Článek
Pokud se cítíme šťastní a v bezpečí, je nepravděpodobné, že zažijeme pocity žárlivosti kvůli pouhému podezření. Ale když jsme zranitelní, je stále těžší věřit, že vztahy budou prosperovat a že nedojde k odchodu partnera.
Žárlivost může být problém, pokud:
- Trpíte nízkým sebevědomím.
- Žijete s negativním přesvědčením o sobě samém, které je důsledkem traumatu z dětství.
- Necítíte se bezpečně nebo milováni, protože jste jako dítě trpěli nestabilní poruchou osobnosti.
- Máte hluboký strach z opuštění.
Neoprávněná žárlivost a co s ní lze dělat
Můžete se stydět přiznat, že jste žárlivý typ. Nicméně jsou věci, které vás mohou tak jako tak prozradit:
- Jste neustále naštvaní na svého partnera.
- Špehujete jeho činnosti.
- Jste kontrolující a zakazujete partnerovi určité věci, dáváte ultimáta: „Pokud to neuděláš, udělám to já.“
- Pasivně agresivně trestáte, přicházíte pozdě, neodpovídáte na zprávy atd., obracíte to proti partnerovi a tvrdíte, že je žárlivý.
- Neustále předstíráte, že vám něco je, abyste ho donutili věnovat vám více pozornosti.
Lze někdy omluvit čtení textových zpráv partnera?
Sociální sítě posilují negativní emoce
Vzestup sociálních sítí a online komunikace změnily náš způsob chování k druhým. Můžeme je snadněji sledovat a být neustále v kontaktu.
Studie ukázala, že komunikace přes Facebook může vytvářet zjevné hrozby pro vztah, ve kterém ve skutečnosti vůbec žádné nejsou.
Účastníci byli požádáni, aby si představili hypotetickou situaci, jako je objevení zprávy v doručené poště partnera, která zní: „Co máš později v plánu?“ Značný počet uvedl pocity podezíravosti a žárlivosti, přičemž ženy uváděly vyšší úrovně než muži. Když se ale k neškodné zprávě přidal mrkací emotikon, byli to muži, kteří hlásili silnější pocity žárlivosti.
Je žárlivost nezbytnou součástí lásky?
Někdy se říká, že žárlivost jednoduše k lásce patří a neměli bychom se za to stydět. Může tomu tak skutečně být, ale vždy záleží na míře a pak také konkrétní věci, kvůli které nás přepadnou pochybnosti.
Žárlivost totiž může být i známkou toho, že vztah jako takový není zcela v pořádku a je třeba ho začít řešit, nebo dokonce ukončit.
Jindy může upozornit na vlastní nevyřešené problémy z minulosti a je tedy signálem začít pracovat na sobě.
Mít partnera, který žárlí na naše interakce s jinými lidmi, nám může také připomenout, že jsme stále atraktivní. Ovšem vyvolávání žárlivosti v nekonečných hrách není základem zdravého vztahu. Odvádí od autenticity a důvěry.
Zde je 5 tipů, jak se vyrovnat s pocity žárlivosti
Pokud zažíváte trvalé pocity žárlivosti, nepropadejte panice. Existuje několik způsobů, jak je řešit.
1. Věnujte pozornost tomu, co se děje ve vašem životě
Žárlivé pocity mohou být ve skutečnosti způsobem, jak odvrátit pozornost od jiných problémů. Je snazší vinit vztah a svůj stres či pocity nízkého sebevědomí hodit na partnera, než si přiznat, že se obáváme, že nás vyhodí z práce.
2. Zeptejte se, co vás má žárlivost naučit
Když žárlíme, je to proto, že se spouští něco, čeho si hluboce vážíme. Pokud vám vaše žárlivost ukazuje, že si ceníte upřímnosti a autenticity, proč si například neustále vybíráte partnery, kteří drží tajemství?
Je čas, abyste si s partnerem ujasnili své hodnoty a uvidíte, kde se shodují, nebo neshodují. Všimněte si také, zda vlastnosti, které připisujete osobě, na kterou žárlíte, jsou vlastnosti, které byste si přáli mít vy sami. Přejete si být více charismatičtí? Oblíbení v práci? Dokážete si povídat s cizími lidmi? Pokud to dokážete rozpoznat, můžete místo žárlení začít pracovat sami na sobě.
3. Nepodléhejte destruktivnímu chování
Pamatujte, že jediným řešením žárlivých pocitů je bezpečná a otevřená komunikace. Neexistuje žádný jiný způsob, jak uklidnit své obavy. Pokud cítíte nutkání kontrolovat partnerovy zprávy nebo jinak narušovat jeho soukromí, snažte se to vnímat jako znamení, že si spolu musíte promluvit.
4. Buďte k sobě upřímní o své minulosti nebo problémech
Pracovní problémy, rodinné záležitosti, stíny minulosti nebo i fyzické nemoci mohou přispět k pocitu nejistoty ve vztahu. Mohlo by vám pomoci sepsat si vše, co vám aktuálně způsobuje stres, než se zaměříte na svůj vztah jako na příčinu negativních pocitů.
5. Zvažte párovou terapii
Někdy není nic lepšího než třetí strana, která vám a vašemu partnerovi pomůže ujasnit si, co skutečně cítíte. Párová terapie může odhalit, co se skutečně děje, místo abyste žili se svými obavami a strachem z toho, co si myslí a cítí ten druhý.
Je čas přestat se utápět v žárlivosti a začít brát vztah, který máte, vážněji.