Hlavní obsah

Nezdvořilost, nebo časový optimismus? Pěstujte dochvilnost, vyplatí se vám

Nestíháte termíny a chodíte pozdě na schůzky? Nedokážete odhadnout čas potřebný na cestu a přes SMS posíláte nejčastěji omluvu za zpoždění? Úkoly v práci odevzdáváte dokonce o něco později než na poslední chvíli a zdržujete tak ostatní? Možná vám schází dobré vychování, ale možná jste jen časoví optimisté.

Foto: Profimedia.cz

Včasným příchodem nebo dodržením termínu ukazujete nejen svou schopnost držet slovo (ilustrační foto).

Článek

Optimismus je veskrze zdravé naladění. Pokud pozitivně dopadá také na okolí, je to bonus. Problém je, pokud důsledky vašeho optimismu ostatní zatěžují nebo obtěžují. V případě časového optimismu třeba v podobě opakovaného zdržení, častého čekání, nebo dokonce nutnosti udělat nějakou práci za vás. Jak se říká, dochvilnost je výsadou králů. Možná vám není blízká, ale zkuste si ji osvojit. Z dobrých důvodů.

Výraz respektu

Včasným příchodem nebo dodržením termínu ukazujete nejen svou schopnost držet slovo, ale také svému protějšku či nadřízenému prokazujete respekt. Nikdy totiž nevíte, s čím se potýká člověk, který na vás nebo vaše podklady čeká. Má své priority, svá zadání a také své potřeby. I kdyby šlo o zdržení o pouhých patnáct minut, kterému se v našich končinách říká akademická čtvrthodinka, může to znamenat, že zmešká něco podstatného.

Ani akademická čtvrthodinka se už mimochodem nenosí, určitě ne ze strany vyučujících, protože ubírá čas, během kterého mohou studenti a studentky získat cenné poznatky. Říká se, že přijít včas nic nestojí. Naopak zpoždění může mít důsledky v mnoha podobách.

Klíč ke zdraví a pohodě? Naučte se určovat priority

Zdraví

Ukázka schopností

Pozdními příchody se ukazujete ve špatném světle. Ten, kdo na vás čeká, si je může vykládat třeba jako neschopnost zorganizovat si práci, nebo dokonce nedostatek kompetencí k pozici, kterou zastáváte. Riskujete také to, že opakovaným zpožděním lidé nebudou závazky vůči vám až tolik řešit a vy na to možná doplatíte.

Dodržování času je sice zdánlivě drobnost, ale souvisí s plánováním a stanovováním priorit. Pokud nemáte pod kontrolou svůj kalendář, těžko se budete prezentovat jako člověk, který by mohl rozdělovat práci celému týmu. A přestože je určitá časová rozevlátost spojována třeba s kreativními profesemi, i ty mají své termíny, jejichž dodržení může znamenat rozdíl mezi nosným nápadem a úspěšně dokončeným projektem.

Anketa

Jste dochvilní?
Ano, zakládám si na tom
74 %
Ano, snažím se, ale ne vždy mi to vyjde
13,7 %
Ne, bohužel se mi to moc nedaří, i když bych chtěl/a
9,7 %
Ne, nechápu, proč bych se měl/a stresovat, jen abych přišel/a někam včas.
2,6 %
Celkem hlasovalo 227 čtenářů.

Síla charakteru

Dochvilnost je vlastnost a je možné s ní pracovat. Jednotlivé vlastnosti totiž utvářejí charakter, a ten – podle čínského přísloví – utváří osud. Každý občas někdy přijde pozdě, ne všechny okolnosti lze mít pod kontrolou a mobilní telefony umožňují čekající alespoň včas upozornit.

Pokud se ale zpoždění opakuje do takové míry, že vás vaše okolí už nebere příliš vážně, a nebo dokonce i vám způsobuje stres, je možná načase s tím něco dělat. Třeba tím, že termíny nejprve zkusíte dát sami sobě a pečlivě je dodržet. Třeba v kolik hodin půjdete cvičit, kdy se vydáte nakoupit nebo kdy budete vstávat. Případné zpoždění dopadne pouze na vás a vy to můžete zkusit hned další den znovu a lépe.

Důležité je vytrvat a nevzdávat se. Malé úspěchy vás povzbudí k tomu, aby váš příliš optimistický přístup k času nebyl ke škodě. A dochvilnost pak může nějaké vzácné chvíle přinést i vám.

Chcete být bohatí? Zatočte s časovou chudobou

Lifestyle

Proč je dobré sledovat digitální zůstatek čili čas strávený online

Zdraví
Související témata:
Dochvilnost

Výběr článků

Načítám