Hlavní obsah

Krize středního věku může nastat kdykoli. Jak ji přeměnit v příležitost k růstu?

V průběhu života se dostáváme do fáze, kdy máme pocit, že máme za sebou více let, než nám zbývá dožít. Přestože každý toto období prožívá trošku jinak, hlavní charakteristikou krize středního věku je reflexe existence a přehodnocení úspěchů a cílů. Člověk se cítí pod tlakem, přepadají ho úzkosti, což generuje drastické změny v jeho životním stylu. Je to ale také jedinečná příležitost k růstu.

Foto: Profimedia.cz

Krize středního věku. Ilustrační foto

Článek

Krize středního věku se u lidí objevuje v období mezi 40 a 60 lety. V případě žen zde často sehrává důležitou roli počínající menopauza a její fyzické a psychické symptomy.

Podle výzkumu krizi středního věku zažívá pouze 26 % lidí starších 40 let. Lze však předpokládat, že v určité míře se s touto životní komplikací potýká téměř každý, jen dané příznaky nepřisuzuje tomuto problému.

Krize středního věku se u lidí neobjevuje v důsledku věku, ale především vlivem významných událostí. Podle souhrnné analýzy všech vědeckých prací na toto téma může krize středního věku nastat kdykoliv v dospělosti, protože jejím spouštěčem není věk, ale události, jako je ztráta zaměstnání, nemoc, ekonomické potíže a podobně.

Příležitost k růstu

Jde v podstatě o období hluboké introspekce (sebepozorování) a reflexe, kdy člověk zpochybňuje různé aspekty svého života. Je proto dobré na krizi středního věku pohlížet jako na příležitost k růstu a znovuobjevení toho, na čem opravdu záleží.

Příznaky, které vás na krizi středního věku mohou upozornit

  • Úzkost
  • Nostalgie
  • Podrážděnost
  • Impulzivita
  • Znuděnost
  • Nespokojenost
  • Pocit prázdnoty
  • Nedostatek motivace
  • Smutek (deprese)
  • Shovívavé chování
  • Snění o jiném životním stylu
  • Opakující se myšlenky o minulosti
  • Drastické změny vzhledu, vztahu, životního stylu nebo chování
  • Otázky typu: „Co kdybych si vybral jinou kariéru? Měl děti? Rozhodl se jinak?“

Jedním z nejpatrnějších příznaků krize středního věku je bezpochyby potřeba být znovu „mladý“, tedy cítit se znovu na 20 let. To vede k hledání nových zážitků, dělání věcí, které dříve z různých důvodů nebyly možné, oblékání se jako teenager, k návštěvám barů nebo klubů a podobně.

Co všechno se změní v partnerském vztahu po padesátce

Sex a vztahy

Tento nový postoj k životu se může stát novým probuzením, motivací, která nás vytrhne z rutiny a obohatí naše životy. Může to ale také způsobit velkou paralyzující nostalgii, která způsobí, že začneme příliš přemýšlet o tom, co bylo, a zapomeneme na přítomnost.

Krizi středního věku lze rozdělit na několik fází

1. Spouštěč

Jako každá krize začíná spouštěcí událostí, jako je například rozvod, smrt milovaného člověka, nezaměstnanost, smrtelná nemoc, nespokojenost nebo nedostatek motivace.

2. Reflexe

Osoba začíná přemýšlet a hodnotit svůj život, přezkoumávat své cíle, kterých nikdy nedosáhla. Zkoumá svá rozhodnutí ohledně vztahů, profese, smyslu života a jakýchkoli dalších aspektů spojených se spouštěčem.

3. Krize

Toto je fáze konfliktu a vnitřního napětí. Zde přicházejí emoce, jako je smutek, lítost, hněv, úzkost, strach z neznámého, nejistota a podobně.

4. Průzkum

Člověk začíná hledat nové způsoby života a měnit věci, se kterými se cítí nespokojen. Může se například účastnit nových aktivit, navazovat nové vztahy, objevovat další vášně atd.

5. Rekonstrukce

Poté, co se člověk přiblíží k novým cílům, změní svůj životní styl a najde to, co hledal, přebuduje svou existenci a činí rozhodnutí, která jsou v souladu s jeho novými cíli nebo hodnotami, a přizpůsobuje se jim.

Příčiny krize středního věku

Důvody této krize jsou různé. Nejčastěji mezi ně patří následující faktory:

Smrt milovaného člověka

Ztráta milované osoby (člena rodiny, přítele, partnera) je šokující událost, která ve střední dospělosti může vést k propuknutí krize. Smrt nutí člověka přemýšlet o své vlastní konečnosti a smyslu života.

Odchod do důchodu

Je to významná událost, která zahrnuje značnou změnu identity a rutiny. Někteří lidé se nedokážou vidět nad rámec své práce, takže odchod do důchodu v nich může způsobit pocit prázdnoty a úzkosti ze své nové životní role.

Rozvod

To je další příčina, která může urychlit propuknutí krize. Separace znamená nejen změnu identity, ale také změnu celé rodinné struktury, zvláště pokud jsou v rodině i děti.

Stárnutí

Stárnutí je obvykle jedním z hlavních spouštěčů. Jak se lidé blíží střednímu věku, uvědomují si svůj proces stárnutí a to, že „čas utíká“. V důsledku toho začnou přehodnocovat svůj život.

Změny v odpovědnosti

Po dosažení středního věku mohou muži i ženy čelit výzvě, kdy se budou muset přizpůsobit novým rolím, které nebyly v jejich plánech. Například péče o nemocné rodiče, zvykání si na domov bez dětí (syndrom prázdného hnízda), nová rodinná dynamika a podobně. Tyto změny mohou vyvolávat nespokojenost a pochybnosti o smyslu života.

Nenaplněné cíle

Dosáhnout středního věku, aniž byste si splnili sny, které jste měli, když jste byli mladí, může být pro mnohé velkým zklamáním. Nenaplněné cíle a nerealizovaná očekávání jsou silnými spouštěči této krize.

Nová image, motorka či milenka aneb Když muž propadne krizi středního věku

Sex a vztahy

Jak dlouho krize trvá?

Krize středního věku nemají striktně dané trvání, liší se případ od případu. Mohou tedy trvat několik měsíců nebo týdnů, ale i několik let. Vše záleží na člověku a na tom, jak se k problému postaví.

Jak se z krize dostat?

Je důležité zachovat si pozitivní přístup. Nezáleží na tom, jestli máte pocit, že už jste staří, je dobré vědět, že věk přináší zkušenosti a znalosti. Máte před sebou ještě mnoho let a nemá smysl je trávit utrpením.

Zkontrolujte si své cíle

Jak již víte, tato krize může být důsledkem nenaplněných cílů. Je tedy nutné, abyste si našli chvilku na zhodnocení svých cílů a hodnot. Udělejte si seznam svých současných cílů a hodnot a porovnejte je s těmi, které jste měli dříve. Nyní se zeptejte sami sebe, zda hodnoty, které aktuálně vyznáváte, skutečně odrážejí to, co chcete a na čem vám záleží. Pokud ne, je čas je změnit.

Chraňte své zdraví

Míra stresu, úzkostí, starostí nebo smutku, které můžete v tomto období zažít, ovlivňuje vaše zdraví. Proto vám doporučujeme, abyste změnili své návyky a věnovali se činnostem, které zlepšují vaše duševní a fyzické zdraví. Například cvičit, meditovat, dostatečně spát, vyjadřovat své emoce, trávit čas se svými přáteli a rodinou, chodit na terapie a podobně.

Spojte se se svými koníčky

Udělejte si čas na koníčky, na které jste zapomněli. Spojte se s tím, co se vám stále líbí. Pokud se vám přestaly líbit aktivity, které vás dříve bavily, pak je čas prozkoumat ostatní. Zkuste nový koníček, jako jsou procházky, tanec, divadlo nebo sport a umělecké aktivity.

Pečujte o své vztahy

Smysluplné vztahy s přáteli a rodinou jsou neocenitelným zdrojem podpory při překonávání této krize. Trávit s nimi kvalitní čas, posilovat pouto, požádat o radu, nechat si pomoci a vůbec pečovat o své vztahy je důležité.

Přijměte změny

Vnímejte přítomnost a změny, které vám život přináší. Přijměte to, co se stane, ale nepoddávejte se tomu. Naopak hledejte způsob, jak se zlepšit. Přemýšlejte o tom, co prožíváte a jak vám to může pomoci růst. Můžete to i sepsat.

Generace Z čelí rané krizi středního věku. Viník nikoho nepřekvapí

Zdraví

Jak přežít partnerovu krizi středního věku

Sex a vztahy

Výběr článků

Načítám