Článek
Existují dva hlavní typy narcistů: zjevný a velkolepý, a také méně známý, ale stejně toxický skrytý typ. První z nich podle koučky Julie L. Hallové rád vyhledává pozornost a je po sociální stránce dominantní. Má falešné já, klamavý pocit výjimečnosti a schopnost skrývat své nestabilní sebevědomí a skrytý stud.
Skrytý narcista je pasivně agresivní, spoléhá se na mikro agresi, jako jsou sarkastické poznámky, výčitky. Může působit zranitelně a jako oběť. Často si stěžuje, jak byl podveden nebo jak se s ním špatně zacházelo.
Znalost příznaků je prvním krokem, jak se této náročné osobnosti vyhnout.
Narcisté mají neuvěřitelný talent, aby nás přesvědčili, že s naší myslí není něco v pořádku, i když nic není vzdálenější pravdě. „Místo toho, abyste si položili otázku: Jsem problémem já? Měl bych být citlivější?“ ptejte se sami sebe: „Jsem šťastný? Dostávám to, co potřebuji?“ radí klinický psycholog Craig Malkin.
Narcistický kolaps aneb Když strach z veřejného selhání rozloží křehké sebevědomí
Podívejte se s námi na tři strategie, jak vyjít s narcistou.
1. Buďte empatičtí, ale zároveň rázní
„Být empatický neznamená jen mít soucit,“ vysvětluje terapeutka Wendy T. Beharyová. Empatie znamená, že toho druhého chápete. Pokud máte například přítele na spektru narcismu a neustále chodí pozdě a nechává vás čekat, můžete mu říct: „Vím, že máš hodně práce a jsi zaneprázdněný, ale na mém čase také záleží.“ Pokud byste jim naopak řekli, že dělají něco špatně, okamžitě by se začali bránit.
2. Podpořte jejich světlé okamžiky
Kontakt s narcistou nelze vždy omezit, zvlášť když s ním pracujete. Často patří mezi ty, kteří na sebe upozorňují v touze být těmi nejlepšími. Vycházet s nimi nemusí být snadné, ale pokud je to potřebné, vždy zafunguje, když se zaměříte na jejich světlé okamžiky. Tedy na situace, kdy spolupracují a dobře vycházejí s týmem.
Zkuste například říct: „Moc se mi líbilo, když jsi u oběda mluvil o projektu X.“ Jejich nastavení zafunguje tak, že se začnou více snažit zapůsobit.
3. Naučte se znovu stanovit své hranice
Narcisté jsou jako upíři, kteří často přitahují lidi s největší mírou empatie a soucitu. Jejich chování je občas natolik zraňující, že je potřeba si znovu potvrdit svůj smysl pro realitu a naučit se znovu stanovit své hranice. Jak to udělat? „Přestaňte přebírat zodpovědnost za situace, které jste nezavinili, a naopak se obklopte důvěryhodnými lidmi,“ uzavírá odbornice.