsou tak nebezpečné. Nejsou totiž vždy okamžitě zřejmé.
Jak poznat, že žijete v toxickém vztahu? Zde je pět příznaků, které vás na to mohou včas upozornit.
Kritika vaší postavy – Jakmile se někdo neustále naváží do toho, jak vypadáte, že byste neměli tolik jíst a raději začít chodit do fitka, jde o skryté toxické chování, často maskované větou: Já to s tebou ale myslím dobře.
Neustálá kontrola toho, co děláte – Partner vás neustále kontroluje, obviňuje, že mluvíte s lidmi, se kterými byste neměli. Nebo záměrně způsobuje, že se přátelé nebo rodina u vás cítí nepříjemně, případně vám často předhazuje, že o vás stejně nikdo nestojí, protože jste nudná, špatná apod.
Nemám kam jít a další výmluvy lidí, kteří se bojí opustit toxický vztah
Žárlivé pasivně-agresivní chování – Pocit žárlivosti je normální a není na něm nic špatného a toxického. Důležité ale je, jak s ním nakládáte. „Jakmile vám partner kontroluje telefon, čte maily, chce vědět, s kým a kde jste, říká, co si máte oblékat, pak vás chce mít neustále pod kontrolou a to není zdravé. Stejně tak vaše pasivně-agresivní odpověď: Tak prostě zůstanu doma,“ varuje psycholog John Kim a dodává: „Pokud po boku partnera nemůžete být sami sebou, nežijete ve vztahu, který by vás rozvíjel. Neprožívejte znovu a stále dokola obviňující vzorce, nežijte v minulosti. Nepřebírejte odpovědnost za pocity druhého.“
Věčný negativismus – Samozřejmě, v životě každého jsou lepší a horší dny. Pokud ale to špatné, především směrem k vám, trvá moc dlouho, pokud vás partner stále vtahuje do vlastní temnoty, neraduje se z toho, že máte úspěch, je načase obávat se o vlastní duševní zdraví. To si můžete zachránit jen tak, že odejdete ze vztahu, který vás stahuje ke dnu.
Neustálé útoky na váš charakter – Může to být cokoliv. Málo vyděláváte, moc vyděláváte, chcete málo nebo moc sexu. Nosíte krátké nebo dlouhé sukně, vlasy, nehty… A opět s dovětkem, že to s vámi myslí dobře. Pravdou je, že pokud by to s vámi někdo myslel dobře, miloval by vás bezvýhradně. Nejhorší je pro oběť toxického vztahu pocit, že ať dělá cokoliv, vždy je to špatně.
Co s tím?
Psycholog John Kim je přesvědčený, že v nějaké formě toxického vztahu žije většina lidí. Často přitom mají pocit, že projevy toxicity jsou důkazem lásky.
„Pro oběť je vždy důležité, aby si uvědomila vlastní hodnotu, směr, kterým se chce v životě ubírat, i cíle, které jsou pro ni důležité. Zeptejte se tedy sami sebe, zda se něco z toho děje ve vašem vztahu a do jaké míry to lze změnit. Pokud váš protějšek nepochopí vaše obavy a nebude mít potřebu cokoliv měnit, pak je zřejmě nejlepší sebrat se a odejít a začít žít život bez trvalé toxicity,“ uzavírá Kim.