Hlavní obsah

Dělání kompromisu, kdy pomáhá, a kdy naopak může uškodit

Souhlasíte se vším, co lidé kolem vás navrhují, protože chcete mít klid, nebo se pouštíte do sporů a trváte si na svém, takže původně nevinné debaty se postupně mění v hádky, které ve vás i vaší protistraně zanechávají hořkou pachuť? Zkuste to jinak.

Foto: Profimedia.cz

Kompromis je o umění diskutovat tak, aby obě strany nakonec ze sporu odcházely s pocitem, že dosáhly svého.

Článek

Kompromis není o tom, že se vzdáváte. Je o umění diskutovat tak, aby obě strany nakonec ze sporu odcházely s pocitem, že dosáhly svého.

Funkční a kvalitní mezilidské vztahy jsou o rovnováze, kde oba partneři cítí, že mají rovnocenný hlas a mohou dosáhnout vzájemného kompromisu, pokud dojde k neshodě. „Existují však zdravé a nezdravé formy kompromisu a nerovnováha časem vede k problémům. Pokud jste na straně, která stále ustupuje, můžete upadnout do deprese, což není ideální nastavení duše pro dlouhodobý spokojený život,“ upozorňuje psycholog Robert Taibbi, který je autorem několika knih a poskytuje školení na téma umění kompromisu.

Jak dosáhnout kompromisu i s osobou, která je autoritativní a až dosud jste měli pocit, že se s ní jednat nedá?

1. Přestaňte žít životy druhých a naučte se bojovat za svůj vlastní. Nebuďte pasivní a nesnažte se vydržet za každou cenu vše, co chtějí ostatní. Mluvte nahlas o svých přáních a snech. O tom, co skutečně chcete.

2. Naučte se ústupkům za cenu odměny. Nesměňujte ale své touhy za rychlý sex nebo kabelku. Naučte se vyváženě navrhnout: „Jsem ochoten s tvým návrhem souhlasit, ale potřebuji, aby si mě v tom podpořil.“ Zkrátka mluvte a vysvětlujte svůj postoj i pohled na věc.

3. Zkuste funkčnost předběžných kompromisů. Vy chcete to, váš partner ono. Víte, že se v návrzích nepotkáte a že jeden z vás bude muset zkrátka ustoupit a bude dlouho vnitřně nespokojený. Zkuste najít řešení, které není blízké ani jednomu z vás, ale ve finále si jej užijete. V případě dovolené by to mohlo vypadat takto: Vy chcete k moři, partner navštívit hrady a zámky. Vy vysvětlíte, že silnice jsou plné aut i probíhajících oprav, partner může namítnout, že pobyt u moře v horku mu nedělá dobře. A společně najdete způsob trávení dovolené, který bude vyhovovat vám oběma, aniž by se jeden podřídil. Třeba pojedete na hory.

Ale pozor, předběžné kompromisy mohou vypadat jako dobrý nápad, usnadní vám v danou chvíli život, ale mohou se hromadit a v okamžiku, kdy dosáhnete životního milníku (vy, nebo váš partner), rozhodnete se dál již o svých snech nediskutovat a začnete si je plnit. Což může končit i rozvodem. Pro předběžný kompromis je třeba, aby na jeho úspěchu pracovaly silné osobnosti.

Win-win verze

Protilékem proti jedu z postupných předběžných kompromisů může být upgrade komunikace na zdravější verzi kompromisu – win-win, kde se vy oba, jako dospělí, setkáte uprostřed. Zde je návod, jak se tam dostat:

1. Rozhodujte spíš o tom, co chcete, než o tom, co byste měli dělat. Místo toho, abyste přemýšleli o „dostatečně dobré“ dovolené, přemýšlejte o tom, co v ideálním případě chcete. Spíše než jet na autopilota a přemýšlet o tom, jak se vyhnout konfliktům, riskněte to a rozhodněte se, co je pro vás důležité. Vědět, co chcete, spíš než co byste měli dělat, abyste předešli konfliktům, je krokem k definování a vidění sebe samého jako dospělého.

2. Setkejte se a jasně si řekněte, co chcete. Vyberte si čas, který vám oběma umožní být sami sebou – ne těsně před spaním nebo po třech pivech.

3. Odložte předběžné kompromisy. Buďte odvážní, vyložte svůj návrh na stůl a nesnažte se ho ředit dodatečnými návrhy. Tento styl chování pomáhá léčit staré rány.

4. Nebuďte tyran. Pokud je pro vás obhajoba sebe samého nová, můžete být v pokušení to přehánět a být neústupní. Chovejte se racionálně, zamyslete se nad realitou a zkuste situaci vyřešit, aniž byste ublížili jiným či sobě.

5. Zkuste přemýšlet mimo vlastní stereotypy. Chcete dělat něco, ale váš partner chce absolutní opak? Tak si oba své aktivity užijte a najděte si jinou, společnou, která vás bude těšit. Nebo z dovolené zkuste pár dní v režii partnera, když on udělá totéž ve vašem rámci. Zbytek volných dní si pak užijte v módu kompromisu. Spokojení, že jste stihli, co jste chtěli. Oba.

6. Usilujte o oboustranně výhodný kompromis. Win-win znamená, že se oba cítíte vyslyšeni a jste ochotni upravit své nápady – ne z úzkosti nebo zvyku nebo z toho, že sbíráte body a jste mučedníci – ale proto, že vám záleží na druhých. A cítíte se odpovědni za jejich pohodu. Protože víte, že oni pro vás dělají totéž.

7. Počítejte se změnami. Na papíře mohou všechny plány vypadat skvěle, ty kompromisní ideálně. I tak ale může dojít na úpravy, až je začnete žít. Nebojte se změn, přizpůsobte se jim, ale zachovávejte si stejný postoj.

Závěrem

Pohybovat se ve vztazích a životě je otázkou kompromisů, ne pravidelných a každodenních ústupků, které vás bolí. Obhajujte, co je pro vás důležité, buďte ochotni jen k takovým ústupkům, které dokážou to, že se váš partner bude cítit vyslyšen a respektován.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám