Hlavní obsah

Nervozita před sexem může vést k selhání. Jak ji odstranit a milování si užít?

5:07
5:07

Poslechněte si tento článek

Nervozita před milováním, a to zejména tím prvním, není nic výjimečného. Strach ze selhání či nenaplnění očekávání je v dnešní době poměrně častá. Jedná se o formu úzkosti z výkonu, která dokáže mnohé jedince doslova paralyzovat.

Foto: Profimedia.cz

Strach ze selhání či nenaplnění očekávání může způsobit problémy s milováním.

Článek

„Tento typ úzkosti může postihnout kohokoli, ale je častější u mužů. U nich je kladen důraz na výkon, žijí v zajetí informací ze sociálních sítí, sledováním filmů pro dospělé si také moc nepomohou. Úzkost pak může vést k dalším sexuálním poruchám, jako je erektilní dysfunkce,“ vysvětluje psychiatrička Kathleen Dalyová.

Příznaky úzkosti ze sexuální výkonnosti

Úzkost ze sexuálního výkonu může jedince ovlivnit psychicky i fyzicky. Lidé s takovou úzkostí jsou tak zahlceni starostmi, negativními myšlenkami nebo strachem souvisejícím se sexem, že mají problémy se zapojením do sexuální aktivity. Tyto negativní myšlenky a obavy se mohou objevit už před sexem nebo i během něj. A vedou k selhání.

Muži nezvládnou udržet erekci, neovládnou vyvrcholení, případně ztrácejí chuť na sex. Mohou také pociťovat úzkostné stavy v podobě bušení srdce, slabost, žaludeční nevolnost či třes. Ženy může potrápit neschopnost dosažení orgasmu, vaginální suchost, bolestivý sex. A to všechno jen proto, že mají pocit (obě pohlaví), že nesplňují očekávání partnera.

Obavy, které často stojí za neschopností vytvořit intimní pouto

Sex a vztahy

Právě to, jak si lidé myslí, že by měli v posteli konat, je hlavní příčinou toho, že selžou. Ženy se bojí, že nevypadají jako modelky, že si partner všimne jejich bříška, muži se bojí srovnávání délky penisu s předchozími partnery své milenky apod.

„Jakmile si v hlavě nastavíte jakkoliv negativní vnímání vlastního těla, může se u vás úzkostná porucha dostavit. Stejně tak, pokud za sebou máte negativní zkušenosti, může jít i o traumatizující zážitek v podobě znásilnění. Problém ale může nastat i v okamžiku, když vás partner nepřitahuje, ale bojíte se být sami,“ upozorňuje Dalyová.

Jak přesně stresující a úzkostné myšlenky ovlivňují sexuální výkonnost?

Když se ocitnete ve stresu, tělo spustí stresovou reakci tím, že produkuje více stresového hormonu kortizolu. Když hladina kortizolu stoupá, hladiny pohlavního hormonu testosteronu klesají a tím snižují sexuální touhu. U mužů je nízká hladina testosteronu také spojena s erektilní dysfunkcí.

Sexuální dysfunkcí a nezájmem o sex také často trpí lidé, kteří užívají návykové látky nebo jsou u nich diagnostikovány úzkosti či deprese.

Ať už se to děje z jakékoliv příčiny, úzkosti ze sexuální výkonnosti mohou velmi významně poškodit vztah. „Praxe ukazuje, že páry, které se věnují vyšší míře sexuální aktivity, si budují větší intimitu a mají nižší rozvodovost,“ dodává odbornice.

Jak s úzkostí ze sexuálního výkonu zatočit?

Mezi strategie zvládání těchto úzkostí patří podle odborníků následující techniky:

  1. Meditace pro lepší pochopení myšlenek a tužeb souvisejících se sexem.
  2. Jóga pomáhá zvládat stres a zlepšuje vztah mysli a těla ve vztahu k sexu, což může také pomoci zvládnout předčasnou ejakulaci.
  3. Masturbace naučí více o vlastním těle a o tom, co je příjemné a co nikoliv.
  4. Návštěva sexuálního terapeuta pomůže s rozpletením negativních myšlenek a pocitů, které vedou k úzkosti ze sexuálního výkonu.
  5. Rozhovor s partnerem také může pomoci vyrovnat se s úzkostí ze sexuální výkonnosti. Komunikace může partnerům pomoci lépe porozumět vzájemným pocitům a obavám souvisejícím se sexem.

Jak se na sex připravit?

Užívejte si s partnerem mazlení, líbání, objímejte se, držte se často za ruce, najděte si čas, který trávíte společně.

Kdy se obrátit na odborníka?

Pokud vaše obavy ze sexuální výkonnosti a dysfunkce ovlivňují vaše vztahy a kvalitu života. Pomoci může jak individuální návštěva terapeuta, tak párová terapie, která jedince naučí sdělovat a sdílet své pocity s partnerem a zároveň zkoumat pocity, které mohou ovlivnit sexuální výkonnost.

Tento přístup může pomoci odstranit stud, strach a nedorozumění mezi páry. Párová terapie pomáhá vytvářet otevřený dialog týkající se zdrojů emočního strádání nebo negativity a zároveň pomáhá při řešení těchto problémů.

Večer vs. ráno: Kdy je nejlepší čas na milování?

Sex a vztahy

Čím podpořit chuť na milování

Sex a vztahy

Výběr článků

Načítám