Článek
Podle psycholožky Alice Boyesové existují tři zásadní chyby v nastavení myšlenkových pochodů, které mohou život velmi znepříjemňovat. Jde o vzorce, které přebíráme od rodičů během výchovy. Při troše snahy je lze přitom změnit.
Jaké myšlenkové vzorce nás nejvíc omezují?
1. Přesvědčení, že výsledky jsou úměrné úsilí - Tento styl myšlení je zachycen známými rčeními jako „dostaneš to, za co zaplatíš“, „žádná bolest, žádný zisk“ či „nic, co stojí za to, není snadné“.
Pokud věříte, že čas, peníze nebo úsilí, které do něčeho vložíte, je přímo úměrné výsledku, vytváří to dva hlavní problémy: přehlédnete snadné výhry, které se také mohou v životě dít, protože vše není jen složité a komplikované. Budete stále přemýšlet nad další taktikou, zlepšovat ji, aby vedla k co nejlepším výsledkům - ty ale nemusejí přijít. Jak vysvětluje odbornice: „Obecně platí, že lineární myšlení je pro nás nejpřirozenější. Zkuste myslet více nelineárně. Tedy kreativně. Nebojte se riskovat. A nehodnoťte úsilí jiných. I to je kontraproduktivní pro vaše snažení a vede k závisti.“
Jak začít myslet pozitivně bez předstírání, že to špatné neexistuje
2. Zkreslení stávajícího stavu – Stále pokračujete v tom, co děláte, v udržování běžné rutiny, předpokládáte, že všichni kolem vás se chovají stejně. Jste přesvědčeni, že když spousta ostatních lidí něco nedělá, musí to mít nějaký důvod. Buď je to těžké, nebo neuspokojivé.
Tyto chyby omezují štěstí tím, že eliminují nové zkušenosti, kterým můžete být vystaveni. Což vede k odříznutí od pozitivních emocí, jako je překvapení, vzrušení a uspokojení. Zkreslený pohled může také vést k tomu, že budete příliš dlouho lpět na cestě, která nefunguje, nebo odmítnete nekonvenční nápady, čímž se připravíte o možnost objevování něčeho nového.
3. Vypravěčský klam - Sebeklam spojuje události do příběhu způsobem, který je přehnaný. Například můžete propojit situace, které spolu nesouvisejí, a následně je považovat za důvod, proč váš život nemá pozitivní výsledek. Vytvoříte si příběh o smůle nebo osobní neschopnosti, založený na izolovaných incidentech. Naopak můžete také vytvořit nepřesný příběh o svých úspěších. Například uvěříte, že jste dosáhli toho, co máte, pouze díky perfekcionismu nebo nadměrné pomoci ostatních.
Jak se uvedeným vzorcům přemýšlení vyhnout?
1. Pokud budete mít někdy pocit, že nevyužíváte své příležitosti naplno, podívejte se na chyby v myšlení, kterých se můžete dopouštět. Dělejte si konkrétní poznámky o tom, kdy jste uvízli v popsaných myšlenkových pastích a jak chyby v myšlení ovlivnily vaše chování.
2. Experimentujte s jinými způsoby myšlení. Když čelíte konkrétním situacím, vyzvěte sami sebe, abyste je viděli jiným způsobem.
3. Naučte se přijímat v životě novinky, nečekané události, vyhněte se „stádnímu efektu“. Neznamená to, že si budete doma opětovně vynalézat žárovku, stačí, když se na problémy, které vás obklopují, podíváte z jiného úhlu pohledu.