Článek
Podívejte se s námi na jedinečné biologické, sociologické a evoluční vlastnosti mužů a žen, které jim byly dány do vínku a ovlivňují jejich vztahy.
1. Lovci a ochránci smečky
Po celá staletí byl mužský mozek uzpůsoben jejich práci – lovu a ochraně smečky před nepřáteli. Aby mohli tyto úkoly splnit, museli se odnaučit empatii. Mezitím se v mozku žen vyvinulo mnohem více vztahových rolí, rodily děti a pracovaly v komunitním prostředí. A právě způsob, jakým se mozky mužů a žen v průběhu let vyvíjely, se odráží i v tom, jaké role ve vztazích sehrávají dnes.
Ženy často chtějí od svých mužů více empatického dialogu a muži se cítí kritizováni, protože nemají stejnou emoční kapacitu. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Psychology naznačuje, že se u mužů a žen vyvinuly odlišné vlastnosti v důsledku rozdílných reprodukčních nároků. Samci soutěžili o přístup k samicím, což vedlo ke zvýšené agresivitě a riskantnímu chování. Samice často vykazují větší rodičovské investice a samci se zaměřují na maximalizaci reprodukčních příležitostí.
2. Evoluční nesoulad
Dalším problémem, který je třeba zvážit, je podle odbornice na bioenergetiku Claru Wisnerovou evoluční nesoulad. Ten se týká skutečnosti, že těla a mozky mužů a žen se vyvinuly pro výrazně odlišné prostředí, než v jakém žijí dnes.
Čeští vědci již vědí, proč degeneruje mužský pohlavní chromozom Y
Většina mužů se už neživí lovem a ne každá žena dnes potřebuje plodit děti nebo zastávat vztahovou roli. To může u mužů i žen vyvolávat úzkost a zmatek. Proto je dobré o těchto pocitech otevřeně mluvit, je to ten nejlepší způsob, jak do vztahu vrátit klid.
3. Odlišnosti ve fyzické a romantické intimitě
Vzhledem k tomu, že muži mají rozdílnou schopnost empatického dialogu než ženy, mají obě pohlaví často i velmi odlišné názory, pokud jde o sex a vztahy. Muži se častěji než ženy domnívají, že fyzická a citová intimita je totéž.
Partneři si tedy musí uvědomit, že když mluví o romantice, mohou mít úplně jinou definici než jejich protějšek – právě proto je komunikace opravdu důležitá.
První výzkumy publikované v časopise Journal of Personality and Individual Differences ukazují, že ženy dávají v romantických vztazích přednost emocionální intimitě a komunikaci. Muži naopak často kladou větší důraz na fyzickou intimitu a přitažlivost. To znamená, že ženy mohou oceňovat hlubší citové spojení jako klíčový aspekt romantického vztahu, zatímco muži mohou upřednostňovat fyzickou přitažlivost.
4. Pohlaví není vše
Mezi muži a ženami jsou velké rozdíly, jak mentální, tak biologické, je ale důležité si uvědomit, že to není vše. Mnohem více rozdílností je způsobeno i našimi osobnostmi. Rozdíly jsou prostě mezi všemi lidskými bytostmi.
Proč odmítnutí neseme tak těžce
5. Sociální vliv
Obě pohlaví ovlivňuje i to, jaká jsou na ně kladena společenská očekávání. Podle výzkumu Společnosti pro psychologické studium sociálních otázek mají muži obecně větší sociální vliv než ženy, a to kvůli stereotypům spojujícím mužnost s mocí a autoritou. To vede k odlišným komunikačním stylům, způsobům vedení a názorům v různých sociálních situacích. Snahy o zpochybnění genderových stereotypů a prosazování rovnosti žen a mužů mohou postupně měnit sociální normy a ovlivňovat dynamiku.
6. Vztah se v průběhu let vyvíjí
Pokud se pár vezme ve dvaceti letech, velmi záhy přijde na všechny rozdíly. Je důležité, aby si oba uvědomili, že jejich vztah se bude i nadále měnit a vyvíjet s každým životním milníkem, který je potká. Kariéra, děti, odchod do důchodu nebo invalidita – všechny tyto problémy mohou zcela změnit vztah mezi manželi.
Studie z roku 2018 ukazuje, že vztahy mají tendenci se vyvíjet a přecházet z počáteční vášnivé fáze do lásky zaměřené na hluboké spojení, společenské zážitky a závazky. K významným změnám často dochází, když páry procházejí životními etapami, jako je manželství, rodičovství a kariérní posun. Tento vývoj však není vždy lineární a může být ovlivněn individuálními faktory a kvalitou komunikace ve vztahu.
Nezapomeňte, že ženy a muži žijí v symbióze od počátku lidstva. „Ano, mohou se navzájem rozčilovat a ne vždy si budou rozumět, ale čím více budeme o rozdílech mezi pohlavími mluvit a uznávat je, tím snadněji nakonec najdeme společnou řeč,“ uzavírá antropoložka Helen Fisherová.