Článek
Přítel by měl být důvěrníkem, ale i tím, o koho se lze v případě nouze opřít. Zároveň je to někdo, kdo s vámi rád tráví volný čas a prožívá všechny dobré i špatné chvíle života.
Přednosti opravdových přátel
Respektování hranic
Přátelé mohou vtipkovat a škádlit vás, ale do jaké míry? Hranice nejsou pouze fyzické, ale také emocionální. Zeptejte se sami sebe: kde mám nastavit hranici mezi vtipem a urážkou? Spousta dobrých přátelství se skládá z odlehčeného škádlení, ale je dobré vědět, kdy přestat. Pokud se necítíte sami sebou mezi přáteli a vaše hranice jsou ignorovány, je nejlepším řešením takové přátele opustit.
Jsou tu pro vás, i když jste na dně
Skuteční přátelé tu pro vás budou, i když se nebudete cítit nejlépe. Zeptejte se sami sebe: kdybych uvízl(a) někde v přírodě v dešti a neměl bych se jak dostat domů, vyzvedl by mě tento člověk, kdyby mohl? Skutečný přítel ano, protože přátelství je prioritou. Je rozdíl mezi tím, udělat si na někoho čas a uvolnit si pro někoho čas. Opravdoví přátelé vám pomůžou, i když jsou zaneprázdnění.
Šest znaků, že vaše přátelství už není to, co bývalo
Přijímají vás takového/takovou, jaký(á) jste
K pravému přátelství patří víc než jen být s někým v kontaktu. Opravdoví přátelé si navzájem projevují lásku, soucit, trpělivost a také si odpouštějí. Přátelé se mohou zpočátku vytvářet přes sportovní a akademické soutěže, ale následné přátelství by mělo vycházet z osobností. Lidé by měli mít společný smysl pro humor, zájmy, ale i kontrastní rysy. Přátelé vás navíc budou bránit za to, kdo jste a co pro ně znamenáte.
Říkají vám pravdu, ale ne ve špatném tónu
Ti nejpravdivější nám řeknou, jestli nám něco uvízlo v zubech nebo na košili. Konstruktivní kritika je důležitá v každém přátelství, ať už jde o malé, nebo velké věci. Skuteční přátelé na sebe dávají pozor, nenechají se navzájem zahanbit a také se navzájem podporují.
Nestydí se ukázat zranitelnost a nabízejí emocionální podporu
Je lidské plakat, muži i ženy občas pláčou. Někteří přátelé bohužel nejeví zájem a opustí vás, když je nejvíc potřebujete. Je povinností přítele nabídnout emocionální podporu v době, kdy vám není nejlépe.
Varovné signály upozorňující na jejich toxicitu
Ignorují vás
Všichni potřebujeme nějaký „čas pro sebe“. Někteří lidé však tuto větu zneužívají, což vede k týdnům i měsícům, kdy vás bezdůvodně nekontaktují. Uplyne půl roku bez pokusu o kontakt a pak, když je vidíte osobně, vás spěchají obejmout a předstírají, že se nic nestalo. Podle odborníků z Healthline takové přátelství nestojí za to a na člověka s podobným chováním byste raději měli zapomenout.
Přátelství je postaveno na nenávisti a pomluvách
Všichni si povídáme, „drbeme“ o různých věcech, ale mezi „drbáním“ a pomlouváním je rozdíl. Tlachání nebo „drbání“ znamená kritizování něčích činů, zatímco pomlouvání je kritizování osoby. Pokud váš přítel neustále někoho pomlouvá, pravděpodobně pomlouvá i vás.
Vždy něco potřebují
Někteří přátelé zneužívají vaši štědrost a vysávají vaši energii tím, že neustále něco potřebují. Vždy s vámi potřebují mluvit jen o svých problémech nebo se ozvou, jen když něco potřebují, např. peníze, jídlo atd. Tyto typy přátel jsou „energetickými upíry“, kteří neustále mění váš úsměv v zamračení.
Zlehčují vaše problémy
Tito lidé si osvojí mentalitu „oběti“, když jste zranitelní, a promění váš problém v soutěž. Povinností přítele je naslouchat a ne posuzovat, kdo to měl horší.
V okolí ostatních přátel se k vám chovají jinak
Pokud cítíte, že v ostatních skupinkách vašeho přítele je s vámi špatně zacházeno nebo se cítíte v rozpacích, mohou se s vámi přátelit pouze pro pobavení a ponížení. Otázkou tedy zůstává: jak uniknout, když si všimnu těchto varování?
Tipy, jak uniknout z toxického přátelství
Spíše přistupujte než konfrontujte
Pokud dojde u vašeho přítele k náhlé změně chování, je to známka toho, že si něčím prochází. Pokud mu dáte vědět, že jste tu pro něj, otevře se. Pokud to s vámi nechce probírat a přehodí své problémy na vás, může to znamenat, že pro něj nejste až tak důležití. Nenabízejte pomoc někomu, kdo si ji nezaslouží.
Udělejte si odstup
I když je to riskantní, distancovat se je bezpečnější než nechat si poškozovat své duševní zdraví. Buďte diskrétní a udělejte si odstup.
Poznejte nové lidi
Neházejte všechny do jednoho pytle. Začněte vstupovat do nových klubů a zkoušejte nové věci. Venku jsou tuny lidí, tak nenechte zážitek s jednou osobou všechno zničit. Po toxickém přátelství možná ztratíte pocit vlastní hodnoty, ale pro ostatní jste důležití.
Závěr
Buďte svým vlastním přítelem. Nejhorší, co můžete udělat, je rozbít přátelství uvnitř sebe. Nevyčítejte si, že jste se spřátelili s „upírem“. Milujte sami sebe a dělejte věci, které jste předtím dělat nemohli. Žijeme jen jednou, tak svoji energii neplýtvejme na někoho, kdo si ji nezaslouží.