Článek
1. Děti
Nejde jen o to vědět o druhém, zda chce či nechce děti a případně kolik, ale také znát jeho představy o rodičovství a zkušenosti z vlastního dětství. Je důležité s protějškem mluvit i o jeho vztahu s rodiči, a to nejen v současnosti, ale i v průběhu let.
„Pár by měl i strávit nějaký společný čas s dětmi, ať už svých sourozenců či přátel. Pomoci jim s hlídáním, apod.,“ doporučuje terapeutka Landis Bejarová.
Podle ní právě takováto interakce může pomoci páru otevřít témata týkající se všeho kolem dětí a utvořit si tak lepší obrázek o tom, na čem se společně shodnou a u čeho budou muset hledat kompromis.
2. Peníze
Lidé neradi mluví o penězích. Pro mnoho párů jsou tak až do svatby zcela tabu. Vzhledem k tomu, že osobní finance ovlivňují téměř veškeré aspekty života, je zapotřebí toto téma otevřít včas a tedy ještě předtím, než začnete plánovat jakýkoliv závazek. A to i tehdy, když se shodnete, že si každý ponechá svůj účet i po svatbě.
Valentýnský večer přímo vybízí k zásnubám
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QO_BF/SKzeK/zasnuby-valentyn.jpeg?fl=cro,0,93,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
„Pokud se chcete dostat na stejnou vlnu se svým partnerem, je dobré si dopředu promluvit i o vzájemných očekáváních z pohledu nakládání s penězi,“ doporučuje terapeutka.
Zkuste si tedy ještě před zásnubami vzájemně položit následující otázky:
- Co pro tebe znamenají peníze?
- Jak se o penězích mluvilo ve vaší rodině v průběhu dětství?
- Jak si představuješ, že budeme po finanční stránce spolu fungovat, až budeme mít jednou svou vlastní rodinu?
Každý může mít o penězích různé představy. Někomu peníze dávají pocit bezpečí, pro jiného mohou být obrovským zdrojem stresu. „To vše může ovlivnit, jakým způsobem o penězích mluvíte, jak je investujete či šetříte,“ varuje odbornice.
Všechny tyto věci se pak ukážou při prvním problému s penězi. Zda se vzájemně dokážete podržet, hledat řešení či problém jako další „nepodstatné věci“ ve vašem vztahu zametete pod koberec.
3. Rodiče a širší rodina
Partneři by měli otevřeně a dlouze hovořit i o svých rodičích či prarodičích a dalších členech rodiny, kteří mohou hrát důležitou roli v jejich společné budoucnosti. Je důležité si dopředu porozumět, jak přesně mohou tito lidé ovlivnit v budoucnu váš společný život.
O nevyvedených tchyních a tchánech toho bylo napsáno spoustu a je dobré dopředu vědět, zda na své děti stále pohlíží jako na nesvéprávné jedince, které musí neustále chránit, či jako na dospělé lidi, kteří mají nárok si vybudovat svůj vlastní život svým způsobem.
Stejně je důležité dopředu vědět, zda jednou plánujete opět bydlet se svými stárnoucími rodiči a starat se o ně. I to totiž v budoucnu může mít na váš vztah velmi dramatický dopad.
4. Kulturní a náboženské rozdíly
I tyto rozdíly mohou být v budoucnu zdrojem sporů, a proto je dobré jim předcházet. Každý by měl dopředu vědět, do jaké míry může jejich zázemí ovlivnit jejich vztahy. Jde o to, že pro mnoho lidí je svatba milníkem, kdy se mohou rozhodnout začít opět praktikovat některé věci v rámci jejich náboženství, kulturního pozadí či etnického původu, které do té doby upozaďovali.
5. Sex
V okamžiku zamilovanosti člověk mnoho věcí nevidí. Řada lidí je přesvědčená, že i sex je zcela intuitivní věc, o které nemá smysl se více bavit. Podle Bejarové je to ale velká chyba. Nikdy nelze dopředu předpokládat, že i během manželství budete z pohledu sexu na stejné vlně.
Otevřená komunikace ohledně sexu je velmi důležitá. Pokud před svatbou nad některými věcmi mávnete rukou, během společného života se přesně tyto věci mohou ukázat jako zdroj velkých problémů.
Naučíte-li se otevřeně mluvit o těchto věcech ještě před svatbou, budete i v budoucnu schopni spolu snáze řešit věci, které se ukážou být překážkou v průběhu společného života. A že jich bude.
Když se muž brání svatbě
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QP_u/rtMH6v/svatba.jpeg?fl=cro,0,64,1250,703%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Jak dát partnerovi najevo, že jste připravena na zásnuby
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gT_g/4kzCzh.jpeg?fl=cro,0,43,1250,703%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)