Hlavní obsah

Emoce ve vztahu: Proč má umění empatie největší vliv na to, jak se v páru cítíte

5:29
5:29

Poslechněte si tento článek

Trávíte spolu dny, večery, víkendy, a přesto máte pocit, že vedle sebe žijete jako dva cizinci? Může to být dané tím, že nejste naladěni na stejnou vlnu, protože se neumíte (nebo nechcete) vcítit do potřeb toho druhého. Naučte se navzájem číst své emoce tak, abyste si mohli navzájem poskytovat tolik potřebné porozumění a útěchu.

Foto: Profimedia.cz

Romantičtí partneři by se měli dobře znát a nenabízet pomoc v podobě prázdných motivačních vět.

Článek

Klasické situace, které jistě zažíváte: V práci vás naštval šéf, nedostali jste vysněné místo, zlobí vás děti, kamarádka, která vám slíbila pomoc s odvozem věcí od maminky, se odmlčela. Takže vše, co jste pečlivě plánovali, vysnili si, se hroutí, smůla a neštěstí se spikly proti vám a vy to ještě na sobě nesmíte nechat znát? Můžete masku odložit alespoň doma a vyplakat se ze svých frustrací? Pochopí vás někdo? Nebo to tak není?

Stejné situace ale může zažívat i váš protějšek. Je mrzutý z toho, že se mu nedaří, chce od vás pochopení, ale vy se k tomu nemáte, protože svých starostí máte dost. Toto všechno nevěstí nic dobrého.

„Partnerství je především o sdílení. O tom, že jeden z páru se může opřít o druhého, když se necítí dobře. Načerpat sílu z rezervoáru emoční inteligence toho, kdo je v daný moment silnější. Pokud toto ve vztahu nefunguje a dvojice si není opěrnými body, nebude mít takové společenství dlouhý život,“ upozorňuje profesorka Susan Krauss Whitbourneová.

Podle odbornice jde o rovnováhu mezi vnitřní pomocí, kterou člověk zvládne sám, a interpersonálním kontaktem, kdy čerpá pomoc od někoho jiného. Ideálně od partnera. Pro posílení emočního vnímání problému je totiž třeba, aby jej s vámi sdílel někdo, kdo pro vás má pochopení.

Jakmile byste požádali o řešení problému například kolegu v zaměstnání, výsledek nikdy nebude takový, jako když se do znovunalezení vaší emoční rovnováhy zapojí partner. Mimo jiné proto, že kolega nezná detaily vašeho života, netuší, jakou osobností skutečně jste. Od kolegů v práci a vzdálených příbuzných se tak dočkáte nejčastěji rad typu: „Přes to se přeneseš, to se zlepší…,“ které vám ale nijak nepomohou.

Pokud taková doporučení slyšíte i doma, zamyslete se nad tím, jestli je důvodem obecná lhostejnost ve vztahu, nebo to, že vám partner zkrátka nerozumí tolik, aby vám byl schopný pomoci. Romantičtí partneři by se měli dobře znát a nenabízet pomoc v podobě prázdných motivačních vět, které si můžete přečíst kdekoliv. Takové věty jsou floskulemi, které vám s řešením nepomohou.

Soucítění se objevuje u párů s vyšší intimitou

Pokud se vám ale od partnera dostane pomoci, která je emocionálně jasná, znamená to, že má hluboký vhled do vašeho vnitřního stavu. A tím pádem přesně chápe, čím si procházíte. Soucítění tohoto charakteru se objevuje u párů s vyšší intimitou. Láska je klíčem k tomu, že se navzájem chcete zbavit bídné nálady a pomáhat si.

Pokud se ve vztahu cítíte bezpečně, spojeni hlubokým poutem a jste k sobě navzájem otevření, vaše forma emocionální pomoci bude vždy hlubší a efektivnější než v případě, že tomu tak není. Odmítání pomoci také může značit, že vaše vztahové pouto je vyhýbavé nebo úzkostné. Takový druh vazeb pak nápomocný není.

Pokud chcete, aby pro vás vztah byl pevným přístavem a zázemím, kde můžete načerpat síly, zkuste následující:

  1. S partnerem k sobě buďte maximálně otevření. Snažte se komunikovat i o nepříjemných věcech, nezametejte je pod koberec. Jakmile před sebou budete mít tajnosti, vaše pouto bude oslabené.
  2. Nehledejte emočního partnera mimo vztah. Pokud jste zadaní, může takové chování zavánět nevěrou. Jako byste ve světě hledali to, co vám doma chybí.
  3. Naučte se potřeby partnera občas dávat nad ty svoje. Ideální je, pokud se vaše emoční houpačky střídají. Pokud vy slavíte úspěch, můžete z něj podpořit partnera, kterému se nedaří. A naopak. Sdílení pozitivních pocitů usnadní tomu, kdo se právě emočně propadá do bažin nepochopení, aby se odrazil od dna.
  4. Jestliže jste oba v páru šťastní a spokojení, snažte si krásné pocity z toho, co prožíváte, zapamatovat. Až přijdou těžké chvíle, budou právě vzpomínky akumulátorem vaší emoční rovnováhy.
  5. Pokud se vám oběma momentálně nedaří, neházejte vinu jeden na druhého, ale zkuste společně zlé chvíle překonat. Pokud se vám to podaří, váš vztah bude silnější než kdy dřív.
  6. Až vás budou příště trápit životní nezdary, nesnažte se je řešit sami za každou cenu jen proto, že jste se kdysi naučili, že obtěžovat se nemá. Ve dvou se žije snadněji, opřete se o toho, s kým sdílíte i další aspekty života. Život totiž nemusí být jen zalitý sluncem. Empatický partner to ví. Také proto vás podrží.
Související témata:

Výběr článků

Načítám