Článek
1. Menopauza
U žen je zcela běžné, že po čtyřicítce (kdy se jejich organismus dostává do perimenopauzy a následně menopauzy) u nich nastává stav, kdy dochází k významnému poklesu jejich libida. Je to dáno poklesem hladiny pohlavních hormonů - estrogenu, testosteronu a progesteronu. Zejména hormon estrogen je tím, co nejvíce ovlivňuje, zda máte chuť na sex či ne.
Nižší hladiny estrogenu podle lékařky Melindy Ringové často způsobují vaginální suchost a ztenčování vaginálních tkání, což může vést k nepohodlí, bolesti a snížené elasticitě během milování. I proto je sex méně příjemný a může vést i ke snížení sexuální touhy.
Stejně tak nízká hladina estrogenu může vést k menšímu průtoku krve do genitálních tkání, což způsobuje i menší vzrušení.
Estrogen také ovlivňuje rovnováhu neurotransmiterů (serotoninu a dopaminu), které ovlivňují naši náladu a sexuální touhu.
Nudu v ložnici zažívá až 40 procent Češek. Receptů, jak s ní bojovat, mají hned několik
2. Každodenní stres
Nižší sexuální touha může souviset i s množstvím stresu, které prožíváte, či s kvalitou vašeho vztahu a také spánku.
„Ženy ve středním věku často zažívají změny v osobním životě, které způsobují stres. Musí například čelit dospělosti svých potomků či se starat o své stárnoucí rodiče apod.,“ vysvětluje gynekoložka Shawn Tassoneová.
Stres ale může také pramenit z problémů, které máte se svým partnerem. I ty mohou být překážkou intimity.
Mezi velké stresory patří ale i nedostatek kvalitního spánku. Pokud jste neustále unavení, pak může být také těžké se na sex jako takový navnadit.
3. Vedlejší účinky léků
Libido mohou také negativně ovlivnit určité léky. Patří mezi ně např. antidepresiva, a to zvláště SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu). Tyto léky sice pomáhají zvýšit hladinu serotoninu, a tedy zlepšují náladu, ale příliš vysoké hladiny serotoninu mohou zároveň potlačovat sexuální touhu.
Další léky, které mohou ovlivnit ženské libido, jsou např. ty proti úzkosti, steroidy, léky proti záchvatům a léky na krevní tlak, jako jsou beta-blokátory a diuretika.
Co vám pomůže zvýšit libido
Bez ohledu na to, co stojí za vaším nízkým libidem, existují přírodní prostředky, které mohou pomoci obnovit touhu na sex.
1. Maca
Maca je brukvovitá zelenina pocházející z Peru. Její předností je, že pomáhá vyrovnávat hladinu estrogenu. Podle studie zveřejněné v International Journal of Biomedical Science maca zmírňuje symptomy menopauzy, které oslabují libido. Patří sem například návaly horka, nespavost, změny nálady či únava.
Maca ale také může zvýšit chuť na sex u žen trpících depresí, a to zejména těch, které užívají antidepresiva.
2. Neroli oleje
Vdechování neroli vůně je další možnost, jak u ženy zvýšit libido. Neroli olej se získává z hořkého pomerančovníku, jeho bílé květy mají citrusovou vůni s nádechem medu a pomeranče.
„Neroli olej je považován za afrodiziakum. Pro své uklidňující účinky je také využíván při masážích. Lze ho tedy i využít při předehře a smyslných hrátkách,“ doporučuje Tassoneová.
Existuje i studie, podle které inhalace esenciálního oleje neroli po dobu pěti minut dvakrát denně dokáže zvýšit sexuální touhu ženy v menopauze až o 270 %.
3. Vitaminy B a další živiny
Pro celkové zdraví a sexuální funkce je důležité z potravy získat vitaminy řady B, vitamin D a minerály, jako je zinek. Všechny tyto živiny sehrávají důležitou roli v tom, kolik máme energie, jakou máme náladu, ale i hormonální rovnováhu.
Se zvýšeným libidem jsou pak spojovány vitamin B12, B3 a B6.
Odborníci nicméně doporučují do jídelníčku zařadit i fytoestrogeny, sloučeniny, které mají v těle mírný účinek podobný estrogenu. Obsahují je např. lněná semínka, cizrna či čočka. Přesně tyto látky pomáhají s hormonální rovnováhou a podporují i sexuální zdraví.
Pro podporu sexuální funkce je dobré jíst i potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny.
4. Šafrán
Šafrán má antidepresivní účinky, pomáhá snižovat úzkosti a zlepšit spánek. Podle jedné studie může při denní konzumaci doplňku stravy se šafránem dojít až k 62procentnímu zvýšení libida a celkové spokojenosti.
5. Cvičení
Cvičení pomáhá většině žen cítit se po fyzické i psychické stránce lépe, a tedy i po stránce intimní. Podle studie publikované v Sexual Medicine Reviews zlepšuje jedno cvičení i šance ženy na lepší sexuální uspokojení. Zejména aerobní aktivita zvyšuje prokrvení oblasti genitálií, což je potřeba i pro vzrušení. Silový trénink zas zlepšuje svalový tonus v pánvi, břiše a v horní části stehen, co také zlepšuje sexuální funkce.
Pro zvýšení libida se ale nemusíte potit. Snížit stres, zvýšit povědomí o těle a podpořit uvolnění a odpočinek vám může pomoci i například jóga. To dokládá studie zveřejněná v The Journal of Sexual Medicine. Ženy, které pravidelně cvičily jógu, měly po 12 týdnech vyšší libido a také snáze dosahovaly orgasmů.
6. Sdílení s dalšími ženami
Vždy je dobré, pokud se ženy o intimních problémech i menopauze dokážou bavit s ostatními ženami. Nejsou tak na všechny tyto potíže samy a snáze tak i vše zvládají.