Hlavní obsah

Deprese ze stěhování? Jak se vyhnout negativním pocitům při změně adresy

Stěhování do nového domova nebo na nové místo je často vnímáno pozitivně. Tahle životní událost však může u některých lidí způsobit i depresi. Nejste sami, pokud máte potíže s přetrvávajícími negativními myšlenkami a emocemi po stěhování. Tento jev se nazývá relokační deprese a může být pochopitelnou reakcí na stres z významné životní změny.

Foto: Profimedia.cz

Žádnou životní změnu člověk nepřijímá lehce a stěhování může být jednou z nejsložitějších.

Článek

Negativní myšlenky po stěhování mohou představovat problém v duševním rozpoložení člověka, který od přesunu na jinou adresu očekával nové výzvy a pozitivní vnímání světa. Jak si poradit, pokud v novém bytě, na který jste se tolik těšili, ve městě, do kterého jste odešli za kariérním růstem, nebo na koleji, která pro vás byla prvním krokem k nezávislosti, zažíváte smutek a úzkost?

„Žádnou životní změnu člověk nepřijímá lehce a stěhování může být jednou z nejsložitějších. Můžete se cítit vytrženi z míst a tradic, kde jste vyrůstali – a je úplně jedno, že vaše rozhodnutí přesunout se na jiné místo bylo vaše a bylo dobrovolné,“ vysvětluje odborník na mentální zdraví Corey Pitts.

Obecně platí, že příznaky relokační deprese mnohou trvat několik dní, přetrvávat mohou i měsíce. Odborníci proto radí snížit stres tím, že si nastavíte novou rutinu, obklopíte se věcmi, které máte rádi, a začnete navazovat nové kontakty. Relokační deprese není lékařským termínem, je pouze hovorovým popisem toho, jak se cítíte.

Nestíháte, snadno vybuchujete a vyhýbáte se kolegům? I to mohou být příznaky deprese

Zdraví

Jak se relokační deprese může projevit?

  • Cítíte se otupělí, máte pocit beznaděje a smutku.
  • Nemáte radost z činností, které vás na původní adrese naplňovaly.
  • Nemáte chuť seznámit se se svými sousedy.
  • Jste často podráždění, vymlouváte se na stres ze zařizování, i když už máte vše dávno zorganizované.
  • Neumíte se soustředit, což je problematické především u vysokoškolských studentů, kteří nechápou, proč tomu tak je.
  • Na nové adrese spíte moc, nebo naopak málo a přerušovaně. Přemíra, nebo naopak nedostatek spánku mají vliv na vaše rozpoložení i výkon.
  • Cítíte se vinni za to, že jste opustili přátele.
  • Trpíte nevysvětlitelnými příznaky nejrůznějších bolestí. Břicha, zubů, migrénou.
  • Přejídáte se, nebo naopak trpíte nechutenstvím.

Když se na nové adrese necítíte dobře, mohou vás napadat nejrůznější myšlenky. Můžete mít dokonce pocit, že by bylo na místě povolat senzibila, který by z vašeho bytu vymetl zlé duchy. I když jste jinak absolutní pragmatik.

Vzhledem k tomu, že stěhování je často považováno za samozřejmost a je součástí moderního života, všichni velmi snadno zapomínají na to, jak velká životní změna to je a jak důležité je ji prožít do posledního detailu.

Stěhování na nové místo znamená opuštění známého prostředí a každodenní rutiny, sousedů i členů rodiny. Ve chvílích, kdy plníte logistické záležitosti spjaté se stěhováním, špatná nálada nemá šanci. Jakmile máte pocit, že je konečně hotovo, zaútočí s plnou silou.

„Nezapomínejte také na to, že stěhování je spjato nejen se změnou adresy, ale často také zaměstnání. Což je velmi stresující faktor, a pokud se oba snažíte odžít najednou, může vás relokační deprese nepříjemně překvapit,“ upozorňuje odborník.

Ohroženi jsou citliví jedinci

Smutek ze stěhování může přepadnout každého. Častěji může ale podle odborníka ohrozit citlivé lidi se sentimentálním přemýšlením. Případně ty, kteří se v jeden okamžik vyrovnávají s více stresovými faktory najednou.

Poruchy přizpůsobení jsou běžné například u vysokoškolských studentů, kteří mohou zažívat první významnou změnu svého dospělého života a zároveň se snažit přizpůsobit nové akademické rutině.

Anketa

Máte se stěhováním podobnou zkušenost?
Ano, s tou změnou jsem se vyrovnával/a hodně dlouho.
75,6 %
Ano, musel/a jsem dokonce vyhledat odbornou pomoc.
0 %
Osobně ne, ale u někoho z okolí ano.
4,4 %
Ne, zatím jsem každou změnu bral/a s lehkostí.
13,3 %
Zatím ne. Ale čeká mě stěhování a trošku se bojím, že k tomu může dojít.
6,7 %
Celkem hlasovalo 45 čtenářů.

Co dělat, aby se vám relokační deprese vyhnula?

Hledejte pozitivní aspekty na vašem přesunu. Výzkum naznačuje, že věnování větší pozornosti negativním faktorům a lpění na negativních událostech může zvýšit pravděpodobnost deprese po stresujících životních událostech. I když to nemusí být snadné, hledání a přemýšlení o tom, co se vám na novém prostředí líbí, může snížit stres ze stěhování a chránit před depresí.

Dejte si čas na truchlení po svém starém domově. Můžete si myslet, že nemáte důvod být v depresi, namlouvat si, že ostatní na tom mohou být hůř. Tím podceňujete vlastní starosti, potlačujete emoce, což není zdravé. Přiznejte si, že vám předchozí domov chybí, ale že v novém očekáváte skvělé zážitky a do nové etapy života se těšíte. Optimismus léčí.

Prozkoumejte své nové bydliště. Nezůstávejte zavření doma, buďte hodně venku, objevujte krásu města či vesnice, do které jste se přestěhovali. Fyzická aktivita pomáhá duševní pohodě.

Zapojte se do skupinových aktivit. Zjistěte si, jak funguje komunita, do které chcete patřit, a seznamujte se se starousedlíky. Zapojte se do aktivit, které se v místě nabízejí. Obejděte sousedy a představte se.

Na své pocity ze stěhování nezapomeňte. Až se časem stanete usedlíkem, budete schopni pomoci nováčkům. Kteří váš empatický přístup dozajista ocení.

Je váš partner v pořádku? Co může upozornit na jeho duševní nemoc

Sex a vztahy

Sezonní afektivní porucha neznamená, že musíte být smutní. Jak s ní bojovat

Zdraví
Související témata:
Životní změny

Výběr článků

Načítám