Článek
Pamatujete na paní Smolíkovou ze seriálu Smolíkovi? Pořád vzdychala, že si měla vzít Pištu Hufnágla. Jenže byla by s ním i po dvacetiletém soužití šťastná? Experti na vztahy si to nemyslí.
„První lásky jsou plné očekávání, nesou s sebou víru v to, že život bude krásný. S jedinečným partnerem po boku. První láskou, která prozatím nemá srovnání. Jenže je potřeba si uvědomit, že to, jaké vzpomínky zůstávají v hlavě při vzpomínkách na první lásku, je zkresleno dvacetiletým i delším odstupem, lítostí nad neprozkoumanými příležitostmi toho, co mohlo být skutečnou láskou a nakonec otázkou Co kdyby?,“ vysvětluje psycholožka Mariana Bockarová z Univerzity v Torontu.
První lásky velmi snadno naplňují základní přesvědčení, která mají lidé o vztazích. O tom, jak začínají, jak by se mohly změnit a jak se v nich cítit. Všichni totiž v určitém věku čtou Romea a Julii i další dramata týkající se prvních lásek.
Manipulativní taktika narcistického partnera? Bombardování láskou
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QR_BA/etEL5/narcista.jpeg?fl=cro,0,39,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Jak prožíváme první lásku, to dokáže ovlivnit celý náš život. „Nevěřte ale tomu, že první lásky jsou ty osudové. Nejsou, jen si je tak vizualizujete. Proto ani první lásky nejsou navěky. Lidé se v průběhu let mění a mění se také jejich náhled na partnera a požadavky na to, jaký by měl být. Což prakticky vede k tomu, že první lásky málokdy vydrží. Pokud se s někým seznámíte například ve škole, je jasné, že až začne pracovat a ze studenta se stane třeba podnikatelem, bude se chovat i k lidem kolem sebe jinak. Protože ho budou zahlcovat odlišné starosti,“ upozorňuje terapeutka Niloo Dardashitiová.
Pravda je ta, že první láska činí z lidí dospělé jedince. Učí je komunikovat s partnerem, přistupovat na kompromisy a někdy i přestat vidět vše růžovými brýlemi.
Jak první láska ovlivňuje další vztahy?
První vážný vztah člověka rovněž formuje, protože se stává základem pro to, jak vnímáme lásku. Ovlivňuje tak nevědomky i další potenciální vztahy, a to hned v několika směrech.
- Ukazuje hloubku spojení mezi dvěma lidmi
První opravdová láska člověku ukáže, jaké to je, pociťovat vůči někomu hluboké city a mít s ním hluboké spojení. Nehledě na to, jak vztah skončí, i v budoucnu ukazuje, že můžeme prožívat široké spektrum pocitů.
- Naučí nás upřednostňovat jiné
První láska nás rovněž učí dívat se za hranice vlastních potřeb a zaměřovat se na druhé. Učí nás, jaké to je, bezpodmínečně někoho milovat. Je tak neocenitelnou lekcí, která pomáhá utvářet jakékoli další vztahy v budoucnu.
- Učí nás komunikaci a řešení problémů
V prvním reálném vztahu se rovněž učíme, jak reálně komunikovat s protějškem a řešit problémy, které se dennodenně objevují. Metodou pokusů a omylů zjišťujeme, co funguje a co už ne.
- Díky ní zjistíme, co vlastně chceme
První vážný vztah zároveň nabízí prostor, jak prozkoumat sami sebe, zjistit, co od vztahu očekáváme, na čem nám opravdu záleží. To vše bude mít v budoucnu vliv na to, jak moudře budeme volit nového partnera.
- Činí nás lepšími
První láska v sobě spojuje nečekanou intenzitu a zároveň dětskou nevinnost. Až magické kouzlo prvního vztahu v nás povzbuzuje dobro a touhu vidět v ostatních a ve svém okolí jen to dobré. Sami pak mnohdy chceme být lepšími lidmi.
- Zjistíme, že i zármutek se dá vyléčit a můžeme znovu milovat
Reálná zkušenost je taková, že konec první lásky a první rozchod nepředstavitelně bolí. Postupem času se ale naučíme, že i zlomené srdce se může zahojit a my se můžeme posunout dál. Že můžeme někomu znovu, i když možná s větší obezřetností, otevřít své srdce.
Jak mluvit se svými dětmi o ztrátě jejich první lásky?
Tak, aby pro ně byla bolest ze ztráty co nejvíc přínosná pro budoucí vztahy:
- Dětem, pokud se budou chtít svěřit, naslouchejte. Nemějte pocit, že máte nabízet nevyžádané rady. Mluvení o bolesti mnohdy pomůže víc. Radu nabídněte jen v případě, že je vyžádaná.
- Věřte emocím teenagera. Dejte jim vědět, že slyšíte, jak se cítí a jak je to obtížné, a že to, co cítí, je normální.
- Nenechte je uzavřít se. Sledujte, jestli se nemění životní návyky vašeho teenagera, jestli nezůstává často o samotě. Podporujte teenagerovo duševní zdraví tím, že mu udržíte spánkovou i další rutiny.
- Promluvte si o používání sociálních sítí. Doporučte dítěti omezit kontakt s bývalými láskami, variantou je i odebrání z přátel.
- Poté, co se cítí trochu lépe, nabídněte zábavné aktivity. Zkušenosti, které jim připomínají, kdo jsou a co je baví, mohou budovat sebeúctu.
- Později si promluvte o tom, co se ve vztahu naučili, a přidejte vlastní prožitky. Pokud odpovědi s vámi vaše dítě chce sdílet, naslouchejte.
- Nezapomeňte, že přesně nevíte, jak se cítí. Takže opět, nedávejte nevyžádané rady a naslouchejte.
Co se děje v těle, když přijde láska
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QL_2/J8neB/laska.jpeg?fl=cro,0,93,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Když potkáte správnou osobu ve špatný čas
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QP_BE/4wHy/vztah-nacasovani-seznameni-setkani.jpeg?fl=cro,0,64,1250,703%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)