Hlavní obsah

Imunitu posílíte nejen vitaminy. Dopřejte si digitální detox a pečujte o vztahy

Návodů na to, jak na podzim a v zimě posilovat imunitu, najdete celou řadu. Organismus se chystá na útlum, sychravé počasí přeje nejrůznějším virózám a nedostatek světla se podepisuje na náladě. Pokud už jste zvýšili dávky vitaminu C, chodíte na procházky bez ohledu na počasí, a možná se dokonce pravidelně otužujete, existují i další způsoby, jak zvýšit svou odolnost vůči nečasu a splínu.

Foto: Profimedia.cz

Odolnost vůči nečasu a splínu lze získat i správnou relaxací.

Článek

Mentální očista

Čistit je třeba nejen tělo, ale také mysl. I když si s očistami a půsty tradičně spojujeme především jaro, k osvěžení mysli se hodí zpomalení, které chladné dny nabízí. Dny jsou kratší a večery tmavé, na což lidský biorytmus reaguje útlumem.

Mimo domov jsme neustále vystavováni proudu informací, který nemůžeme zcela ovlivnit. Jen reklamních sdělení podle vědců podprahově přijímáme až 3000 denně. Další nálož přichází v práci, kde se většinou potřebujeme orientovat a vyhodnocovat velké množství nejrůznějších zdrojů. Jediné místo, kde máme informace pod kontrolou, je proto domov.

Záleží jen na vás, zda si dál naložíte televizním seriálem, sledováním zpravodajství či procházením sociálních sítí, nebo si vychutnáte oázu klidu. Inspirovat se můžete třeba severským hygge, ke kterému patří vonné svíčky, hřejivé deky, tlumené světlo, jemná hudba nebo třeba horká čokoláda. Nejde to vždy, ale každá taková chvíle vás nabije energií do zásoby.

Imunolog Ilja Stříž: Stres oslabuje imunitu, zvyšuje riziko infekcí i vzniku nádorů

Zdraví

Zdravé vztahy

Jedním z faktorů, který má prokazatelný vliv na zdraví, jsou také mezilidské vztahy. Ty toxické totiž zvyšují míru stresu, oslabují imunitu a přispívají k civilizačním chorobám. Osamělost má zase podle odborníků podobně ničivé důsledky jako například kouření.

Podzim a zima se nesou ve znamení Vánoc, které se pojí se štědrostí a odpuštěním. Zkuste se nad svými vztahy zamyslet, zejména vztahy s nejbližšími. Většina rozepří pramení z nedorozumění. Odpustit neznamená zapomenout na to, co se stalo, ale vzpomínat bez hořkosti.

Odpouštět dokážou i lidé, které někdo vážně ohrozil na životě nebo se potýkají s nepřekonatelnými těžkostmi. Může to být náročné, ale uleví se především vám samotným. Do budoucna si přitom nastavte pevné hranice a nebojte se vyhledat například psychologickou pomoc. Odpuštění může být také cestou k novým přátelstvím.

Digitální detox

Online svět způsobuje závislost. A přestože digitální závislost ještě nebyla jednoznačně definována, k dispozici je už třetí Národní zpráva o digitálních závislostech v České republice. Podle ní trávíme ve virtuálním prostoru (mimo práci) až šest hodin denně. Alarmující čísla jsou to především u dětí a dospívajících.

Studená sprcha zmírňuje stres, podporuje imunitu a dokáže i zlepšit den

Zdraví

Některé značky se už dnes například zdržují používání sociálních sítí, protože k digitálním závislostem v rámci své společenské odpovědnosti nechtějí přispívat. Jako každá jiná závislost se i ta digitální těžko krotí a je mnohem snazší jí včas předcházet. Prvním krokem je uvědomit si, zda se vás možné ohrožení týká. Tím druhým je dopřát si alespoň občas úplný digitální detox.

Informační odolnost

Během pandemie v roce 2020 výrazně narostl ve veřejném prostoru podíl dezinformací a klamavých zpráv. S nástupem umělé inteligence je ještě více než dříve složité odlišit seriózní zdroje od cíleně vytvořené a zavádějící propagandy. Neschopnost se v informacích vyznat může přitom vést od vysoké míry stresu až k úplné rezignaci na dění okolo.

Znovu se začala řešit takzvaná informační chudoba, kdy mají lidé přístup k relevantním informacím, ale nedokážou je rozpoznat a pracovat s nimi.

Celkovou imunitu posílíte i tím, že se digitálním světem nenecháte bez rozmyslu vláčet. Zajímejte se o mediální gramotnost, se kterou aktivně pomáhají také české knihovny, a podporujte dlouhodobě své prověřené zdroje informací.

Stres a vyčerpání oslabují imunitu. Čím ji podpořit?

Zdraví
Související témata:
Digitální detox

Výběr článků

Načítám