Článek
Při nevěře a ztrátě důvěry nečekejte, že vám druhý okamžitě odpustí a vezme vás zpátky. Opravdu nelze z minuty na minutu spravit vše, co se ve vztahu pokazilo. Důvěru druhého můžete ztratit během pár minut, ale náprava, pokud se podaří, může trvat roky.
Přitom nevěra ani nemusí být tím hlavním atributem ztráty důvěry ve vztahu. „Lidé si myslí, že tou největší zradou je nevěra partnera, ale to není jediný důvod narušení rovnováhy ve vztahu. Zničit důvěru a následně i vztah může mnohem snáze neplnění slibů, nebýt vedle partnera v okamžiku, kdy to potřebuje, neustálé lhaní a manipulace či nesdílení pocitů,“ upozorňuje pro healthline psycholog Timothy J. Legg.
O čem je důvěra?
Důvěra znamená pro různé lidi různé věci. Pro jednoho to může být závazek k partnerovi, pro jiného pocit bezpečí, vědomí, že vám někdo naslouchá, radost, že máte s kým sdílet své pocity, nemusíte nic skrývat. Jde o respektování druhého. Pocit, že společně jste silní, zvládnete ustát vše, co život přináší. V neposlední řadě je známkou důvěry vzájemná podpora.
Naopak ve vztahu důvěra nemusí nutně znamenat, že svému partnerovi řeknete každou věc, která vás napadne. Je naprosto normální mít osobní myšlenky, které si necháváte pro sebe. Také to není o tom, že si navzájem sdělíte přístupy k bankovním účtům, do počítače či mobilních telefonů. Stejně tak by nebylo vhodné, abyste navzájem sdíleli hesla k sociálním sítím.
Mezi nejčastější důvody mužské nevěry patří nejistota, nedostatek pozornosti, ale i moci
Jak vysvětluje odborník: „Sdílení těchto informací vám nemusí vadit, zejména v případě nouze. Ale přítomnost důvěry ve vztahu obecně znamená, že nemusíte svého partnera kontrolovat. Máte v něj důvěru a cítíte se schopni mluvit o jakýchkoli obavách, které byste mohli mít.“
Co dělat, když vás někdo zradí a naruší důvěru, kterou v něj máte? Je normální, pokud se budete cítit zraněni, šokováni, možná i fyzicky špatně.
Jak obnovit důvěru?
1. Zamyslete se nad důvodem lži nebo zrady. Když vám někdo lhal, možná vás moc nezajímají důvody, které za tím stojí. Jenže: lidé někdy lžou, když prostě nevědí, co jiného dělat. To neznamená, že jejich volba je správná, ale taková úvaha vám může pomoci zvážit, jak byste mohli reagovat na jejich pozici. Možná byla zrada důvěry důsledkem nedorozumění. Ať už se stalo cokoli, je důležité dát jasně najevo, že to, co udělali, nebylo v pořádku. Začněte komunikovat, sdílejte své pocity. Může to být bolestivé nebo nepříjemné, ale jedním z největších aspektů obnovení důvěry po zradě je promluvit si se svým partnerem o situaci.
2. Vyhraďte si nějaký čas na to, abyste jasně popsali, co cítíte. Vysvětlete, proč jste zranění, co potřebujete, abyste si důvěru ke svému protějšku byli schopní zase budovat. Viníkovi celé situace dejte šanci mluvit, ale dbejte na jeho upřímnost. Omlouvá se a vypadá opravdu lítostivě? Nebo se brání a není ochoten přiznat se ke své zradě? Počítejte s tím, že během takové debaty budete oba rozrušení, pokud tomu tak je, ukončete rozhovor a vraťte se k tomuto tématu později. Je samozřejmé, že celý problém za hodinu ani den nevyřešíte.
3. Naučte se odpouštět. Pokud chcete napravit vztah po zradě, odpuštění je klíčové. Nejen, že budete muset odpustit svému partnerovi, ale možná budete muset odpustit i sami sobě. Věnujte se sami sobě, abyste se vyrovnali s tím, co se stalo, a nechali to v minulosti. Váš partner tak dostane šanci učit se ze svých chyb.
Proč mají lidé i v jinak šťastných manželstvích poměr
4. Nevytahujte minulost. Jakmile jste plně probrali zradu, je obecně nejlepší nechat problém spát. To znamená, že nebudete zmiňovat v budoucích hádkách vše, co vám ublížilo.
5. Nekontrolujte. Zejména po nevěře mají podvedení tendenci druhé neustále kontrolovat, aby se ujistili, že jim znovu nelžou. Když se ale rozhodnete dát vztahu druhou šanci, musíte opětovně začít důvěřovat. Možná nemůžete úplně věřit hned, ale naznačujete, že dotyčnému dáte šanci znovu vyrůst.
Jste zrádcem vy? Pokazili jste, co šlo, a teď to chcete napravit?
Bez ohledu na vaše důvody víte, že jste způsobili bolest, a cítíte se hrozně. Můžete mít pocit, že byste udělali cokoli, abyste ukázali, že vám druhý může znovu důvěřovat. Nejprve si uvědomte, že narušená důvěra může být neopravitelná. Pokud jste oba ochotni pracovat na nápravě vztahu, existuje několik užitečných kroků, které můžete podniknout.
1. Proč se to stalo. Než se pustíte do procesu obnovy důvěry, měli byste se nejprve podívat sami na sebe, abyste pochopili, proč jste to udělali. Je možné, že jste chtěli vztah ukončit, ale nevěděli, jak na to? Nebo existovaly specifické potřeby, které váš partner neuspokojoval? Nebo to byla jen hloupá chyba? Pochopení motivů vašeho chování může být obtížné, ale je to zásadní součást obnovení důvěry.
2. Upřímně se omluvte. Pokud jste lhali, podváděli nebo jinak poškodili důvěru svého partnera ve vás, upřímná omluva je dobrý způsob, jak to napravit. Je důležité uznat, že jste udělali chybu.
3. Buďte konkrétní. Když se omlouváte, buďte konkrétní, abyste ukázali, že víte, že to, co jste udělali, bylo špatné. A vyhněte se obviňování svého partnera. Nezapomeňte také následně sdělit, jak se hodláte vyhnout opakování stejné chyby.
Platí, že nevěra se má zatloukat?
Psycholog Timothy J. Legg nedoporučuje poskytovat konkrétní podrobnosti o sexuálním setkání s někým jiným. Pokud jste podváděli, váš partner může mít spoustu otázek ohledně toho, co se přesně stalo. Možná mu na ně budete chtít odpovědět ve snaze být transparentní. Ale mluvit o podrobnostech aférky může způsobit další bolest, která není k ničemu. Pokud chce váš partner podrobnosti, zvažte možnost požádat ho, aby počkal, dokud společně nenavštívíte terapeuta. Ten vám může pomoci zorientovat se v nejzdravějším způsobu, jak tyto otázky řešit. Mezitím můžete stále upřímně odpovídat na otázky bez uvedení podrobností, které by mohly bolet.
4. Dejte svému partnerovi čas. I když jste připraveni se omluvit, mluvit o tom, co se stalo, a začít na věcech pracovat, váš partner se ještě nemusí cítit připravený. Může chvíli trvat, než se vyrovnáte se zradou nebo narušenou důvěrou. Lidé také zpracovávají situace, které se stanou, různými způsoby. Váš partner si možná bude chtít hned promluvit. Ale také může potřebovat dny nebo týdny, než s vámi bude moci problém řešit. Může být těžké tomu čelit, ale respektování hranic a potřeb vašeho partnera může výrazně pomoci ukázat mu, že se na vás může znovu spolehnout.
5. Zavažte se k jasné komunikaci. Bezprostředně po zlomené důvěře budete chtít upřímně odpovídat na otázky svého partnera a zavázat se, že k němu budete v budoucnu zcela otevření.
Anketa
Být ve vztahu narušeném nedůvěrou může být extrémně nepříjemné. I když obě strany budou toužit po odpuštění a uzdravení vztahu, nepůjde to hned. Jak dlouho to bude trvat? To je nejčastější otázka, na kterou ale nelze odpovědět.
Mějte trpělivost sami se sebou. Nenechte věci uspěchat. Partner, který opravdu lituje toho, že vám ublížil, může být také zraněný, ale pokud mu na vás opravdu záleží a chce věci napravit, měl by také pochopit, že není užitečné spěchat zpět do starých kolejí.
Dobrou zprávou je, že po porušení důvěry je možné vztah znovu vybudovat. Zda to stojí za to, závisí na potřebách vašeho vztahu a na tom, zda máte pocit, že je možné partnerovi znovu důvěřovat. Pokud jsou obě strany odhodlány znovu vybudovat důvěru, možná zjistíte, že z toho vyjdete silnější než dříve – jako pár i samostatně. Což je také nakonec dobrá zpráva.