Hlavní obsah

Konflikty v rodině jsou běžné. Záleží na tom, jak se k nim postavíte

Mít v rodině občas nějaké spory je naprosto normální. Ne vždy je ale snadné se s nimi vypořádat, aby napětí netrvalo nekonečně dlouho.

Foto: Profimedia.cz

Rodinné konflikty jsou velmi časté a mají jedinečné rysy

Článek

Důvodů, proč dojde k hádce, mohou být tisíce. Hádat se lze se sestrou o dědictví, s dětmi o úklid v pokoji, s partnerem o parkování či pomoc s nákupem. A tak by se dalo pokračovat dál a dál, protože jak tvrdí klasik: „V každé rodině je něco.“

Jsou spory menšího charakteru, které se uhladí po několika hodinách, maximálně dnech, mohou ale nastat konflikty dlouhodobé, které se táhnou desetiletí. Kvůli nim (ať už je důvod jakýkoliv) nedorazí polovina rodiny na svatbu, případně na pohřeb, přeruší se vzájemné styky. Každého zúčastněného to mrzí, i když je přesvědčen o své pravdě, ale nikdo neumí udělat první krok ke smíření.

Obecně platí, že pracovat s emocí smíření by se měly začít děti učit od svých rodičů odmalička. „Náprava roztržek je nejdůležitější věcí v rodičovství,“ říká neuropsychiatr Dan Siegel z UCLA (University of California, Los Angeles School of Medicine) a autor několika knih o interpersonální neurobiologii.

„Život je série nesouladů, nedorozumění a nepřesností, které se rychle napraví, jen pokud to obě strany konfliktu umí. A pak se znovu stanou špatně koordinovanými a stresujícími a znovu se napraví. To se děje tisíckrát za den a milionkrát za rok,“ dodává odborník.

Kontakt s rodinou vás udrží v dobré kondici

Sex a vztahy

Rodinné konflikty jsou velmi časté a mají jedinečné rysy, jako jsou vysoce emocionální interakce mezi zúčastněnými. Na druhou stranu většina rodinných vztahů je schopna odolat účinkům těchto neshod. Někdy oprava trvá déle než jindy.

Jaké nejčastější rodinné konflikty vás mohou potkat a proč?

Párové konflikty: Páry se nevyhnutelně setkají s konflikty nebo krizovými situacemi, protože každý člověk se chová, věří a cítí jinak. Naštěstí, pokud jsou tyto konflikty dobře zvládnuty, pomohou v osobním rozvoji obou jedinců. Můžou také pomoci posílit vztah. Proč vznikají? Důvodem je špatná komunikace zúčastněných v páru, obava ze ztráty svobody, snaha o změnu osobnosti druhého.

Konflikty mezi rodiči a dětmi: V batolecím věku jde o to, že se dítě snaží prosadit si míru nezávislosti, se kterou rodiče nemohou souhlasit, v pubertálním věku nejvíc sporů vzniká kvůli emoční nestabilitě teenagera, rozevírání generační propasti mezi rodiči a dětmi. Dospělé děti si pak nechtějí nechat zasahovat do života rodiči, kteří jim chtějí radit v dobré víře. Vynucování práv mezi dospělými je také nepříjemnou rozbuškou.

Spory mezi sourozenci: V dětství jsou sourozenecké hádky časté a zcela normální. Obvykle přetrvávají jen krátkodobě a nakonec najdou řešení zúčastnění sami bez pomoci rodičů. To je důležité, protože to poskytuje cennou lekci při řešení mezilidských konfliktů v dospělosti bez zapojení třetí strany.

Konflikty se staršími lidmi: Člověk, který vstupuje do „zralé“ fáze života, prochází řadou významných změn. Tyto změny mohou být příčinou sporů v rodinném prostředí. I když člověk může být fyzicky zdravý, s přibývajícím věkem se začíná pomalu zhoršovat především v mentálních oblastech. Obecně se pohybuje pomaleji, ztrácí zrak nebo sluch, rozvíjí se u něj ztráta paměti a ztrácí sílu. To si uvědomuje, a proto je více konfliktní než před lety.

Jak řešit rodinné konflikty?

Pokud se dostanete do sporu s kýmkoliv z rodiny, je nejlepší řešit rodinné záležitosti svépomocí, aniž by byla potřeba pomoc zvenčí. To naučí jednotlivce, jak řešit problémy v jiných kontextech a zabránit tomu, aby se vztah zhoršil. Pokud chcete rodinné problémy řešit, naučte se:

1. Aktivnímu naslouchání: Vnímejte obsah, nejen slova. Za těmi totiž může být skryto mnohem víc. Třeba volání o pomoc. Také rozvíjející se duševní nemoc. Sledujte pečlivě, co se děje s vašimi blízkými a jak radikálně se mění jejich postoje a chování.

2. Dávejte pozor na sebeprezentaci: Dávejte najevo své nepříjemné pocity, když jste naštvaní, místo abyste jen kritizovali a svalovali vinu na jiné. Tím dochází k zacyklení problému.

3. Dejte ostatním vědět o svém nepohodlí: Rodinné rozhovory jsou vyčerpávající, takže je dobré během nich neupřednostňovat sebe, ale také naslouchat a najít konsensus. Ani druhá osoba se necítí komfortně, to mějte na paměti. Znát cizí pocity a vyjádřit vlastní je cesta k úspěchu.

4. Ukažte porozumění: I když nesouhlasíte, vysvětlete jim, že jsou to lidé, které milujete, přestože se v jednom či více názorech rozcházíte. Projevy náklonnosti snižují napětí, které rodinné konflikty přináší.

5.  Vyhledávejte partnerství: Při řešení rodinných konfliktů je běžné přemýšlet o tom, kdo může vyhrát nebo prohrát. Správným postupem je však najít společnou řeč a pracovat na nalezení řešení, kompromisu.

6. Vždy hledejte pozitiva: Když čelíte rodinným neshodám, často se zaměřujete jen na negativní aspekty celé situace. Hledáte citace, pohledy a věci, které druhá osoba udělala špatně. To vás staví do negativní zpětné vazby, která zhoršuje pocity každého z vás a brání dohodě.

7. Vybírejte si pro diskuzi správné prostředí i podmínky: Mějte na paměti, že někdy je vhodné vážnou konverzaci odložit. To neznamená, že byste se jí měli vyhýbat nebo ji vytěsnit z mysli. Spíš se snažte najít vhodnou dobu, kdy konflikt nebude tak intenzivní a kdy budou emoce a pocity pod kontrolou. Díky tomu si budete schopni naslouchat a efektivněji se vyjadřovat. Může být také užitečné hledat prostředí, kde si oba lidé mohou pohodlně povídat.

S rodinou se odstěhovali do Irska, za rok uznali chybu a vrátili se zpět. Na Česko už nedají dopustit

Dítě a rodina

Upadající mezigenerační vztahy. Jak si udržet blízký vztah s vnoučaty?

Sex a vztahy
Související témata:

Výběr článků

Načítám