Hlavní obsah

Manželství ztrojnásobuje riziko obezity u mužů, ale ne u žen, ukázal výzkum

4:32
4:32

Poslechněte si tento článek

Vstup do manželství s sebou povětšinou přináší spíše pozitivní faktory. Jak ale před nedávnem zjistili polští vědci, manželský stav může mít i svá negativa, například v podobě obezity. U mužů je přitom její riziko mnohem větší než u žen.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Že je obezita ve společnosti opravdu velký problém, dokládají mnohé zdravotnické výzkumy a údaje, podle kterých se míra obezity celosvětově od roku 1990 více než zdvojnásobila – přičemž více než 2,5 miliardy lidí na světě (dospělí i děti) je klasifikováno jako obézní či s nadváhou.

Do roku 2050 se pak předpokládá, že nadváhu nebo obezitu bude mít polovina dospělých a třetina dětí.

Obecně je známo, že největšími rizikovými faktory obezity jsou špatná strava, nedostatek pohybu, ale také genetika, různé zdravotní potíže nebo vliv prostředí. Vědci z Národního kardiologického institutu v polské Varšavě se ale zaměřili i na další faktory.

U 2405 lidí v průměrném věku 50 let zkoumali jak ověřené lékařské, tak i obecné zdravotní údaje. Analýza se přitom zaměřovala na možné souvislosti mezi tělesnou hmotností a věkem, rodinným stavem, duševním zdravím a dalšími faktory, uvádí The Guardian.

Studie zjistila, že ženatí muži mají 3,2krát vyšší pravděpodobnost obezity než svobodní muži, u vdaných žen ale k výraznému nárůstu obezity nedošlo. U obou pohlaví pak manželství zvyšuje i pravděpodobnost nadváhy, a to u mužů o 62 procent a u žen o 39 procent.

Zjištění jsou podobná těm z Číny z minulého roku, podle kterých se u mužů prvních pět let po svatbě zvyšuje hodnota BMI (index, který z poměru tělesné hmotnosti a výšky naznačuje podváhu, normální váhu, nadváhu či obezitu), a to kvůli vyššímu příjmu kalorií a menšímu množství pohybu. Ze stejné studie vyplynulo, že manželství je u mužů spojeno s 5,2% nárůstem počtu jedinců s nadváhou a 2,5% nárůstem s obezitou.

Manželství mužům svědčí, nebo ne?

Dřívější studie univerzity v anglickém Bathu, publikovaná poprvé v roce 2017, pak poukázala na fakt, že ženatí muži byli v průměru o 1,4 kilogramu těžší než jejich svobodní kolegové.

Důležitým faktorem pro zvýšené riziko přibývání na váze je i věk – každý rok se zvyšuje riziko nadváhy o 3 % u mužů a 4 % u žen, riziko obezity pak o 4 % u mužů a 6 % u žen, uvádí polská studie.

Existují ale rovněž faktory, které se výrazněji vyskytují u žen. Deprese u nich zvyšuje riziko obezity dvojnásobně, podobné je to pak u nedostatečné zdravotní gramotnosti (43 %). U mužů to výrazněji viditelné není.

„Tato studie je další připomínkou toho, že nadváha je řízena složitým mixem sociálních, psychologických a širších environmentálních faktorů – nejen osobní volbou. Místo obviňování za špatná rozhodnutí je tak potřeba vnímat problém v širším měřítku, stejně jako podporovat společnost ve vzdělávání a zdravém životním stylu v každé fázi života,“ uvedla ke studii Katharine Jennerová, ředitelka Obesity Health Alliance, která pod sebou sdružuje různé společnosti a organizace zabývající se obezitou.

Joanna Syrda, lektorka podnikové ekonomiky na univerzitě v Bathu, k tomu podotkla, že již dříve byl zaznamenán „trend“ nárůstu BMI v prvních letech manželského soužití a naopak jeho pokles v období těsně před nebo po rozvodu. Odůvodňuje to vyšší snahou single mužů vypadat fit při hledání partnerky.

Jim Pollard, konzultant Men’s Health fóra, naopak varoval před přehnanou interpretací výsledků. Vyšší BMI, nehledě na manželství, podle něj může být třeba i výsledkem stresující kariéry, při které lidé nemají tolik času například na zdravé stravování. Podle něj je třeba se zaměřit na cílenější přístup k řešení obezity u mužů i žen.

Související témata:

Výběr článků

Načítám