Hlavní obsah

Jak najít znovu naději, když se zdá, že už nic nepomáhá

7:11
7:11

Poslechněte si tento článek

Každý se někdy může ocitnout v situaci, kdy se cítí na dně a přepadne ho naprostá beznaděj. V ten okamžik by si měl člověk uvědomit, že i to k životu bohužel patří a že vždy existuje řešení, jak z dané situace ven. Existují nástroje, které s tím mohou pomoci.

Foto: Profimedia.cz

Každý se někdy může ocitnout v situaci, kdy se cítí na dně.

Článek

I když máte kolem sebe spoustu skvělých lidí, o které se v těžkých situacích můžete opřít, ze všeho nejdůležitější je naučit se uklidnit sám sebe. Je to první krok k tomu, abyste urovnali všechny problémy, které mohou nastat v lásce, financích, zdraví, kariéře či rodině apod.

Podívejte se s námi na nástroje, které vám mohou pomoci naučit se znovu správně nastavit svůj život.

Naučte se ovládat samomluvu

Špatnou samomluvu se obvykle naučíte od rodičů nebo pečovatelů. Pokud slova jako „hloupý“, „líný“ nebo „ošklivý“ patřila do slovníku vaší rodiny, pravděpodobně jste se tímto „virem“ nakazili také.

Psycholog Jan Benda: K druhým jsme ohleduplní. K sobě ale často ne

Zdraví

Zvládnout vám změnit toto nastavení může jednoduché cvičení, které pomůže sebekritiku nahradit sebeláskou.

V okamžiku, když nebudete schopni být empatičtí sami k sobě, na chvilku se zastavte a v tichosti si sami pro sebe řekněte vše, co vás tíží, tak abyste pojmenovali problém bez toho, abyste použili sebekritiku a výčitky.

Inspirujte se následujícími příklady:

  • Když myslím na svého partnera, cítím beznaděj, protože potřebuji podporu.
  • Když přemýšlím o životě doma, cítím zoufalství, protože potřebuji pochopení.
  • Když si vzpomenu na včerejší hádku, cítím vztek, protože potřebuji cítit vzájemné propojení.
  • Když přemýšlím o našem manželství, je mi smutno, protože potřebuji partnerství.
  • Když myslím na jeho povahu, cítím se zoufale, protože potřebuji klid.

I taková drobnost, jako pojmenovat nahlas, co člověka tíží, bez zbytečných emocí, aktivuje části mozku potřebné pro řešení problému, což potvrdila i studie zveřejněná v časopise Scientific Reports. Mnohem jasněji si také uvědomíte své potřeby, místo abyste vše shrnuli do sněhové koule „beznaděje“. Další výhodou je, že se sami uklidníte dříve, než se vám věci vymknou z rukou.

Zklidněte se, aby opět došlo k neurochemické rovnováze

Pocit beznaděje je často způsoben neurochemickou nerovnováhou, která je v Psychopathology Review popsána jako cesta od pocitu smutku až ke dnu. Serotonin, dopamin nebo jiné neurotransmitery jsou „přirozenými zdravými opioidy“ mozku, ale mohou také vyvolat beznaděj.

Někdy se po extrémním stresu zablokuje schopnost organismu obnovit pozitivní chemii v mozku – a čím více se člověk stresuje, tím je to horší, potvrzuje další studie.

Vše se odvíjí i od naší povahy, zda máme v obecné rovině pozitivní, či pesimistický pohled na svět. Lidé s pozitivním nastavením to mají v mnoha ohledech jednodušší. Nicméně i věční pesimisté se mohou naučit změnit své mentální nastavení. Pomoci jim v tom mohou cvičení na sebeuklidnění, a tedy naučit se zachovat si v případě jakéhokoliv problému určitý nadhled a zabránit tak myšlenkám na katastrofické scénáře.

Odborníci tvrdí, že čím dříve člověk začne se sebeuklidňováním, tím rychleji se uzdraví.

Sebeuklidňující cvičení: „Kdo se dívá mýma očima“:

  • Posaďte se a dívejte se přímo před sebe. Pozorujte, co je před vámi: je to okno? A co vidíte skrz okno? Je to obraz, nebo obrazovka počítače? Pojmenujte, co přesně vidíte.
  • Zeptejte se: „Kdo se dívá mýma očima?“ Hledíte na svět skutečně tak, jak chcete, anebo se necháte ovlivnit pohledem druhých? Dokážete být sami sebou, nebo jste tím, jakého vás chtějí vidět druzí?
  • Posuňte své vědomí dozadu. Vnímejte svůj mozek za očima. Věděli jste, že je to váš mozek, který ve skutečnosti vidí? Věděli jste, že vaše oči jsou úzce spjaté s vaším myšlením?

Praxe. Snažte se tímto způsobem uklidnit pokaždé, když se cítíte vyděšení, rozzlobení či smutní. Pokud budete v této praxi pokračovat každý den po dobu několika minut, četnost utrpení a beznadějných myšlenek se zaručeně sníží.

Ukončete škodlivý vztah

Častou příčinou zoufalství a depresí jsou intimní vztahy, které se častěji než jindy zvrtnou. I v těchto případech může pomoci technika sebeuklidnění, která člověku může pomoci získat i v této situaci nadhled.

Pokud si uvědomíte, že samotná podstata problému je v patologickém vztahu, pak je nejvyšší čas ho ukončit.

Vztah, ve kterém je jeden z partnerů závislý na drogách a alkoholu či hazardních hrách nebo je zatížen nevěrou či jakoukoli formu slovního nebo fyzického násilí, může být pro jedince dost nebezpečný na to, aby v něm pokračoval.

A jestli se domníváte, že sami dokážete vyřešit všechny tyto problémy vašeho partnera, pak vězte, že tomu tak není. Jak například ukázaly studie u závislostí, partner ani člen rodiny tento problém rozhodně sami nevyřeší. Stejně jako chirurgové neoperují své rodinné příslušníky a odborníci na závislosti nemohou ukončit závislost milované osoby, budete potřebovat i vy odbornou podporu. A nic z toho nebude fungovat, pokud nebude sám dotyčný chtít problém řešit.

Jak postupovat při ukončování škodlivých vztahů?

  • Nejbezpečnějším způsobem, jak ukončit zneužívání, je najít si práci v jiném městě nebo státě. Pokud se dělíte o péči o děti, tak to samozřejmě není zcela možné, v takovém okamžiku vám nic jiného nezbude než učinit s partnerem dohodu, ideálně za pomoci odborníků.
  • Pokud se rozhodnete zůstat, budete se muset naučit empatické komunikaci. Vyhnout se roli oběti a zároveň poskytnout empatii někomu, kdo je rozzuřený nebo trpí emocionální či fyzickou bolestí. Vyžaduje to trénink a praxi.
  • Naučte se a procvičujte empatii. Soustřeďte se na potřeby druhé osoby tím, že jí nahlas projevíte empatii.
  • Pozorujte chování druhé osoby.
  • Předvídejte pocity dotyčné osoby, například, zda je frustrovaná, rozčilená, naštvaná atd.
  • Předvídejte neuspokojené potřeby druhého.
  • Snažte se spolupracovat s druhým s respektem a ohleduplností, byť budete mít pocit, že si to ten druhý nezaslouží.
  • Použijte tuto větu: „Když slyším, jak říkáš..., představuji si, že se cítíš..., protože potřebuješ...“ Pokračujte v nabízení empatie, dokud nezaznamenáte jakýkoli posun. Zeptejte se: „Ještě něco?“ Je to jediný nástroj, který může zabránit hodinám beznaděje. Pomocí empatie častěji dosáhnete věcí snáze než bojem.

Myslete vždy o krok dopředu

Když zanedbáváte jakoukoliv oblast života, a je jedno zda jde o finanční stránku, intimní vztahy, či plánování budoucnosti, vždy budete trpět, dokud se nenaučíte myslet takzvaně za roh, a tedy o daných věcech přemýšlet dříve, než se zvrtnou v katastrofu

Podle Neda Herrmanna nám umožní myslet jasněji a předcházet problémům a umět je řešit tzv. celomozkové myšlení.

Když se naučíte používat k řešení problémů celý mozek, začnete vidět věci v souvislostech a spíše se tak vyhnete pocitům beznaděje. Mějte vždy na mysli, že i mozek se vzhledem ke své neuroplasticitě neustále mění, tudíž i jeho pohled na konkrétní věc se může v čase měnit. Pokud tedy v jeden okamžik cítíte naprostou beznaděj, již po nějaké době tomu může být úplně jinak.

Nestíháte, snadno vybuchujete a vyhýbáte se kolegům? I to mohou být příznaky deprese

Zdraví

Naučte se ovládat časový management

Často děláme něco stále dokola a očekáváme, že to bude lepší než předtím. Podle odborníků ale může jít o zbytečné plýtvání energií.

Za katastrofy často mohou staré návyky, které lze odbourat. Pomůže také plánování. Naučte se plánovat denní, týdenní či měsíční aktivity a cíle, kterých chcete dosáhnout. Budete překvapeni, o kolik lépe se budete velmi brzy cítit.

Odpojte se od špatných myšlenek

Čím rychleji se dokážete odpojit od děsivých situací, tím rychleji podle vědců dokážete zastavit i negativní příběhy ve své hlavě, což vede k vnitřnímu klidu.

Vystupte ze zkreslené časové osy

Výzkum publikovaný v časopise Journal of Personality and Social Psychology ukazuje, že mnoho lidí, kteří trpí pocitem beznaděje, uvázlo ve falešném časovém horizontu. V této alternativní realitě se včerejší a dnešní utrpení prolínají do imaginární budoucnosti plné bolesti. Pravda je, že to, co cítíte dnes, se zítra nemusí opakovat.

Uvědomte si, že to, co se děje dnes, se může do určité míry zítra změnit. Pokud budete důslední ve svých dovednostech, zaměření a činnostech, rychle se vám otevře jiná budoucnost.

Prvním krokem ke štěstí je zavázat se k nalezení štěstí. Tedy dopředu nic nevzdávat a jít si za svým. Vaše mysl si s vámi může zahrávat, ale vy se nesmíte nechat rozptýlit.

Jak velkou škodu vám v životě může způsobit srovnávání se s ostatními

Sex a vztahy

Radkin Honzák: Svět se kvůli vám měnit nebude. Změnit můžete jen sami sebe

Osobnosti

Výběr článků

Načítám