Článek
Hned zkraje je dobré říct, že obojí, jak kreativní diář, tak bullet journal, jsou v podstatě metody. Zatímco kreativní diář spočívá v úpravách diáře, který může i nemusí být předtištěný, bullet journal má striktnější pravidla, které jeho stoupenci v základu dodržují, a vyžaduje na počátku prázdné stránky.
V kreativním diáři lze používat prvky bullet journalingu, ale jakmile ozdobíte bullet journal, stane se z něj kreativní diář. Liší se také v tom, že zatímco s bullet journalingem přišel konkrétní autor, Ryder Carroll, kreativní úprava diářů sahá nejen daleko do minulosti, až k počátkům time managementu a prvních seznamů úkolů, ale také do různých oblastí inspirovaných rozmanitými obory lidského poznání (jde třeba o myšlenkové mapy, vision boardy (nástěnky snů), moodboardy, skečnouty a další).
TIP: Spoustu inspirace najdete například ve skupině Planner Lovers na sociálních sítích.
Kolonky? Ano, i ne
Bullet journal začíná vždy s prázdnými stránkami a vytvořením takzvaného indexu. Kolonky k němu patří, ale vytváříte si je sami a podle svých potřeb. Ideální je tečkovaný nebo čtverečkovaný zápisník.
Pište si deník, snáze zvládnete životní krize a celkově budete spokojenější
Ke kreativnímu diáři můžete zvolit klasický předtištěný diář (datovaný i nedatovaný), ale také čistý zápisník. V tom druhém případě se vám pak možná také nejvíce osvědčí tečkované stránky, protože nabízejí oporu pro pevné linky, ale přitom nesvazují. Některé tematické zápisníky navíc mohou propojit diář třeba s novým koníčkem nebo s deníkem vděčnosti.
Symboly? Ano, i ne
Symboly jsou základ bullet journal metody, budete se podle nich orientovat, nacházet potřebné údaje i plánovat do budoucna. Do kreativního diáře patří symboly přesně do té míry, do jaké se vám právě hodí (což může být každý týden jinak, pokud se tak rozhodnete). Spíše než funkční mají ozdobnou roli. Dotvářejí informace, které svému diáři svěřujete, ilustrují jejich charakter. Mohou pomáhat v orientaci, ale jsou velmi individuální a osobité. Už proto, že kreativní diář může mít základ v předtištěném klasickém diáři, některé symboly mohou být také přejaté a dotvořené.
Ozdoby? Ano, i ne
Pokud budete ve svém bullet journal používat skečnouting na stránkách k tomu určených, bude váš zápisník sice zdobnější, ale zůstanete stále věrni jedné metodě. Jakmile se však pustíte do zdobení, třeba v podobě koláží, opouštíte klidné vody bullet journalingu a vydáváte se na rozbouřené moře kreativního diářování.
Vision board vám může pomoci vyjádřit sny a přání, které si v daném roce toužíte splnit. Moodboardy mohou pomoci najít styl nebo rozproudit inspiraci. Myšlenkové mapy pomáhají s projekty i plánováním dovolené. A zdobení výstřižky může i zpětně připomínat náladu a charakter dnů, týdnů a celých období. Pomůcek ke tvoření najdete v papírnictvích i na internetu nepřeberné množství.
Ať už se rozhodnete pro serióznější bullet journal, nebo svobodomyslný kreativní diář, čeká vás oproti klasickým diářům dobrodružné objevování úplně nových způsobů nahlížení na plynoucí čas. Každá z metod má své výhody i výzvy, ale obě bezpečně vedou ke splněným snům.