Hlavní obsah

Konfrontace může být pro člověka i vztahy velmi přínosná

Řada introvertů, kteří se obávají konfliktů, už jen při představě konfrontace chce často utéct a schovat se. Zdravá výměna názorů přitom může vést k přínosnému rozhovoru. Proto je důležité se jí nebránit a naopak se snažit z ní vytěžit maximum.

Foto: Profimedia.cz

Zdravá konfrontace může vést k přínosnému rozhovoru.

Článek

„Slovo konfrontace zní agresivně, ale mezi agresivitou a asertivitou je velký rozdíl,“ vysvětluje terapeutka Lynn Zakeriová. Zdravá konfrontace je v životě velmi přínosná a v okamžiku, kdy dotyčného něco trápí, pak je i velmi potřebná. Proto je tak důležité se jí nebát, naučit se techniky, jak k ní přistupovat a jak zvládat její následky.

Výhody zdravé konfrontace při řešení konfliktů

Podle koučky a klinické sociální pracovnice Angely Williamsové je konfrontace velmi důležitá, pokud toužíte cokoliv změnit. Pokud se budete bát druhým postavit, nic nezměníte. Zdravá konfrontace navíc může posílit váš vztah s danou osobou.

„Někdy je těžké sebrat odvahu a říct svou pravdu, ale pokud to uděláte taktně, může to vést k většímu respektu,“ upozorňuje Williamsová.

Odborník na konflikty Jiří Plamínek: Někdy je dobré i vybuchnout

Sex a vztahy

Jakmile se konflikty neřeší, nezmizí, ale jen se rozrůstají. „S řešením problémů by se nemělo otálet. Vždy je snazší vyřešit problémy hned, jak se objeví,“ vysvětluje mediátorka Erin Gleason Alvarezová. Sama pak nabádá lidi, aby považovali konflikty za normální součást jejich života.

Běžné obavy a úzkosti spojené s konfrontací

Konfrontace vyvolává obavy z odmítnutí a ztráty. Lidé mají tendenci se bát, že řeknou něco špatného nebo že vůbec nebudou vědět, co říct. Můžou mít také strach z toho, že je ostatní budou odsuzovat za to, že začali konflikt, nebo že konfrontace může zničit jejich vztah.

Někteří lidé se navíc obávají, že svým upozorněním na problém ze sebe udělají špatného člověka. Pokud to však udělají s laskavostí a respektem, pak to z nich podle Zakeriové udělá statečného člověka.

Strategie a techniky pro pozitivní a zdravou konfrontaci

Jak nejlépe přistupovat ke zdravé a jasné konfrontaci? Zde je několik rad od odborníků.

  • Začněte otázkou

Zdravá konfrontace může probíhat slovy: „Máš chvilku na rozhovor?“ Nemusí být agresivní, jako třeba: „Jsem naštvaný kvůli něčemu, co jsi udělal“, vysvětluje Zakeriová. Konfrontaci můžete začít otázkou, kterou se snažíte něco vyjasnit, namísto přímého obvinění.

  • Vše je o prezentaci

Správné načasování konfrontace a klidná a uvolněná nálada mohou přispět k tomu, že konverzace bude pozitivnější. Pomůžete-li osobě, kterou konfrontujete, aby se ve vaší blízkosti cítila bezpečně, bude rozhovor produktivnější a nebude tak agresivní, jak se možná obáváte.

  • Vytvořte si plán

Konfrontace funguje nejlépe, když si vytvoříte plán, zdůrazňuje Alvarezová. Chcete-li se připravit, položte si otázky jako:

Proč potřebujete vést tuto diskusi?

Čeho chcete dosáhnout?

Jaké jsou podle vás cíle toho druhého?

Napadá vás způsob, jak začít budovat cestu k vyřešení problému pro vás oba? Jak by to mohlo vypadat?

  • Praxe

Pokud vás představa konfrontace znervózňuje, Alvarezová navrhuje trénovat buď sám, nebo s někým, komu důvěřujete. Zahrajte si, co máte v plánu říct, abyste viděli, jaký to bude pocit.

  • Použijte prohlášení „já“

Držet se prohlášení „já“ může být při konfrontaci s někým velice efektivní. Zvažte použití vzorce: „Cítím se…, když…, protože… Co potřebuji, je…“ Použití tohoto rámce prohlášení klade důraz na vaše zkušenosti a pocity a vynechává kritiku nebo úsudek druhé osoby, což obvykle podněcuje hádku.

  • Soustřeďte se

Při konverzaci zůstaňte soustředění v přítomném okamžiku. Jednak tak druhému ukážete, že mu aktivně nasloucháte a uvědomujete si jeho pocity, a pak se také snáze ubráníte výčitkám.

Potencionální problémy, které se mohou objevit

I když se pečlivě připravíte a snažíte se zůstat otevření a vstřícní, ne vždy se vám podaří konfrontaci s někým dokonale vyřešit. Někdy se mohou objevit vážné problémy.

Občas se stává, že lidé na konfrontaci nereagují dobře, protože to může vypadat jako útok na jejich ega. Pokud mluvíte s někým, kdo má malý vhled do svého chování, potíže s regulací emocí nebo nechce tolik investovat do vašeho vztahu či situace, nemusí to skončit smírným řešením.

Mlčení je mocná zbraň zejména ve vztazích

Sex a vztahy

Nejlepším způsobem, jak jednat s obtížnou osobou, je, říkat věci jednoduše a přistupovat k ní co nejvíce neutrálně.

Pokud se při rozhovoru setkáte s odporem, doporučuje Williamsová vyzkoušet tzv. metodu šedé skály, kdy omezíte zapojení do rozhovoru. „Metoda šedé skály spočívá v tom, že člověk dává najevo jen velmi málo emocí nebo reakcí, téměř jako byste byli skála sama,“ popisuje.

Závěr

I když konfrontace proběhla relativně dobře, je důležité se i dál o druhou osobu zajímat a ujistit se, že skutečně porozuměla sdělení. Zároveň je důležité se z dané situace poučit a uvědomit si svá slabá místa, na kterých je dobré ještě zapracovat.

Pokud konfrontace nedopadla dobře nebo pokud si nejste jisti, jak ve vztahu pokračovat, zvažte její zpracování s terapeutem nebo důvěryhodným přítelem či členem rodiny. Můžete i zvážit další rozhovor s konfrontovanou osobou. Vyjádříte tak svůj zájem o ni a také snahu napravit případné škody, které jste svou konfrontací způsobili.

Nenechte se zatáhnout do cizího konfliktu

Móda a kosmetika

Výběr článků

Načítám