Hlavní obsah

Chcete změnu? Jděte na to udržitelně a smysluplně

5:09
5:09

Poslechněte si tento článek

Poté co pominulo nadšení z novoročních předsevzetí a vše se víceméně vrací do zajetých kolejí, je ideální čas dát šanci změnám, které budou udržitelné, a tedy trvalé. Nezaručí vám bezedný majetek nebo snadný život, přesto vás mohou posunout o úroveň výš. Mezi ty, kterým na světě okolo opravdu záleží.

Foto: Profimedia.cz

Promyšlené a postupné kroky mají šanci na úspěch (ilustrační foto).

Článek

Strategií, které vedou k udržitelným změnám, existuje řada. Většina z nich se shoduje v tom, že je třeba postupovat po menších krůčcích, soustředit se na podstatné a nové návyky zavádět do života postupně.

Inspirativní může být například japonský přístup kaizen, který staví na nepřetržitém sledu malých a dosažitelných změn, které pak v souhrnu vedou k velkým zlepšením. Potvrzuje to i jedno z manažerských klišé o takzvaném porcování slona, jinými slovy dělení velkých úkolů na menší části, nebo hojně používaná rada, že sníst žábu je nejlepší hned po ránu, tedy pustit se nejdříve do toho, co se zdá nejtěžší.

Změny, které vám život neobrátí vzhůru nohama, ale spíše se stanou jeho přirozenou součástí, mají šanci na úspěch. A tu jim ještě zvýšíte tím, že půjde o změny nejen udržitelné, ale také laskavé a smysluplné.

Eko-logicky

Proč je ekologický přístup k životu také logickou volbou? Z několika dobrých a rozumných důvodů. Zaprvé životní prostředí přímo ovlivňuje kvalitu života každého z nás. Znečištění ovzduší, vody a půdy může mít vážné zdravotní dopady, a to zejména na budoucí generace. Už nyní čelíme bezprecedentním výkyvům počasí a výhled není příliš optimistický.

(Ne)oprávněný strach o planetu

Móda a kosmetika

Druhým důvodem je stabilita a diverzita ekosystémů, protože mimo jiné přispívají k zajištění potravy a vody. Nebývalé vymírání druhů je realita a už například Albert Einstein prohlásil, že pokud vymřou včely, lidstvo je přežije o pouhé čtyři roky.

A do třetice jde o ohleduplné nakládání s přírodními zdroji, které nejsou nevyčerpatelné. Naděje však umírá poslední a každá malá změna se počítá a sčítá. Nejde jen třeba o třídění odpadů nebo důslednou recyklaci. V ekonomii nabídku řídí poptávka a jste to vy, kdo každým nákupem volí, co a jak se bude produkovat. Zkuste na to letos myslet a při každém nákupu vzít rozum do hrsti. Ušetříte – nejen své peníze v tomto roce, ale také v těch příštích starosti vašim dětem nebo vnoučatům.

Sou-citně

Anglický básník a kněz John Donne už na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století psal: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe.“ Lidé potřebují společnost, sdílené emoce patří k pilířům posilování fyzické i mentální odolnosti a dlouhodobá samota má dokonce prokazatelné dopady na zdraví. Pokud jste zatím vztahům s blízkými lidmi nevěnovali příliš pozornosti, letos to můžete změnit. Přátel totiž s postupem času v životě člověka spíše ubývá.

Každý vztah je přitom založený na schopnosti s někým jiným skutečně cítit. Tedy věnovat mu nebo jí dostatek pozornosti, skutečně naslouchat bez odsuzování a v případě potřeby a v mezích vlastních možností nabídnout laskavou oporu bez očekávání. Od soucitu s blízkým člověkem je pak už jen krůček k soucitu s ostatními bytostmi i životem jako takovým. Pokud v téhle oblasti toužíte něco změnit, budete muset začít především u sebe. Zkuste se zaměřit na drobné projevy laskavosti. Mezi ty úplně nejzákladnější, ale také často zanedbávané patří pozdrav a poděkování. Pokud někomu vykouzlíte úsměv na tváři, jste letos rozhodně na dobré cestě.

Jedno-duše

O minimalismu jste už určitě slyšeli. Méně vlastnit znamená méně starostí, úklidu či údržby. Je to přístup šetrný nejen k životnímu prostředí, ale také vlastní peněžence. Existují různé strategie, návody i důvody, jak dosáhnout lepšího života s méně věcmi. Nabídneme vám jeden navíc. V době nadbytku takzvaného levného dopaminu, který čerpáme třeba ze sociálních sítí nebo návykových látek (včetně cukru), máte totiž permanentně přetížené smysly.

Pokud v duchu minimalismu zjednodušíte také třeba stravovací návyky nebo způsob trávení volného času, možná se vám uvolní nejen prostor nebo kalendář, ale překvapivě také hlava. Smysly jsou bránou k mysli a čemu se vystavujeme, působí přímo na duši. Jed, nebo balzám? Záleží na vás. Vyrážejte častěji do přírody, vyzkoušejte mindfulness, nebojte se ticha, objevujte umění a naplno si užívejte vzácné chvíle úplného odpočinku.

Sebeklam a další mentální chyby, které nám komplikují život

Sex a vztahy

Proč je občas dobré se pořádně naštvat

Zdraví
Související témata:

Výběr článků

Načítám