Hlavní obsah

Kdo vedle vás usíná? I to může být důvod, proč jste ráno unavení

Probudit se ráno i po poměrně dlouhém spánku unavený není stav, který by si asi někdo dobrovolně vybral. Aby byl spánek opravdu kvalitní, a díky němu i následná rána, je potřeba najít rovnováhu mezi interními a externími faktory, které ho ovlivňují.

Foto: Profimedia.cz

Podle výzkumu muži ze spánku po boku žen těží, u dam je to naopak. Ilustrační foto

Článek

Spíme alespoň osm hodin, dbáme jakž takž na příjemné klima a prostředí v ložnici, a přesto se nám častěji, než bychom chtěli, stává, že si ráno po zazvonění budíku připadáme, jako bychom spali sotva dvě tři hodiny.

Připadá vám to povědomé? Odpovědí, proč tomu tak je, se dá najít hned několik. Částečně si za to můžeme i my sami.

Neurobiologická odpověď

Několik hodin před probuzením trávíme v tzv. REM fázi spánku a sníme. Mozek je během této fáze velmi aktivní a rychle spotřebovává látku s označením ATP (adenosintrifosfát – dodává energii pro mnoho procesů v těle). Písmeno „A“ v této zkratce značí adenosin, jehož produkce a uvolňování v mozku jsou spojeny s metabolickou aktivitou, když spíme, uvádí pro server Psychology Today psycholog Gary L. Wenk.

Může za nespavost modré světlo? Podle odborníků minimálně. Důležité je, co před spánkem sledujete

Zdraví

Také je to neurotransmiter, jenž „vypíná“ aktivitu neuronů zodpovědných za to, že se ráno cítíme svěží a pozorní. Čím více adenosinu se v mozku nahromadí, tím více může docházet k jeho uvolňování, když sníme. A o to víc jsme ráno unavení. Prokázanou pomocí při takovém stavu po ránu je pak oblíbený kofein.

Vedle koho jsme minulou noc spali?

Na kvalitu spánku může mít podle odborníků vliv i to, s kým sdílíme lože. Jak zjistili, ženám sdílení postele s muži narušuje jak rovnováhu mezi REM a nonREM spánkem, tak i jejich subjektivní pocit ze spánku. Ten některým ženám dokáže zlepšit například sex před spaním, na rovnováhu REM a nonREM to ale podle výzkumu nemá vliv.

U mužů naopak nebyla uvedená rovnováha narušena, pokud vedle nich spaly ženy, bez ohledu na sexuální kontakt. Jejich subjektivní pocit ze spánku o samotě byl ale horší. Muži tedy ze spánku po boku žen rozhodně těží, u dam je to naopak. (O spolunocležnících stejného pohlaví není ve výzkumu zmínka.)

V kolik jsme šli spát?

Mnoho lidí chodí spát příliš často příliš pozdě. Pozdější uléhání má pro některé jednoduchý důvod – pokud budou déle ponocovat, rychleji usnou. Navíc je to pro ně jednodušší – proč? Protože lidstvo si podle odborníků vyvinulo jakýsi „pětadvacetihodinový“ den, zatímco všechny ostatní systémy a procesy fungují na tom běžném, 24hodinovém. Prostě se snažíme do jediného dne napěchovat co nejvíc věcí.

Důsledkem toho se stále více lidí řadí mezi tzv. večerní typy (tedy lidi, kteří dávají přednost večernímu pobytu venku, a logicky tak vstávají druhý den později). Bohužel právě tito lidé ale více než ranní typy trpí špatnou kvalitou spánku, tzv. denní dysfunkcí a úzkostmi spojenými s pozdějším vstáváním.

Ideální doba spánku pro každé znamení zvěrokruhu

Lifestyle

Z vědeckého hlediska pak večerní typy vykazují snížený objem hipokampu – tedy oblasti mozku, která je spojena s učením a pamětí. Což značí zhoršené schopnosti učení.

Co jsme před spaním jedli?

Na kvalitu spánku může mít vliv také to, co si předtím dáme k jídlu. Pokud půjdeme spát hladoví, nebo naopak přejedení, spánek asi moc kvalitní nebude.

Někteří odborníci doporučují dát si před ulehnutím něco „bohatšího na cukr“, i přesto, že se sladké na večer obecně nedoporučuje. Podle příznivců tohoto názoru totiž vyšší hladina cukru v krvi zvyšuje aktivitu neuronů, které podporují spánek. Což podle nich zároveň potvrzuje teorii, proč se nám po vydatnějším jídle chce spát.

Anketa

Vyspíte se kvalitněji sami, nebo po boku partnera/partnerky?
Rozhodně se lépe vyspím, když jsem v posteli sám/sama.
59 %
Spím klidněji a lépe po boku partnera/partnerky.
24,9 %
Je to jedno, se spánkem obecně nemám problém.
7,8 %
Spím špatně sám/sama, i vedle někoho.
8,3 %
Celkem hlasovalo 10215 čtenářů.

Spíme dost?

Nedostatek spánku zvyšuje pravděpodobnost, že se budeme cítit nevyspale, unaveně, budeme se celkově zaměřovat více na negativní věci. Stejně tak budeme náchylnější k horšímu vnímání okolních věcí, hůře si pamatovat detaily apod.

Extrémní nedostatek spánku pak může vést ke špatnému rozhodování, nebo dokonce zrakovým halucinacím. Dlouhodobější nedostatek spánku nás pak vystavuje velkému riziku rozvoje různých autoimunitních poruch, metabolického syndromu či deprese.

To vše především kvůli tomu, že dlouhý a kvalitní spánek je důležitý pro „očistu“ mozku od abnormálních a toxických látek a proteinů, které mohou kromě jiného zvyšovat i riziko výskytu demence ve starším věku.

Pronásledování či škrcení. Nejčastější obsah zlých snů

Zdraví

Co dělat a nedělat dvě hodiny před odchodem do postele

Zdraví
Související témata:

Výběr článků

Načítám