Článek
Podívejte se s námi na varovné příznaky čtyř nejčastějších duševních nemocí, které mohou vést k násilí na druhých, ale i k sebevraždám.
Deprese
Šedesátiletá Jana stále nemůže zapomenout na dobu, kdy se zamilovala do svého muže Davida, který tehdy končil studia na lékařské fakultě. Oba byli vděční za každou minutu, co mohli strávit spolu. Když pak po škole její muž nastoupil jako lékař v nemocnici, začala si všímat jeho proměny. Vyčerpávající práce v nemocnici a nedostatek odpočinku se výrazně podepsaly na jeho psychice. Tehdy tomu bohužel nepřikládala takovou důležitost, myslela si, že jde o únavu. V o to větším šoku byla, když jednoho dne po návratu domů našla svého muže mrtvého. Spáchal sebevraždu, aniž by někdo z jeho blízkých měl vůbec tušení, že trpí duševní nemocí. Dodnes si Jana nemůže odpustit, že včas nepoznala varovné signály deprese, kterou dlouhé měsíce její muž trpěl. Proto již několik let apeluje na všechny lidi, aby nepodceňovali následující příznaky a snažili se situaci včas řešit.
Varovné signály deprese:
- Ztráta radosti z kdysi příjemných činností
- Problémy se spánkem: příliš mnoho, nebo příliš málo
- Pocity bezcennosti
- Špatné soustředění
- Přejídání, nebo odmítání jídla
Plíživé známky deprese, kterým byste měli věnovat pozornost
Bipolární porucha
Poté, co Denise zemřela matka, skončila kvůli hluboké depresi v nemocnici. Díky léčbě se jí ale podařilo získat zpět svou práci a fungovat zcela normálně. Jediný problém byl, že začala utrácet. Přišla o celé své dědictví a trpěla vážnými změnami nálad. Nakonec jí byla diagnostikována bipolární porucha. Tento vážný problém vyžaduje neustálý lékařský dohled, protože primárními příznaky jsou dramatické a nepředvídatelné změny nálad. Nemoc má dvě protichůdné fáze, pocity nadnesené nálady až euforie a deprese.
Příznaky, které je třeba hledat ve fázi deprese:
- Nízké sebevědomí
- Nízká hladina energie a apatie
- Smutek, osamělost, bezmoc nebo vina
- Pomalá řeč, únava a špatná koordinace
- Nespavost, nebo příliš spánku
- Sebevražedné myšlenky
- Špatné soustředění
- Nedostatek zájmu nebo potěšení z obvyklých činností
Příznaky, které je třeba hledat v manickém období:
- Euforie nebo podrážděnost
- Nadměrné mluvení
- Příliš sebevědomí
- Neobvyklá energie, menší potřeba spánku
- Impulzivita, bezohledná honba za uspokojením (nákupní horečka, vysoce rizikové obchodní investice, rychlá jízda, přestavba bytu apod.)
Na bipolární poruchy není mustr, vychází se z rozhovoru
Sociopatie
Anna byla více než 10 let nešťastně vdaná za Viktora a nedokázala ho přimět, aby se změnil. Zjistila, že měl poměr a nebylo to poprvé. Viktor přitom ze všeho obviňoval Annu, neustále jí lhal, a dokonce falšoval její jméno na důležitých právních dokumentech. V důsledku toho přišla Anna o domov, práci i o štěstí.
Lidé jako Viktor jsou často vysoce inteligentní a úspěšní, ale zanechávají za sebou stopu nešťastných obětí.
Zde jsou některé z vlastností sociopatů:
- Okouzlující a přesvědčivý
- Impulzivní, snadno se nudí a potřebuje neustálou pozornost
- Používá projev lásky, aby dosáhl toho, co chce
- Neprožívá žádné pocity viny nebo hanby
- Činy plné falešného pokání a slibů, že se polepší
- Nepoučí se ze svých zkušeností
- Obviňuje vás, že jste nemilující a postrádáte důvěru
Vědci, kteří studovali mozky sociopatů, zjistili, že jsou ve skutečnosti odlišné. Jejich biologie ukazuje, že nemají mentální schopnost empatie nebo porozumění.
Dbejte na ochranu sebe a svých blízkých, pokud se ve vašem životě takový člověk vyskytuje.
Jak manipulátoři a sociopati ovládají druhé
Hraniční porucha osobnosti
Pokud musíte kolem svého partnera neustále chodit po špičkách, je pravděpodobné, že jste ve vztahu s člověkem, který má hraniční poruchu osobnosti. Lidé s tímto onemocněním mají často velmi bouřlivé vztahy. Mohou mít záchvaty vzteku kvůli drobným nedorozuměním a mají velký strach z odmítnutí. Věci vnímají jako černé, nebo bílé, jako by mezi tím nic nebylo. Můžete mít s nimi pocit, jako byste jeli na horské dráze lásky a nenávisti.
Pozor na tyto vlastnosti:
- Nepřiměřený hněv, který může přerůst ve fyzické konfrontace
- Potíže s ovládáním emocí, impulsů s extrémním sarkasmem nebo verbálními výbuchy
- Podrážděnost, úzkosti nebo deprese (tito lidé můžou mít i sebevražedné myšlenky)
- Impulzivní a nebezpečné chování, jako je riskantní jízda, nebezpečné intimní vztahy, hazardní hry nebo utrácení, nutkavé přejídání nebo užívání drog
Více se o hraniční poruše osobnosti dozvíte i na Lince bezpečí.
Nepřehlédněte varovné signály. Pokud ten, koho milujete, má vzorce dlouhotrvajícího problémového chování nebo měl v minulosti duševní dysfunkci, je důležité co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. A pokud vám vztah s dotyčným člověkem způsobuje značný stres, možná vám pomůže, když sami navštívíte terapeuta.